újságírók;mesterséges intelligencia;

A kis naiv

Volt egy beszélgetés, újságírók között arról, mit tehet a sajtó, ha támadás éri a hatalom részéről. Az egyik kollegának az az ötlete támadt, hogy  megkérdezi a ChatGPT véleményét is.

Hát – mit mondjak, napjaink kedvenc virtuális segítőtársa kissé naivnak bizonyult. Javasolta például, hogy újságírók tükörrel a kezükben jelenjenek meg állami rendezvényeken, például a kormányinfón, és a tükröt fordítsák a hatalom képviselői felé, hogy belenézzenek.

A kérdező nyilván elfelejtette megemlíteni, hogy a kérdést Magyarország vonatkozásában teszi fel, ahol a független médiumok többségét a kormányinfóra nemhogy tükörrel, de üres kézzel sem engedik be. És ahol egyébként nemzetközi sajtószervezetekhez fordulni sincs túl sok értelme – hiába javasolja ezt is az AI.

Amely egyébként nem is említett magyar példákat, csak külföldieket, ahonnan az ötleteit merítette.

Javasolta például azt – ami Szlovákiában is megtörtént –, hogy egy adott napon a független sajtóorgánumok üres címlappal, főoldallal jelenjenek meg, amelyen csak egyetlen mondat olvasható: Ezt látnád, ha elhallgattatnának minket..

Vagy például Varsóban több ezren élőlánccal vették körül a köztévé épületét. Nyilván olyanok, akik egy online szavazáson – amit a Chat GPT szintén javasolt – arra a kérdésre, hogy „Szeretne-e olyan országban élni, ahol a sajtó nem kérdezhet?” biztosan nemmel válaszoltak volna. Nálunk hiába felelne így akár mindenki – a hatalom nem állítaná, hogy ez a magyar emberek száz százalékának véleménye.

Az akciók eredményéről egyébként nem számolt be az MI – de arról igen, hogy az adott országban a a független sajtó szereplői egységesen léptek fel.

Lehet, ha tudja, hogy Magyarországról van szó, ahol ha két ember egyet szeretne, azt is sokszor háromféleképpen akarja, akkor ezt még jobban hangsúlyozta volna.