Gyurkó Szilvia, a Hintalovon alapítója lapunknak úgy fogalmazott, Magyarországon ma már csak önkormányzati vagy céges tendereken indulnak, emellett energiáikat inkább olyan pályázatokra fordítják, amelyeken van esélyük nyerni még úgy is, hogy sokkal nagyobb a verseny, hiszen nemzetközi közegről van szó. Bevételeik legnagyobb részét, 45 százalékát céges együttműködések és támogatások adják.
A második legnagyobb forrás a magánszemélyek felajánlásai és adományai, ez a forrásaik 38 százalékát teszi ki. További mintegy 9-9 százalék a pályázatokból, valamint az SZJA 1 százalékos felajánlásokból van, ehhez köthető az egyetlen olyan forrás, amely a központi költségvetésből származik. Megjegyezte: ez nem csak pénzt jelent, hanem egyfajta visszajelzés is arra, hogy az alapítvány mennyire ismert a társadalom előtt. Tavaly a Top100-ba kerültek a felajánlásoknál.
Ennek esetleges elveszítése tehát nem csak a bevételkiesés miatt problémás, hanem azért is, mert kivonja a szervezetet a civil vérkeringésből, így sokat veszítenek a láthatóságból. Úgy fogalmazott: lehet pótolni a kieső forrást, ha van elég idő az átállásra. De a benyújtott jogszabálytervezet a listázott szervezetek számára gyakorlatilag valamennyi bevételi forrást megvon, amihez csak az tud alkalmazkodni, akinek van legalább egy évnyi működési tartaléka. A Hintalovonnak ilyen nincs, mert bevételeiket a programokra fordítják. Így vagyontárgyakkal, például saját irodával sem rendelkeznek. Megjegyezte: alapítványuk etikus adománygyűjtő minősítéssel rendelkezik, ezért az átlagos civil szervezetekhez képest plusz kötelezettségeknek is eleget kell tenniük a pénzügyi átláthatóság terén.
Itt az újabb segélykiáltás, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványt is tönkreteheti a Fidesz átláthatósági törvényeMost már legkevesebb 14 EU-tagország fogja kérni az Orbán-kormányt, hogy lépjen egy nagyot hátraMunkájukkal összefüggésben elmondta: évente nagyságrendileg 300 egyéni gyermekjogi ügyben biztosítanak tanácsadást, több ezer szakember képzése, szakmai fejlesztése köthető hozzájuk. Mióta elindult a Hintalovon Akadémia, 4000-4500 szakemberhez jutottak el. Március közepén indították el a gyermekvédelmi jelzőrendszer működését támogató programjukat, ami rögtön az indulás után 14 000 aktív felhasználót ért el. A közelmúltban jelent meg az éves gyermekjogi jelentésük, ami évek óta komoly szakmai és társadalmi elismerést kap.
Szóba került, hogy év elején már listázta az alapítványt a Szuverenitásvédelmi Hivatal, felkerült az oldalára mint külföldről támogatott, politikai nyomásgyakorló szervezet. Gyurkó Szilvia ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: megrendítő volt ezt megélni. A most megjelent, átláthatóságinak nevezett törvénytervezet pedig szavai szerint már nem csak a megbélyegzést jelenti, hanem konkrétan a működés ellehetetlenülését is. Arra a kérdésre, lehet-e ok-okozati összefüggés a fenyegetettségük és az évente kiadott gyermekjogi jelentések között azt monda, reméli, hogy nem.
Megszólalt az Európai Bizottság, az Orbán-kormányt kéri az átláthatósági törvény javaslatának a visszavonására- Ha a mindenkori kormányzat fenyegetést lát egy tényszerű, ma már több egyetemen tananyagként használt forrásmunkában, akkor az utolsó esélyét is elveszítjük annak, hogy valódi párbeszéd alakuljon ki a gyerekekért felelősséget vállaló szakmai szereplők között – tette hozzá. Szerinte szükség van a munkájukra, mert szükség van a gyermekjogokra, és az olyan szakemberekre, akik bármilyen ügyről is van szó, segítenek a gyerekeken tartani a fókuszt.