Az utóbbi hetek, hónapok politikai/törvényhozási fejleményeinek (pl. „gyermekvédelmi” törvény, választási törvény, gyülekezési törvény) tükrében érdemes ismét felhívni a figyelmet a Fidesz és Orbán Viktor által kedvelt és következetesen alkalmazott duplafenekű eljárási módra.
A duplafenekű eljárás lényege, hogy az olyan, általuk kitűzött politikai célt, amelyről tudják, hogy demokráciaellenes, illetve a nép többsége nem kedvelné, becsomagolják egy olyan átfogóbb programba vagy törvénybe (pl. „salátatörvénybe”), amelyben az csak kis, nehezen észrevehető vagy csak lehetséges következményként felmerülő részlet maradhat.
Az eljárás első lépésében a fedősztorit (-programot, -törvényt) alkotják meg és hirdetik ki. Ez olyan kell legyen, aminek túlnyomó része népszerű, és a többség (vagy akár mindenki) által helyeselhető, hogy általánosságban ne lehessen belekötni. Ez az első csapda: ha ebbe valaki mégis általánosságban beleköt, azonnali népszerűségvesztést könyvelhet el. Ugyanakkor a fedősztoriban el kell legyen rejtve a valódi politikai cél, de úgy, hogy az a nép többségének ne tűnjön fel. Itt a második csapda: ha valaki az észrevehetetlen, vagy csak lehetőségként felmerülő valódi célt bírálja, attól ártatlan képpel meg lehet kérdezni, hogy miről beszél, hiszen a fedősztoriban ilyesmiről szó sincs.
Az eljárás második lépéséhez meg kell várni, hogy elteljen annyi idő, amennyi alatt az emberek elfelejtik az első lépést. Ekkor lehet felfedni és konkretizálni az első lépésben rejtve maradt vagy csak lehetőségként szereplő valódi célt. Ha valaki ekkor kezdi ezt bírálni, azzal szemben már nyugodtan lehet hivatkozni arra, hogy a lépés teljesen jogszerű, és alapja már régóta ismert volt.
A duplafenekű eljárás ellen politikailag védekezni nagyon nehéz: nem csoda, hogy az elmúlt 15 év ellenzékének ez nem sikerült. A sikerhez biztosan el kell kerülni a fentebb említett csapdákat, másrészt hatékony ellencsapásokat kell tenni. Hasznos lehet proaktívan előre bemutatni a teljes eljárást, annak duplafenekűségét, és mindig a valódi, álcázott politikai célra koncentrálni.
A mostani ellenzék számára talán kedvező körülmény, hogy a következő választásokig jó eséllyel nem telik el az eljárás második lépésének megtételéhez kellő idő. Mindenesetre az eredményes védekezéshez tűpontos kommunikáció és kiváló ütemérzék szükségeltetik. Alkalom még lesz bőven: mint tudjuk, a pszichopaták nem tanulnak, mindig a bevált eljárásaikat ismétlik.
A szerző közgazdász.