A nyári szünetet a szülők jóval kevésbé lelkesen várják, mint a gyerekek. Rengeteg családnak okoz nehézséget, hogyan oldja meg a gyerekfelügyeletet ebben a tíz hétben, hiszen ennyi szabadsága senkinek nincs. Segítséget jelenthetnek a nagyszülők, ha legalább valamennyi időre tudják vállalni az unokák szórakoztatását, de a gyerekek – érthető módon – vágynak más, izgalmas élményekre is. A megfelelő tábor kiválasztásában óriási segítség a taborfigyelo.hu portál, amely több száz tematikus táborlehetőséget gyűjt össze évről évre, így pontos képet tud nyújtani a trendek alakulásáról. Tóth Bélától, az oldal vezetőjétől megtudtuk, hogy a klasszikus sport-, kézműves- vagy nyelvi táborok mellett ma már extrém vagy modern témák is megjelentek, és ezek iránt a tematikák iránt évről évre növekszik a szülők és a gyerekek érdeklődése.
A brókerek és tőzsdecápák tábora játékos formában vezeti be a gyerekeket a gazdaság és a pénzügyi világ alapjaiba, a robotikatáborban pedig saját szerkezeteket építenek, amelyek képesek reagálni az utasításokra. A játékszoftver-fejlesztő szekcióban programozási alapismereteket sajátítanak el a résztvevők, a dróntáborban pedig önállóan megkonstruált és összeállított eszközöket reptetnek a szabadban. „Az extrém tematikájú táborok lényege, hogy valódi élményt és tudást adnak, miközben a gyerekek a saját tempójukban fedezhetik fel az őket érdeklő területeket. A különleges tematikájú táborok között a Táborfigyelőn keresztül elérhető például dzsungelkörülmények között zajló katonai túlélőtábor, mesterségesintelligencia-tábor, TikTok-tábor, de quad- és e-rolleres kalandtábor is. Emellett olyan izgalmas élményeket kínáló programok is foglalhatók, mint a »Sámánok dala« honfoglaló tábor vagy a varázslótábor. A különlegességek sorát gazdagítja a Juventus olasz labdarúgócsapat hazai nyári tábora, amely kiemelkedően népszerű a sportkedvelő gyerekek körében” – mondta el Tóth Béla.
A portál vezetője azt is hozzátette: nagyjából 10-15 százalékkal emelkedtek a táborok árai a tavalyihoz képest, azonban a táborszervezők költségei – terembérlet, étkeztetés, belépők stb. – ennél sokkal nagyobb mértékben drágultak. Tehát a költségeik növekedését nem terhelték rá teljes mértékben a szülőkre. Egy napközis tábor átlagosan 55-60 ezer forintba kerül, míg egy ottalvós táborért 90-100 ezer forintot kérnek, de óriási a szórás. Ez azt jelenti, hogy akár 50 ezer forintért is lehet találni ottalvós tábort, de akár 300 ezer forintot is fizethetünk egy egyhetes programért. Tóth Béla arra hívta fel a szülők figyelmét, hogy ha eddig még nem tették meg, mielőbb foglaljanak tábort, most még elég széles a kínálat, de a legkedvezőbb ár/érték arányú helyek gyorsan fogynak. Jelenleg még csaknem 800 turnushely foglalható a Táborfigyelő oldalán, de majdnem 500 turnus már betelt, mivel sokan éltek az előfoglalási szezonban nyújtott kedvezménnyel. Elvileg akár augusztus elején is lehet még találni szabad helyeket a nyár végére, de biztos, hogy akkor már kompromisszumot kell kötni vagy az árban, vagy a tematikában, vagy a helyszínben.
Olcsóbbak az önkormányzati programok
Érdemes azonban körülnézni a helyi önkormányzatok oldalán is, ugyanis a településeken és fővárosi kerületekben egyaránt szerveznek nyári táborokat, és ezek térítési díja még mindig nagyon kedvező. A XVII. kerületben június 30. és augusztus 15. között heti turnusokban, hétfőtől péntekig várják a kerületi diákokat rengeteg sporttal, mozgással, játékokkal, ismeretterjesztő programokkal. A programok díja hetente maximum 9000 forint, de 68 fő számára kedvezményes, 7500 forintos díjat biztosítanak. Az étkezés plusz térítésköteles, de az év közi iskolai kedvezmények a táborokban is érvényesek. A XI. kerületben a Kamaraerdei Ifjúsági Park ad otthont az önkormányzat nyári táborának, ahol sportprogramokkal, kézműves foglalkozásokkal és kirándulásokkal tölthetik el az időt a gyerekek. A napi térítési díj 2882 forint, ami háromszori étkezést tartalmaz. Szakorvosi igazolással igényelhető speciális diétás étkezés is. Pilisborosjenőn környezetvédelmi tábort szerveznek két turnusban, hétfőtől péntekig egész napos kirándulásokon és számháborúban vehetnek részt az 5-15 éves gyerekek. A részvételi díj napi 5000 forint, igaz, enni- és innivalót itt nem biztosítanak. Néptáncos táborban is tölthetik az időt a gyerekek, az egyhetes program helyi lakosoknak 35 ezer forintba kerül. Érden a Bolyai János Általános Iskolában várják a gyerekeket, a térítési díj 20-30 ezer forint hetente, a szociális helyzet függvényében. Dunaharasztiban június 23. és július 18. között van lehetőség részt venni önkormányzati táborban, itt a térítési díj 14 325 forint hetente, ez tartalmazza az étkezést is. Nyíregyházán a nyári táborok június 23. és augusztus 15. között több helyszínen is várják a gyermekeket. A programok közösségi élményeket, játékot, sportolási lehetőségeket, valamint kulturális és szabadidős elfoglaltságokat kínálnak. Összesen 2300 iskolás vehet részt a helyi táborozásban, gyermekenként 12 ezer forint étkezési díjat kell fizetni turnusonként. A rászoruló családok kedvezményben részesülnek, azonban minden gyermek csak egy turnusban vehet részt kedvezményesen. Amennyiben további turnusokra is jelentkeznek, a részvétel önköltséges, ennek díja 40 ezer forint.