Magyarország;Ukrajna;kamera;kémkedés;hackertámadás;segélyszállítmányok;orosz katonai hírszerzés;orosz hackerek;GRU;

2022. március 20.: az Ökomenikus Segélyszervezet raktára Ukrajnában, Beregszászon

Magyar kamerákat is feltörtek az oroszok, hogy nyomon kövessék az Ukrajnába tartó segélyszállítmányokat

Az ügy felderítésében az Egyesült Királyság mellett az Egyesült Államok, Németország és Franciaország is részt vett, a kémkedésért az orosz katonai hírszerzést teszik felelőssé. 

Egy kiterjedt, rosszindulatú orosz kibertámadási műveletet leplezett le az Egyesült Királyság – írja a BBC. A brit Országos Kiberbiztonsági Központ (National Cyber Security Centre, NCSC) jelentése szerint a hackerek olyan, köztük Ukrajnának külföldi segítséget nyújtó szervezetet vettek célba, amelyek a megtámadott országnak nyújtanak védelmi, informatikai és logisztikai támogatást.

A nyomozásban az Egyesült Államok, Németország és Franciaország is részt vett. A NCSC jelentésében az orosz katonai hírszerző szolgálat (GRU) 26165-ös katonai egységét, avagy Fancy Bear néven is ismert csoportot teszi felelőssé a kémkedésért. A hírhedt hackercsoport korábban a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) adatait szivárogtatta ki, és állítólag kulcsszerepet játszott a 2016-os amerikai Demokrata Nemzeti Bizottság elleni kibertámadásban is.

Tíz NATO-tagállam és Ausztrália biztonsági szervei szerint az orosz kémek többféle hackertámadási technikát alkalmaztak, hogy hozzáférjenek a hálózatokhoz. A támadások célpontjai között voltak az ukrán határon elhelyezett, internethez csatlakoztatott kamerák is, amelyek az országba érkező segélyszállítmányokat figyelték.

A jelentés szerint hozzávetőlegesen 10 ezer kamerához fértek hozzá katonai létesítmények és vasútállomások közelében, hogy nyomon kövessék az Ukrajnába szállított anyagokat. Arra is kitérnek benne, hogy a támadások jelentős része az Ukrajnával szomszédos országok kameráira koncentrálódott. 

A jelentés szerint az orosz katonai hírszerző egység támadásainak 2,8 százaléka Magyarország ellen irányult, ami az ukrajnai (81 százalék), romániai (9,9 százalék) és a lengyelországi (4 százalék) célpontok után a negyedik legtöbb kísérlet.

Az NCSC szerint a Fancy Bear olyan szervezeteket vett célba, amelyek kritikus infrastruktúrához kapcsolódnak, többek között kikötőkhöz, repülőterekhez, légiforgalmi irányításhoz és a védelmi iparhoz. A jelentésben az áll, hogy az orosz kémek többféle hackelési módszert is bevetettek, többek közt kihasználták a Microsoft Outlook egyik sebezhetőségét is.

Paul Chichester, az NCSC műveleti igazgatója azt mondta, hogy Oroszország rosszindulatú művelete komoly kockázatot jelent az Ukrajna megsegítésében résztvevő szervezeteknek. A Google Threat Intelligence Group vezető elemzője, John Hultquist szerint bárki, aki az országba szállít árut, „tekintse magát az orosz katonai hírszerzés célpontjának”.

Rögtön azután, hogy a vereséget szenvedő szélsőjobboldali George Simion bejelentette, hogy megtámadja a elnökválasztás eredményét.