Egy új vállalkozás kezdte meg működését, amely az akkumulátorgyártás során keletkező hulladék feldolgozására szakosodik, és a Békés vármegyei Vésztőn tervezi elindítani tevékenységét – írja a hvg.hu.
A beruházással kapcsolatban már lezajlott az első egyeztetés a város képviselőivel, amit a társaság és a település polgármestere is megerősített. Az NT Recycling Vésztő néven induló kft. a cégadatok szerint 3 millió forintos alaptőkével jött létre, fő profilja a hulladékanyagok hasznosítása. A vállalkozás többségi tulajdonosa a 2024-ben alapított NT Recycling Kft., amely az érdi székhelyű Electraplan-Termelő Kft.-vel közösen hozta létre az új társaságot – utóbbi telephelyén.
„Akkumulátorgyártás? Egyetlen hátránya, hogy nincs előnye”„Egyszerűen csak bejelentették” – Magyarországon eddig ismeretlen kínai cég épít akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó elektrolitüzemet Szolnok határábanA cég képviselői szerint a tervezett működés teljesen eltér a korábban sok vitát kiváltó sóskúti Andrada, illetve a szigetszentmiklósi SungEel által alkalmazott módszerektől. Mint azt az Electraplan ügyvezetője elmondta, az NT Recycling Vésztő Kft. célja egy olyan üzem létrehozása Vésztőn, amely kizárólag a lítiumakkumulátorok gyártása során keletkező száraz hulladékokat tisztán fizikai módszerekkel – vagyis égetés nélkül – hasznosítja újra. Kincses Ármin kiemelte, hogy nem kívánnak használt akkumulátorokat feldolgozni, kizárólag a gyártási folyamat melléktermékeinek mechanikai feldolgozására összpontosítanak.
A technológiai különbségekről szólva elmondta, „fontos különbség, hogy a tervezett technológia nem használ magas hőmérsékletű kemencéket, szemben például az Andrada vagy a SungEel által alkalmazott technológiával.
Elegük lett a bátonyterenyeieknek a szennyező koreai akkumulátorfeldolgozóbólAkadályokon áttörve tüntettek Bátonyterenyén az akkugyár előttAz ő technológiájukban a bemeneti anyagokat elpárologtatják és karbonizálják, ami nagyobb kibocsátással és magasabb kockázattal jár. Emellett a mi tervezett éves kapacitásunk jelentősen kisebb, mindössze körülbelül 2000 tonna per év, ami sokkal kisebb léptékű, mint az említett más projekteké” – tette hozzá.
A cég nem véletlenül hangsúlyozza a különbségeket, hiszen a másik két szereplő magyarországi tevékenysége több alkalommal váltott ki erőteljes negatív visszhangot. A dél-koreai SungEel például már 2017 óta jelen van az országban, ám bátonyterenyei és szigetszentmiklósi létesítményeiben folyamatosan tártak fel szabálytalanságokat, és egy tragikus munkahelyi baleset is történt. A szlovén Andrada cégcsoport Sóskúton szeretne akkufeldolgozót létesíteni, ám a helyiek határozottan ellenzik a beruházást – főként azért, mert a vállalat a lakosság megkérdezése nélkül próbált engedélyeket szerezni.
Több százan tiltakoztak fáklyás felvonulással az akkufeldolgozó építése ellen SóskútonÚjra tüntetnek Sóskúton az akkufeldolgozó üzem ellen a helyiek