adó 1 százaléka;Hintalovon Alapítvány;átláthatósági törvény;

A gyerekek részvétele azért fontos a Hintalovon Alapítvány munkájában, hogy valóban az ő problémáik jelenjenek meg

Ez már több mint megbélyegzés, a Fidesz átláthatósági törvénye miatt végveszélybe kerülhet gyermekjogi Hintalovon Alapítvány működése is

Hiába indult, soha nem nyert civil szervezeteknek kiírt állami pályázatokon, ezért is indul nemzetközi kiírásokon az évente gyermekjogi jelentést készítő Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány. Most a működésük került veszélybe az átláthatóságinak nevezett ellehetetlenítési törvényjavaslat miatt.

Gyurkó Szilvia, a Hintalovon alapítója lapunknak úgy fogalmazott, Magyarországon ma már csak önkormányzati vagy céges tendereken indulnak, emellett energiáikat inkább olyan pályázatokra fordítják, amelyeken van esélyük nyerni még úgy is, hogy sokkal nagyobb a verseny, hiszen nemzetközi közegről van szó. Bevételeik legnagyobb részét, 45 százalékát céges együttműködések és támogatások adják.

A második legnagyobb forrás a magánszemélyek felajánlásai és adományai, ez a forrásaik 38 százalékát teszi ki. További mintegy 9-9 százalék a pályázatokból, valamint az SZJA 1 százalékos felajánlásokból van, ehhez köthető az egyetlen olyan forrás, amely a központi költségvetésből származik. Megjegyezte: ez nem csak pénzt jelent, hanem egyfajta visszajelzés is arra, hogy az alapítvány mennyire ismert a társadalom előtt. Tavaly a Top100-ba kerültek a felajánlásoknál.

Ennek esetleges elveszítése tehát nem csak a bevételkiesés miatt problémás, hanem azért is, mert kivonja a szervezetet a civil vérkeringésből, így sokat veszítenek a láthatóságból. Úgy fogalmazott: lehet pótolni a kieső forrást, ha van elég idő az átállásra. De a benyújtott jogszabálytervezet a listázott szervezetek számára gyakorlatilag valamennyi bevételi forrást megvon, amihez csak az tud alkalmazkodni, akinek van legalább egy évnyi működési tartaléka. A Hintalovonnak ilyen nincs, mert bevételeiket a programokra fordítják. Így vagyontárgyakkal, például saját irodával sem rendelkeznek. Megjegyezte: alapítványuk etikus adománygyűjtő minősítéssel rendelkezik, ezért az átlagos civil szervezetekhez képest plusz kötelezettségeknek is eleget kell tenniük a pénzügyi átláthatóság terén.

Munkájukkal összefüggésben elmondta: évente nagyságrendileg 300 egyéni gyermekjogi ügyben biztosítanak tanácsadást, több ezer szakember képzése, szakmai fejlesztése köthető hozzájuk. Mióta elindult a Hintalovon Akadémia, 4000-4500 szakemberhez jutottak el. Március közepén indították el a gyermekvédelmi jelzőrendszer működését támogató programjukat, ami rögtön az indulás után 14 000 aktív felhasználót ért el. A közelmúltban jelent meg az éves gyermekjogi jelentésük, ami évek óta komoly szakmai és társadalmi elismerést kap.

Szóba került, hogy év elején már listázta az alapítványt a Szuverenitásvédelmi Hivatal, felkerült az oldalára mint külföldről támogatott, politikai nyomásgyakorló szervezet. Gyurkó Szilvia ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: megrendítő volt ezt megélni. A most megjelent, átláthatóságinak nevezett törvénytervezet pedig szavai szerint már nem csak a megbélyegzést jelenti, hanem konkrétan a működés ellehetetlenülését is. Arra a kérdésre, lehet-e ok-okozati összefüggés a fenyegetettségük és az évente kiadott gyermekjogi jelentések között azt monda, reméli, hogy nem.

- Ha a mindenkori kormányzat fenyegetést lát egy tényszerű, ma már több egyetemen tananyagként használt forrásmunkában, akkor az utolsó esélyét is elveszítjük annak, hogy valódi párbeszéd alakuljon ki a gyerekekért felelősséget vállaló szakmai szereplők között – tette hozzá. Szerinte szükség van a munkájukra, mert szükség van a gyermekjogokra, és az olyan szakemberekre, akik bármilyen ügyről is van szó, segítenek a gyerekeken tartani a fókuszt.

Úgy tűnik, neki is kellenek határon túli szavazatok azért.