Kína;együttműködés;állami média;

Munkatárscseréket, közös hírkészítést, technológiai és üzleti együttműködést ígért az az MTVA a kínai állami médiának

Egyes további részletek megismerése érdekében az Átlátszó további jogi lépéseket tervez.

Rendkívül szoros együttműködést ígért több szerződésben a magyar állami média kínai partnereinek - derül ki azokból a szerződésekből, amiket az Átlátszó kiperelt.

A 2023-ban és 2024-ben kötött szerződésekben munkatárs cserékről, hírpolitikai, valamint gazdasági és technikai együttműködésről esik szó a China Media Grouphoz (CMG) tartozó tévé- és rádiócsatornákkal, a Zsenmin Zsipao napilappal és a Xinhua hírügynökséggel. A szerződések szerint a magyar állami média a meghatározó kínai orgánumokkal külön megrendelésre készült hírekről szóló együttműködésről, a mesterséges intellgencia közös „tanulmányozásáról” és tapasztalatcseréről állapodtak meg. A szerződésben az is szerepel, hogy a két országot érintő fontos eseményekről, például delegációk látogatásáról közös munka eredményeként fognak beszámolni.

Az Átlátszó további jogi lépéseket tervez azért, hogy megkapják az együttműködések részleteit szabályozó egyes, át nem adott szerződéseket.

2023 októberében a legfontosabb kínai állami médiakonglomerátumként működő CMG a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) mellett a műsorok sugárzásáért felelős Duna Médiaszolgáltató Zrt.-vel is együttműködési megállapodást kötött. Eszerint a felek tartalmi, műszaki és iparági együttműködésről, valamint személyi cserékről döntöttek. Utóbbi értelmében a felek

„az alkalmazottak terén kölcsönös cserét folytatnak, és embereket küldenek egymás intézményeibe képzésre és szakmai gyakorlatra”.

2024 májusában a CMG és az MTVA újabb szerződést írt alá. Ennek értelmében a felek „híreket, jelentéseket és dokumentumfilmeket cserélnek ki […] közös médiabeszámolókat készítenek a magyar kínai-fontos eseményekről” és „koprodukciós műsorokat készítenek közös érdeklődésre számot tartó gazdasági, kulturális témákról”. A CMG és az MTVA emellett „kölcsönösen alkalmazottakat küldenek [a] másik félhez gyakornoki vagy képzési célra”. A felek közösen tanulmányozzák a mesterséges intelligencia „és egyéb új technikáknak médiatevékenységekben történő felhasználását” és megerősítik a technológiai információcserét is.

A kínai kommunista párt központi bizottságának hivatalos napilapjaként funkcionáló Zsenmin Zsipao 2024 áprilisában a felek közti ingyenes hírcseréről szóló szerződést kötött az MTVA-val és a Duna Médiaszolgáltatóval.

A megállapodás érdekessége volt, hogy kétféle csatornát határozott meg a hírcsere folyamatára. 

  • Az első szerint például az MTVA kiválaszthat egy hírt a Zsenmin Zsipao aktuális számából, és azt minden további nélkül újraközölheti. 

  • A második csatorna lényege, hogy valamelyik fél – a szerződés szerint „időszakosan vagy esetileg” – emailben ajánlhat a másik fél kapcsolattarttásért felelős vezetőinek figyelmébe híreket.

2024 májusában ezt a szerződést tovább bővítették azzal, hogy az egyik fél írásban előterjesztett hírigénye esetén, külön díjfizetés ellenében a másik fél akkor is információkat szerezhet és hírszolgáltatást nyújthat, ha az adott eseményt vagy területet a saját döntése alapján nem követte volna. Arról is megállapodtak, hogy „ha az érintett országból származó magas rangú tisztségviselők” látogatása vagy más hasonló esemény történik, akkor a felek egymással „szorosan együttműködnek, valamint egymásnak hírtudósítási támogatást nyújtanak”.

3,3 milliós Chanel, 5,1 millió forintos Hermes.