segélyszállítmányok;egészségpolitika;orosz-ukrán konfliktus;

Jót tesz-e a magyarok egészségének az ukránokkal vállalt szolidaritás?

Vannak, akik már a háború kezdete óta nyújtanak gyakorlati segítséget a megtámadottaknak. Podcast.

Minap a magyar polgárok egy csoportja nyílt levélben fordult az ukrán néphez, hogy kifejezzék szolidaritásukat és jelezzék, hogy nem azonosulnak az Orbán-kormány ukránellenes politikájával. Az általuk megidézett „másik Magyarország” képviselői már a háború kezdete óta nyújtanak gyakorlati segítséget a megtámadottaknak. Közéjük tartozik a MedSpot Alapítvány az orvosi misszióival, és a Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítvány a maga segélyszállítmányaival is. Az őket képviselő Spányik András orvos, a MedSpot orvosszakmai csapatának vezetője és Trautmann Balázs, a Sárkányellátó egyik életre hívója volt Népszava Szike podcastjének a vendége.

Ők azok, akik a háború kirobbanása óta menekülteket látnak el. Eleinte a beregsurányi határátkelőhelyen, majd a kárpátaljai menekülttáborokban. Az orvos a podcastben arról beszél, hogy a szóló levelet civilként és orvosként írta alá. „Azt gondolom, hogyha ki tudunk menni és azt tudjuk mondani az éppen nagy bajban lévő szomszédainknak, barátainknak, hogy itt van a segítő kéz Magyarországról, ez igenis egy hazafias dolog. Ezzel a hazánk érdekét szolgáljuk. Különösen most, amikor nagyon sok nem baráti vagy nem segítő hang hangzik el. (...) Ezt úgy éreztük, hogy fontos ellen pontozni. És jó, orvosi szempontból is, mert az, ahogyan a levélben is írtuk: létezik egy másik Magyarország, amely nem árulásból, nem idegen érdekek szolgálatából remél hasznot magának annak közérzet, illetve mentális egészség javító hatása is van – meséli.

A levélírók között között ugyan nem szerepel, de magánszemélyként aláírta a nyilatkozatot Trautmann Balázs, a Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítvány egyik alapítója. Az egykori katonai újságíró 2022 óta szervezi társaival a fronton lévő katonák és családjaik segítését. Trautmann Balázs szerint a levél egy politikai kiállás, ők viszont szervezetként távol tartják magukat a politizálástól. Tapasztalatai szerint a háború első napjaitól segít az ukrajnai háború menekültjein a magyar lakosság, sőt, a magyar kormány is. Az, hogy vannak olyan magyar segítők, akik tényleg átjárnak a határon és Ukrajnában, a Kárpátokon túli területekre is elmennek, azt is jelzi: sokféle vélekedés él az emberekben itthon és Ukrajnában is. Akár a magyar-ukrán viszonnyal, akár a magyarokkal, akár az ukránokkal kapcsolatban.

- Amikor kitört a háború és a MedSpot elkezdte az orvosi ellátást Beregsurányban – emlékszik vissza az adásban Spányik András – mindenkiben ott volt a szorongás, az ijedtség, de megismerkedtünk nagyon sok emberrel, köztük helyi civilekkel politikusokkal és teljesen függetlenül attól, hogy kinek, mi volt az ideológiai, vallási, bármilyen hovatartozása, egy dolog számított, segíteni a bajba jutott embereken, és ez akkor valahogy olyan egységbe kovácsolt, amire én nagyon nagy szeretettel gondolok vissza. Ha átélhetjük a közös segítés élményét, annak olyan ereje van, ami jót tesz az ország állampolgárainak, és ami pont az ellentettje annak, amikor valami uszítás van, és emiatt félni kell más emberektől.

- A sárkányellátók adományaikkal a katonákat és családjukat segítik, de sem fegyvert, sem lőszert, illetve semmi olyan eszközt nem visznek ki, amit a jogszabályok tiltanak – mondja Trautmann Balázs. - Viszont visznek generátorokat, nagy teljesítményű töltőket, amikről laptopokat, rádiókat, számítógépeket lehet tölteni. Teherautóikon vannak orvosi eszközök, kisebb gépek- felszerelések a gyermekkórházaknak, de télen vásároltak meleg, hegymászóknak gyártott zoknikat is a frontkatonáknak. Már most készülnek arra is, hogy ha egyszer tűzszünet lesz, hogyan segíthetnek a frontól hazatérő veteránoknak. Szinte valamennyi frontharcos poszttraumás stressz szindrómától szenved. Azaz újra meg újra átélik a háborús élményeiket, rémálmok, hallucinációk gyötrik őket, és már sohasem lesznek olyan emberek, mint amilyenek korábban voltak, mindez nyomot hagy a családjaikon is.

A podcastban arról is beszélünk, hogy a jóérzésű polgárok hogyan tudnak részt venni az orosz agresszió okozta szenvedések enyhítésében. 

A világhírű brit történész szerint az Ukrajna elleni háború csak a kezdet, Európa kénytelen lesz megküzdeni az egykori birodalomból minél többet visszaszerezni akaró Oroszországgal.