Szokatlan időket élünk, de az még szokatlanabb lenne, ha egy párt nem úgy készülne, hogy elindul a választáson. Úgyhogy mi is erre készülünk, és ennek az előkészítési folyamataiban vagyunk – mondta el az Inforádiónak adott nyilatkozatában a Párbeszéd–Zöldek társelnöke.
Barabás Richárd mindezt annak kapcsán mondta, hogy több ellenzéki parlamenti párt és politikus jelezte, nem vesz részt a 2026-os országgyűlési választáson annak érdekében, hogy ezzel segítse a kormányváltást. Szerinte a jelenlegi bizonytalanságot inkább az okozza, hogy kérdéses, változnak-e a mostani választási szabályok. Felidézte, hogy a kormánytöbbség a 2024-es önkormányzati választás előtt is módosította a fővárosi választási rendszert. Nyilván ez nagyon nem elegáns, nyilván ez az ő politikai érdeküket szolgálta, de szerinte ebből a reális következtetés az, hogy megpróbálkozhatnak valami ilyesmivel majd ősszel is – fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy az indulásról nem született külön döntés, ezt magától értetődőnek tartják, a formális elhatározásra majd akkor kerül sor, amikor összeáll a jelöltlista és a program. Véleménye szerint egyelőre nem technikai kérdésekkel kell foglalkozni, hanem azokkal az értékekkel, amelyek mentén demokratikus rendszert lehet építeni; szerinte lényeges, hogy a párt olyan témákat jelenítsen meg, amelyek ezt az értékválasztást hangsúlyozzák.
A felvetésre, hogy a Párbeszéd vezetőin tapasztalható-e bármilyen nyomás, hogy a Momentumhoz vagy Jámbor Andráshoz hasonlóan visszalépjenek a Tisztelet és Szabadság Pártja (Tisza) javára, a társelnök elmondta, nem érzékel ilyet. Meglátása szerint még messze van a választás, s bár elismerte, hogy jelenleg a Tisza a legerősebb ellenzéki párt a kutatások alapján, nem gondolja, hogy mellette ne lenne helye egy másféle, hangsúlyosabb értékeket képviselő politikai erőnek.
Jámbor András bejelentette, hogy nem indul a 2026-os választásonJámbor András még visszatérhet, a Momentumnak már nem lesz olyan könnyűA társelnök szerint nem mérvadó, hogy a közvélemény-kutatások alapján a Párbeszéd támogatottsága mérhetetlen, vagy legfeljebb egy százalék. Példaként felhozta, hogy néhány napja még azt lehetett hallani, nem lesz Pride Budapesten, ehhez képest rekordrésztvevővel rendezték meg a felvonulást.
Barabás Richárd jelenleg legfontosabb feladatának azt tartja mind pártelnökként, mind fővárosi közgyűlési képviselőként, hogy olyan kérdésekről szólaljon meg, amelyek mások számára nem jelennek meg a közbeszédben. Céljának azt nevezte, hogy megfogalmazza, milyen Magyarországot képzel el, amely nem csupán a jelenlegi kormány leváltására vagy 2026 áprilisáig szóló tervekre koncentrál, hanem hosszabb távra, a következő évtizedre nézve is vízióval rendelkezik. Hozzátette, hogy mennyien támogatják ezt a célt, az majd a következő év áprilisában derül ki.
A Párbeszéd az elmúlt választásokon rendszerint együttműködött a Magyar Szocialista Párttal (MSZP), azonban a társelnök közölte, jelenleg nincs folyamatban tárgyalás más pártokkal. Tájékoztatása szerint a saját jelöltek kiválasztása zajlik, és e téren kedvező helyzetben vannak. Úgy tervezik, minden körzetben lesz jelöltjük.