Érezhetően szaporodik a szóbeli és tettleges agresszió, korábban elképzelhetetlen durva megszólalásokkal találkozunk – hívta fel a figyelmet a Népszavához eljuttatott állásfoglalásában a V21 csoport, amely nyolc éve korábbi kormánytagok, tisztségviselők közösségeként alakult meg, és most „mély aggodalommal figyeli a magyar közélet elmérgesedését”. A V21 csoportot különösen megrendítette az egyik tagjuk, Jeszenszky Géza volt külügyminiszter ellen irányuló merénylet.
Különös felelőssége van a kormányoldalnak, hisz üzenetei – anyagi ereje és bőséges médiafelületei révén – a legszélesebb körbe jutnak el, hívei biztatásnak vehetik a hatalmi pozícióból elhangzó fenyegetéseket. Roppant aggasztó, ha az ellenzéki szavazókat a kormány nem politikai ellenfélként, hanem a nemzet ellenségeként tünteti fel. Ennek rémisztő példája volt Orbán Viktor miniszterelnök március 15-i poloskázós beszéde – rögzítette a közlemény, amit a csoport két társelnökeként Balázs Péter volt külügyminiszter és Bod Péter Ákos volt jegybankelnök írt alá.
Most éppen állami pénzen értelmetlen, sőt káros és szégyenteljes kampányt folyik Ukrajna uniós tagsága ellen. Közben a kormány jól tudja, hogy bármely tagjelölt felvétele sokéves folyamat, ebben minden tagállam kormányának számít a szava. Az állásfoglalás szerint adófizetői pénzből végrehajtott cinikus belpolitikai manőver zajlik, amely tovább fokozza a magyar társadalom megosztottságát. A V21 csoport különböző világnézetű tagjai egyöntetűen elutasítják, hogy a politikai vitákban részt vevő polgártársainkat bárki kirekessze a nemzet közösségéből, hazaárulónak bélyegezze.
Az indulatok felszítása olyan eszköz, amellyel az Orbán-kormány el akarja terelni a figyelmet az igazi gondokról, veszélyekről és súlyos mulasztásokról.
2026-ban választások esedékesek, pontosan ilyenkor lenne szükség őszinte helyzetelemzésre és értelmes vitára. A V21 csoport feladatának érzi, hogy augusztus második felében a közvélemény elé tárja, mit gondol Magyarország állapotáról és kívánatos jövőjéről.
Úgy tűnik, Orbán Viktor megijedt valamitől, olyan társadalmi feszültséget szít, amelyet nem biztos, hogy kézben tud tartaniA június 28-i, történelmi méretű budapesti tüntetés – azaz a Budapest Pride-felvonulás – is világosan megmutatta: a nemzeti egység nem az egyformaságban rejlik, hanem abban, hogy elismerjük egymás jogát az eltérő gondolkodáshoz és az egymással versengő nézetek kifejtéséhez. Ehhez pedig az emberi érintkezés kulturális minimumainak betartása, minden erőszakos cselekmény elutasítása szükséges – zárult a nyilatkozat.
Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, a V21 csoport tagja lapunknak elmondta: az, hogy lesz-e hatása a kormányra a politikai kultúráról szóló állásfoglalásnak, függ az aktuális környezettől, az erőviszonyoktól. A Budapest Pride például bizonyára hozzájárult a közérzet alakításához. A volt miniszter maga is részt vett az eseményen. Személyesen megtapasztalta, hogy a hatalmas tömeg nem úgy viselkedett, ahogyan azt a politikai kampányok szereplőitől megszokhattuk: a felvonulás résztvevői kifejezetten kulturáltak voltak, amivel talán a társadalom nagy részének elvárásait és igényeit is kifejezték.
Orbán Viktor próbál erőt mutatni, de inkább csak a Fidesz újabb vereségét készíti elő a Budapest Pride utánA jelenségek egymásra rakódhatnak. Adódhatnak helyzetek, amikor annak is jelentősége lehet, hogy a V21 csoporthoz tartozó „kormányviselt alakok” mit gondolnak valamiről. Elképzelhető, hogy most éppen ilyen helyzet van. Másrészt: az embernek felelőssége időnként véleményt nyilvánítani az általa fontosnak tartott kérdésekről, még akkor is, ha az falra hányt borsó. Bárándy Péternek vannak fideszes ismerősei is, igaz, nincsenek sokan (egy kezén meg tudja számolni, hogy mennyien), és ők sem a „kemény maghoz” tartoznak.
Náluk abszolút érzékeli, hogy nekik is elegük lett a gyűlölködésből. Többen közülük mára kiábrándultak a kormányból, újabban „volt fideszesnek” nevezik magukat.
Rendre felröppenek találgatások arról, hogy a Fidesz – minden ígérete ellenére – kevesebb mint egy évvel a 2026-os parlament választás előtt átalakítja a választási szabályokat. A hvg.hu keddi, fideszes forrásokra hivatkozó cikke is arról tanúskodik, hogy folyik ilyen gondolkodás a kormánypártban. A jelenlegi hatalom felfogásából kiindulva Bárándy Péter semmilyen akadályát nem látja annak, hogy a Fidesz belenyúljon a választási rendszerbe. Hozzátette: a Fidesz attól sem rettenne vissza, hogy – ha ez szolgálja az érdekeit – szükség- vagy hadiállapotot vezessen be, és elhalassza a választást.
„Minden barátom azt jósolja, hogy Orbán ki fogja zárni Magyart a választásból. Megteheti, a magyar ember gyáva… Én is”Bárándy Péter úgy vélte, minden kizárólag azon múlik, hogy mérései alapján a Fidesz mekkora társadalmi ellenállásra számítana egy ilyen lépés esetén. Ha kemény ellenállás várható, akkor nem fogják elhalasztani a választást. De az is biztos, hogy ettől nem erkölcsi megfontolások tartják majd vissza a kormányt. Ezért is volt nagy jelentőséggel bíró esemény a Budapest Pride-felvonulás – utalt ismét Bárándy Péter a szombati eseményre –, ahol több százezer ember nyíltan, a tiltás ellenére szembeszállt a Fidesszel.