A V21 csoport mély aggodalommal figyeli a magyar közélet elmérgesedését. Különösen megrendített minket a merénylet, amely csoportunk tagja, Jeszenszky Géza volt külügyminiszter ellen irányult. Ki tudja, ki lesz a következő célpont? – teszi fel a kérdést a korábbi kormánytagokat, országgyűlési képviselőket tömörítő, neves közéleti szereplőket tömörítő szervezet szerdai közleményében Balázs Péter és Bod Péter Ákos társelnökök.
Azt írták, érezhetően szaporodik a szóbeli és tettleges agresszió, a szélsőséges tetteket pedig motiválja a mérgező beszéd. „Mindenki a maga köreiben felelős azért, ahogy ír, szól, cselekszik. Ám különös felelőssége van a kormányoldalnak. Anyagi ereje, bőséges médiafelületei révén üzenetei a legszélesebb körbe jutnak el, hívei bíztatásnak vehetik a hatalmi pozícióból elhangzó fenyegetéseket, minősítéseket. Roppant aggasztó, ha az ellenzéki szavazókat nem politikai ellenfélként, hanem a nemzet ellenségeként tünteti fel, aminek rémisztő példája volt Orbán Viktor március 15-i poloskázós beszéde” – tették hozzá.
A KNYF elutasította az Orbán Viktor poloskázó beszéde miatt tett feljelentéstA közleményben azzal folytatják: „Most állami pénzen értelmetlen, sőt káros és szégyenteljes kampányt folytatnak az európai tagjelölti státuszú Ukrajna uniós tagsága ellen, miközben a kormány jól tudja, hogy bármely tagjelölt felvétele sokéves folyamat, amelyben minden tagállam kormányának számít a szava. Cinikus belpolitikai manőver ez, adófizetői pénzből, amely tovább fokozza társadalmunk megosztottságát, súlyosbítja e fontos szomszédunkkal kialakult viszonyt, rontja egy következő kormány esélyét a diplomáciai, erkölcsi, társadalmi, gazdasági károk csökkentésében.”
Ukrán válaszlevél a magyar petícióra: Önök a történelem helyes oldalán állnakA V21 csoport elutasítja, hogy bárkit kirekesszenek a nemzet közösségéből, hazaárulónak bélyegezze. „A politikai gyűlölködésnek véget kell vetni, mielőtt elterjednek az inzultusok. Jeszenszky Géza megtámadása is megmutatja, hová vezet az indulatok felszítása: eszköz, amellyel el akarják terelni a figyelmet a társadalom előtt álló igazi gondokról, veszélyekről és súlyos mulasztásokról” – írták. Hozzátették, a június 28-i, „történelmi méretű budapesti tüntetés is világosan megmutatta: a nemzeti egység nem az egyformaságban rejlik, hanem abban, hogy elismerjük egymás jogát az eltérő gondolkodáshoz és az egymással versengő nézetek kifejtéséhez”.
Börtönben tartaná Jeszenszky Géza merénylőjét az ügyészségOrbán Viktor próbál erőt mutatni, de inkább csak a Fidesz újabb vereségét készíti elő a Budapest Pride utánA V21 csoportot korábbi kormányok tagjai, volt európai biztosok hozták létre 2017-ben V18 néven. Az alapítók egyik része jobboldali, a másik része baloldali kormányok alatt vállalt felelős államigazgatási pozíciót a rendszerváltás utáni két évtized során. A V21 nem párt, ezért nem is indul a választásokon. A szervezetnek tagja mások mellett Bod Péter Ákos, Mellár Tamás és Jeszenszky Géza is, aki azóta lábadozik, hogy nemrégiben merényletkísérlet áldozata lett.