Oroszország a 2022-ben félbeszakadt egyeztetések eredményeit, valamint azt a tényt is figyelembe venné, hogy jelenleg Moszkva Ukrajna területének mintegy húsz százalékát ellenőrzi – idézte a Reuters vasárnap a Kreml bejelentését.
Mint arról korábban mi is hírt adtunk, Vlagyimir Putyin szombat késő esti televíziós beszédében kijelentette, hogy hajlandó előfeltételek nélkül tárgyalni Ukrajnával, aminek az érdekében május 15-én már asztalhoz is ülne. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte ezt, és hangsúlyozta, kész a tárgyalásokra, de előbb a Kremlnek május 12-én egy azonnali fegyverszünetbe kell hirdetnie.
Vlagyimir Putyin közvetlen, előfeltétel nélküli béketárgyalásokra hívta Ukrajnát Volodimir Zelenszkij kész tárgyalni az orosz-ukrán békéről Vlagyimir PutyinnalVlagyimir Putyin bejelentését követően Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója újságíróknak elmondta, hogy az új tárgyalások során figyelembe vennék, hogy Oroszország már Ukrajna területének az egyötödét ellenőrzi, illetve a 2022-es isztambuli megállapodás-tervezetet is, amelyet a háború korai szakaszában dolgoztak ki. Az inváziót követően először Belaruszban zajlottak egyeztetések, majd Isztambulban folytatódtak, ahol egy dokumentum készült. Bár a tárgyalások megszakadtak, orosz tisztviselők szerint a béke továbbra is ennek a keretnek az alapján lenne elérhető. Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja szintén erre a tervezetre hivatkozott mint egy lehetséges alapra a jövőbeni megállapodáshoz.
Vlagyimir Putyin bejelentette, milyen feltételekkel vetne véget a háborúnak Ukrajna ellenA hivatkozott dokumentum alapján Ukrajna beleegyezett volna, hogy semleges státuszt vállal, ennek a fejében azonban nemzetközi biztonsági garanciákat kapott volna az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaitól – az Egyesült Államoktól, az Egyesült Királyságtól, Franciaországtól, Kínától és Oroszországtól –, valamint több más országtól, köztük Kanadától, Németországtól, Lengyelországtól, Törökországtól, Izraeltől és Belarusztól.

A dokumentum szerint a kijevi vezetés lemondott volna a NATO-tagságról és arról, hogy újra atomfegyvere legyen, de olyan védelmi garanciákat kapott volna, amelyek kötelezték volna a garanciavállaló országokat, hogy egy esetleges orosz támadás esetén közvetlenül is fellépjenek Ukrajna védelmében. A 2022-es javaslatban a területi kérdések háttérbe szorultak a biztonsági garanciák mögött, amelyek hiánya volt a megállapodás legfőbb akadálya. Ukrajna ragaszkodott ahhoz, hogy védelmet kapjon, miközben az Egyesült Államok és szövetségesei attól tartottak, hogy ezzel kockáztatnák egy közvetlen konfrontáció lehetőségét Oroszországgal. A tervezet tartalmazta Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseinek támogatását is.
Eközben Oroszország korlátozásokat követelt Ukrajna haderejének méretére és működésére vonatkozóan, valamint követelte az orosz anyanyelvű lakosság jogait sértő törvények visszavonását.
Harmincnapos tűzszünetre szólították fel európai vezetők Vlagyimir Putyint, aki elutasította azt