WHO;Tajvan;

Tajvan helye a WHO-ban van

Az idei Egészségügyi Világközgyűlés (WHA) apropóján fontos hangsúlyozni, hogy Tajvan régóta hozzájárul a globális egészségügy működéséhez.

Tajvan nemzeti egészségbiztosítási rendszere a lakosság csaknem teljes egészét lefedi, és a Numbeo adatbázisban közzétett egészségügyi indexben immár hét egymást követő évben az első helyen szerepelt a világon. Tajvan olyan nemzetközi digitális szabványokat is bevezetett, mint a FHIR, amelyek elősegítik az orvosi adatok globális megosztását. Emellett a digitális egészségügy, az egyetemes lefedettség és a pénzügyi fenntarthatóság területén szerzett tapasztalatait folyamatosan megosztja nemzetközi partnereivel.

Tajvan a szolidaritását a tettein keresztül is bizonyítja. 2025 áprilisában egy tajvani orvosi misszió hét ukrán városba látogatott el, ahol szívgyógyászati, sürgősségi, fogászati és hagyományos kínai orvosi szolgáltatásokat nyújtott a háború sújtotta lakosságnak. Ez már az ötödik ilyen humanitárius küldetés volt Ukrajnában. Az évek során Tajvan világszerte támogatott egészségügyi projekteket, szaktudással, kapacitásépítéssel és technikai segítségnyújtással válaszolva a helyi igényekre. Tajvan elkötelezettségét és elszántságát ezek az erőfeszítések is megmutatják.

Mindezek ellenére, politikai nyomásgyakorlás hatására Tajvant továbbra is kizárják az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).

Az ENSZ Közgyűlésének 2758. számú határozata és a WHA 25.1-es határozata nem jogosítja fel a Kínai Népköztársaságot Tajvan képviseletére a WHO-ban. Tajvan kizárására nincs jogalap.

Ahhoz, hogy a globális egészségügyi kormányzás valóban egyetemes legyen, Tajvan részvételére is szükség van a WHA munkájában és a hozzá kapcsolódó mechanizmusokban. Tajvan hozzájárulásának elismerése és érdemi részvételének támogatása elősegíti egy befogadóbb és ellenállóbb globális egészségügyi rendszer kiépítését.

A szerző a Tajpej Képviseleti Iroda ügyvivője.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.