galéria;éjszaka;

Kis Tamás eXum című kiállítása a K.A.S. Galériában

A Boulevard-közösség éjszakája

Szombat este különös életre kelt Budapest egyik legizgalmasabb kulturális tengelye, a Bartók Béla út. A május 10-én megrendezett Galériák Éjszakája, akár egy közösségi zarándoklatként volt leírható, amelyben a városrész galériái, kávézói és társasági színterei szövődtek össze a kortárs művészet és a hely szellemiségének szálaival. E

Este tizenegyig mintegy húsz helyszín kínált különböző eseményeket a művészetkedvelő közönségnek – tárlatvezetések, élő könyvtár, pódiumbeszélgetések, koncertek és performatív workshopok követték egymást.

A rendezvény, amelyet a Bartók Boulevard Egyesület és a környék kiállítóterei közösen szerveztek, túlmutat az egyszeri kulturális események horizontján. A művészeti értékek közvetítése itt közösségformáló, városépítő gesztus is volt, hiszen a Galériák Éjszakája egy hosszú távú törekvés manifesztuma, amely Újbudát – különösen a Szabadság híd és a Feneketlen-tó közötti tengelyt – Budapest kulturális vérkeringésének élénk színfoltjává kívánja emelni.

A látogatók önállóan, vagy négy különböző vezetett galériaséta keretében ismerhették meg a kiállítóhelyeket, művészettörténészek – mint Schneller János, Körösvölgyi Zoltán, vagy Antalffy Péter – illetve Mika Edit helytörténész vezetésével. Az egyenként nyolc helyszínből álló túrák lehetőséget kínáltak arra, hogy az érdeklődők ne csupán műtárgyakba, de térkapcsolatokba és “Bartókbeli” történetekbe is jobban belelássanak.

Az éjszaka minden szegletében hangsúlyos szerepet kapott a nyitottság és a részvételiség: a hagyományos galériák mellett többek között a Művház, a Wine&Art, a Fári Antikvitás és Art Galéria, valamint az Arnoldo egyaránt bekapcsolódtak a programsorozatba.

Nyitva tartotta ajtajait például a Random Galéria, ahol a Budapest Photo Festival részeként futó 3D Feed című kiállítás a portré médiumát helyezte új megvilágításba. A kurátor, Földes Borbála egy XVII. századi szaloninstalláció mintázatát emelte át a kortárs képkultúra közegébe, így a látogatót sűrűn felrakott képsorok között vezette végig – egyszerre tematizálva a képzajt és a személyes tekintet értékét.

A séták állomásaként is részt vevő K.A.S. Galériában Kis Tamás eXum című szoborkiállítása és az este során bemutatott Szobor-univerzum című kötete a kozmikus rend és szobrászati forma határain mozgott. A tárlatot könyvbemutató és műhelybeszélgetés követte, majd interaktív workshop keretében a résztvevők saját szoboruniverzumot tervezhettek az alkotó vezetésével – így vált a gondolat, hogy „minden csillag halálkor új élet születik”, gyakorlattá.

És míg a TS ArtSpace A lázadás csendje című Kafka-hommage kiállítással, az Autistic Art művészetterápiás programok eredményeképp született alkotásokkal készült.

A B32 Galériában két kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők: Deli Ágnes és Gaál Endre Minden dolgok című tárlatában a látás metaforái, az anyag és tér kapcsolata jelent meg. A Trezor Galériában pedig Kéri Gáspár Time-lapse fotósorozata az idő és a tapasztalás filozófiai kérdéseit járta körül.

Közben a Faur Zsófi Galériában Baksai József Minden elfolyik című gyűjteményével találkozhatott a "Bartók népe". A festő anyaghasználatában plasztikus, szinte szoborszerű képeket mutatott be, amelyek a férfitest ikonográfiáján keresztül a sebezhetőség, az identitás és a transzcendencia témáit járják körül. A kiállításon a figurák – kerubok, angyalok, démonok – nem ikonográfiai toposzokként, hanem léthelyzetekként jelennek meg, így a monumentális formák ellenére a kompozíciók egészen személyes jelenléttel hatottak.

Az Arnoldo, avagy a Gross Arnold Galéria és Kávézó a klasszikus grafika világába nyitott kaput, ahol Gross álomvilága szinte tapintható: madarak, rézkarcok, színes ornamentikák kísérik végig a látogatót egy olyan térben, amely maga is műalkotás. Az este során Gross András vezetésével elhangzott A nem hervadó kert című előadás, majd Zsebdiszkó formájában DJ Bem Tábornok szolgáltatta a lemezekből és nosztalgiából komponált hangulatot.

A Galériák Éjszakájához csatlakozó további helyszínek is a kortárs művészet legkülönfélébb formáit vonultatták fel a grafikától a fotóig, az autonóm iparművészettől az inkluzív pedagógiáig. A művészet a városi élet szövetébe illeszkedve, annak természetes közegében jelent meg. Ezzel a rendezvény megmutatta azt is, hogyan válhat egy budapesti boulevard a közös kultúra színpadává – élővé, nyitottá, izgalmassá és befogadóvá.

A felek egymást vádolják a fegyvernyugvás megsértésével.