Alkotmánybíróság;Hernádi Zsolt;Garancsi István;kutyasétáltatás;

Döntött az Alkotmánybíróság, belefér, hogy Hernádi Zsolt kutyasétáltatás közben készült fotón szerepeljen

Ugyanígy döntött előzőleg az első és másodfokú bíróság, valamint a Kúria is. Most már csak az a kérdés, hogy a Mol első embere Strasbourgig elviszi-e még az ügyet.

„Hivatalosan is itt a tavasz: Hernádi Zsolt rövidnadrágban tartott bizalmas egyeztetést Garancsi Istvánnal és egy welsh terrierrel” címmel közölt írást a 444 még 2023 májusában, és ez a cikk annyira fajsúlyosnak bizonyult, hogy egészen az Alkotmánybíróságig ment a pereskedés miatta. Itt született most ítélet.

Az ironikus hangvételű cikkben Szily László egyebek között azt írta, hogy „az igazán nagy dolgok pisiltetés közben dőlnek el”, továbbá, hogy „a két NER-báró szeret közösen üzletelni. Eddigi legnagyobb húzásuk talán az volt, amikor a gyanú szerint egymással össze is játszó magántőke-alapjaik uniós milliárdokat fektettek szexoldalakba.” Hernádi Zsolt Mol-vezér sérelmezte ez a cikket, arra hivatkozva, hogy abban engedély nélkül közöltek fotót róla. Pedig maga a kép nem tartalmazott semmi komprimittálót, annyi látható rajta, amint a két NER-oligarcha kutyát sétáltatva beszélget egy kellemes tavaszi napon a Városmajorban. 

Hernádi Zsoltnak mindenesetre nem tetszett a dolog, ezért követelte, hogy a fotót távolítsák el a cikkből (amellyel következésképp az egész cikk értelmét vesztette volna). Miután a 444 a követelést nem teljesítette, a Mol-vezér a bírósághoz fordult. A pereket rendre elbukta, még a Kúrián is vesztett, így a Mol-vezér egészen az Alkotmánybíróságig ment. Ahol, mint kiderült, szintén vesztett.

A ítéletet a hvg.hu ismertette. E szerint bár Hernádi Zsolt nem gyakorol közhatalmat, nem tölt be állami tisztséget, Magyarország egyik legismertebb üzletembere, akivel kapcsolatban az írás érinti a közpénzek felhasználását, ezért közérdeklődésre tart számot.

A taláros testület megállapította, hogy a közlés nem volt dehonesztáló Hernádira nézve, nem tüntette fel negatív színben, nem volt bántó, sem sértő, nem törekedett a magánszférája megsértésére és nem volt öncélú, a nagy nyilvánosság számára is nyitva álló helyen készített fényképfelvétel pedig kapcsolódott a cikk tartalmához. Két befolyásos üzletember magánéleti szituációban (közparkban) történő találkozása közérdeklődésre számot tartó és a cikkhez kapcsolódó, azzal érintett közéleti vita tárgyával összefüggő esemény - közölték.

Az Alkotmánybíróság arra jutott továbbá, hogy a politikai és gazdasági életre hatást gyakorló Hernádi Zsoltról annak az információnak a közlése, amely közpénzeket érintő üzleti kapcsolatokra vonatkozik, nem jelentette az ő magánélethez való jogának sérelmét. A többletinformációt nem hordozó, a Mol-vezér jó hírnevét, becsületét semmilyen mértékben nem sértő fényképek közzététele pedig az információ közlésével esik egy megítélés alá. Ennek fényében a testület egyhangúlag elutasította Hernádi Zsolt alkotmányjogi panaszát.

Ijesztő képsorok jelentek meg az Európai Politikai Közösség valamennyi vezetőjéről.