Oroszország javára végzett kémkedés miatt ítéltek hosszú börtönbüntetésre hat bolgár állampolgárt hétfőn Londonban.
A londoni központi büntetőbíróság – utcája után közkeletű nevén az Old Bailey – tanácsvezető bírája
a csoport vezetőjére, Orlin Ruszevre tíz és nyolc hónap szabadságvesztést rótt ki,
a másodrendű vádlott, Bizer Dzsambazov tíz év és két hónap,
Katrina Ivanova kilenc év és nyolc hónap,
Ványa Gaberova hat és nyolc hónap,
Tyihomir Ivancsev nyolc év,
Ivan Sztojanov pedig öt év börtönbüntetést kapott.
Az angol-walesi legfőbb ügyészség (Crown Prosecution Service, CPS) különleges bűncselekmények feltárásával és terrorellenes fellépéssel foglalkozó ügyosztálya még 2023 szeptemberében adott engedélyt a vádemelésre kémtevékenység céljából szőtt összeesküvés címén a Nagy-Britanniában élő bolgárok ellen.
A Scotland Yard az Old Bailey elé beterjesztett vádiratban
az ügyet a brit kriminalisztika egyik legnagyobb kiterjedésű külföldi hírszerzési műveletének nevezte.
Az esküdtszék a 33 éves Katrina Ivanovát, a 30 esztendős Ványa Gaberovát és a 39 éves Tyihomir Ivancsevet 32 órányi mérlegelés után márciusban mondta ki bűnösnek a terhükre rótt bűncselekményekben. A három további vádlott már a vizsgálat korábbi szakaszában elismerte bűnösségét, így az ő esetükben a bíróság külön büntetőpert nem tartott, csak az ítéletet hozta meg a beterjesztett bizonyítékok alapján.
A hivatalos vád szerint
a bolgárok 2020. augusztus 30. és 2023. február 8. között olyan információk összegyűjtésére szövetkeztek, amelyekből „valamely ellenséges ország” közvetlenül vagy közvetve hasznot húzhat, és céljuk az volt, hogy károsítsák a brit állam biztonságát és érdekeit.
A bolgárok ellen a Scotland Yard terrorellenes parancsnoksága által végzett vizsgálat alapján emeltek vádat.
A vádbeszédben az ügyész úgy fogalmazott, hogy a bolgár állampolgárok jelentős anyagi javadalmazás fejében „Oroszország, vagyis Nagy-Britannia ellensége” javára gyűjtöttek információkat fejlett technológiák igénybevételével olyan személyekről és helyszínekről, akik, illetve amelyek iránt Oroszország „különös érdeklődést mutatott”.
A vád szerint a bolgárok által folytatott kémtevékenységek helyszínei között szerepelt egy amerikai katonai létesítmény is a németországi Stuttgart közelében, ahol ukrán katonákat képeznek ki földi indítású rakéták kezelésére.
Nagy-Britanniában a vádlottak mások mellett oknyomozó újságírókról gyűjtöttek adatokat Oroszország számára. Köztük volt Hriszto Grozev és Roman Dobrohotov, akik a néhai ellenzéki orosz politikus, Alekszej Navalnij és az Angliában megmérgezett volt orosz kettős ügynök, Szergej Szkripal ellen idegméreggel elkövetett orosz támadások hátterének feltárásán dolgoztak.
A vádirat szerint
szerepelt a bolgárok tervei között a kiszemelt célszemélyek elrablása és meggyilkolása is.
A Scotland Yard beterjesztése szerint a bolgárok kémregénybe illő módszerekkel dolgoztak. A házkutatások során fellelt eszköztárukban 211 mobiltelefon, 495 mobiltelefonos adatkártya, 11 drón, 76 útlevél, valamint nyakkendőkbe, illetve kődarabokba rejtett miniatűr kamerák és videórögzítővel felszerelt szemüvegek is voltak. Találtak lakásaikban olyan eszközöket is, amelyekkel telefonokból lehetett kódolt adatokat kinyerni, illetve wifi-hálózatokon végzett online tevékenységet lehetett valós időben figyelni.
A tanácsvezető bíró a több mint másfél órás hétfői ítélethirdetés után közölte:
a hat bolgár állampolgárnak a börtönbüntetés felét kell Nagy-Britanniában letöltenie, utána visszatoloncolják őket Bulgáriába, ahol a rájuk kirótt ítéletek fennmaradó részét töltik majd rács mögött.