Orwell világa;

Az igazi

Orwell világa

Csao Kung buddhista szerzetes 1934 elején a kínai Tiencsinből levelet küldött Berlinbe Hitler birodalmi kancellárnak. Kiváló németséggel hódolatáról biztosította, kiemelve: a pusztulásra ítélt régi világ helyén „indoárja civilizáció” születik. Mellesleg beutazóvízumért folyamodott, hogy kolostort alapítson német földön. A külügyminisztériumban megállapították, hogy a feladó valójában magyar zsidó szélhámos. Választ nem kapott, vízumot sem – később mégis alkalmazták spiclinek.

A levélíró, Trebitsch Ignác (1879–1943) nevét Rejtő Jenő tette halhatatlanná, ám a kortársak ismerték „az igazit”, a gátlástalan csalót is, aki három földrészen szedte rá a balekokat. Betegesen feltűnősködött, pedig néha bölcsebb lett volna meglapulnia. Két ellentmondó memoárja csupa öntömjénező hazugság, de élete kész kalandregény. (Bernard ­Wasserstein: Az igazi Trebitsch. Akadémiai, 2016. Fordította: dr. Molnár György.)

Döbbenetes életutat járt be a paksi gabonakereskedő nyughatatlan fia. 

Volt pesti színinövendék, londoni koldus és tolvaj, hamburgi hozományvadász, montreali hittérítő, anglikán lelkész, egy kakaógyáros magántitkára, ál-gazdaságkutató. Harmincévesen I. T. T. Lincoln néven képviselővé választották a brit parlamentbe. Romániai olajfúró cégeinek csődje elől Amerikába szökött. A világháborúban kettős ügynöknek adta ki magát. Okirat-hamisításért három évet ült.

Szabadulásakor, 1919 tavaszán a brit titkosszolgálat nem engedte hazatoloncolni, attól tartva, hogy a forrongó Budapesten „könnyen valamiféle közép-európai Leninné nőhetné ki magát”. Rá egy évre már a szélsőjobbos Kapp-puccs főcenzora Berlinben. A meg nem valósult Fehér Internacionálé nevében tárgyalt Gömbössel; antiszemitákat is az ujja köré csavart. Az összeesküvők titkait eladta a csehszlovák kormánynak, majd Ázsiába menekült.

Jól jött neki a kínai polgárháború zűrzavara: hadurakat hitegetett fegyverügyletekkel. 

Elmondása szerint misztikus megvilágosodás vezette a Buddhához (1925). Így lett – dr. Lehotzky Tibor, Heinrich Lamprecht, Patrick Keelan és a többi után – Csao Kung. Előadást tartott Hogyan öltem meg Trebitsch Lincolnt? címmel, persze pénzért. Önjelölt apátként élt, selyemköntösben, borotvált fejjel, lelki békét kereső gazdag nyugatiak vagyo­nából.

Ám az igazi Trebitsch nem bájos rejtői kókler volt, hanem kártékony bajkeverő. Sok tragédiát okozott, a családját is tönkretette. Mániából búskomorságba zuhant. Végül Sanghajban elhatalmasodott rajta az őrület. Hinni kezdett önnön természetfeletti erejében és hogy ő a szenvedő emberiség megváltója. Dalai láma akart lenni. De mert valamiből élnie is kellett, a második világháború kitörése után a náciknak jelentett más európaiakról.

Halálának körülményei éppoly talányosak, mint egész lénye. Biográ­fusa szerint „közeli rokonságban áll egy a szó szoros értelmében mindenkit elbűvölő kortársával, Weisz Erikkel, akit Houdini művésznéven ismert meg a világ. Az igazság az, hogy Trebitsch senkihez és semmihez sem fogható, teljesen egyedülálló jelenség volt és marad.”