Pakisztán;India;fegyveres konfliktus;atomhatalmak;

Robbanások rázták meg Kasmírt, nem enyhülnek a harcok India és Pakisztán között

Civilek is meghaltak az egyre eszkalálódó konfliktusban.

Magyar idő szerint péntek este robbanások rázták meg az indiai Kasmírt, valamint a szomszédos Pandzsáb államban található szikh szent várost, Amritsart – írja a Reuters.

A kasmíri Dzsammu városa sötétségbe borult, miközben lövedékek és villanások világították meg az éjszakai égboltot. Egy katonai informátor szerint több drónt is észleltek, és megkezdték azok megsemmisítését. Srinagar repülőtere közelében tíz robbanást hallottak, és több más helyszínen is történt detonáció a régióban. Pakisztán hivatalosan nem reagált a pénteki fejleményekre, bár korábban tagadták, hogy bármilyen támadást hajtottak volna végre.

A feszült helyzet miatt mind a turisták, mind a helyi lakosok menekülni kezdtek. A hatóságok pedig arra szólították fel a kasmíri térség lakóit, hogy maradjanak otthon. Pakisztán tájékoztatási minisztere, Attaullah Tarar tagadta a vádakat, mondván, India állításai alaptalanok és félrevezetők, és hangsúlyozta, hogy országuk nem indított támadó műveleteket.

Kasmír pakisztáni irányítás alatt álló területén a helyi hatóságok szerint a péntek hajnalban végrehajtott ágyúzás során öt civil – köztük egy csecsemő – életét vesztette, és további 29 ember megsérült. Amritsar városában – ahol a híres Aranytemplom is található – több mint két órán át szóltak a szirénák, a repülőteret lezárták, a turisták pedig elhagyták a települést.

India nyugati részén, Rádzsasztán állam Bikaner körzetében bezárták az iskolákat és oktatási intézményeket, a határhoz közeli lakosokat pedig arra kérték, hogy ideiglenesen költözzenek rokonokhoz vagy az állam által kijelölt menedékhelyekre. Délebbre, a gudzsaráti Bhuj városában a hatóságok készenlétbe helyezték a turistabuszokat, hogy szükség esetén evakuálhassák a térség lakóit.

India hajózási hatósága utasította az ország kikötőit, hajógyárait és termináljait, hogy szigorítsák a biztonsági intézkedéseket a növekvő fenyegetettség miatt. A feszültség a gazdaságra is hatással volt: az indiai tőzsde második napja esik, az indexek együttesen 1,1%-kal csökkentek, és a veszteségek elérték a 83 milliárd dollárt. Ezzel szemben a pakisztáni tőzsde fő indexe 3,52%-os növekedéssel zárt.

A két ország közötti viszály azután éleződött ki, hogy India szerdán válaszcsapásokat hajtott végre több pakisztáni területen, amelyeket terrorista bázisokként azonosítottak. Mindezt válaszul a múlt hónapban Kasmírban történt, hindu turisták elleni halálos támadásra. Bár Pakisztán tagadta, hogy köze lenne a mészárláshoz, a két fél azóta rakétákat, drónokat vetett be egymás ellen, illetve határ menti indcidensekben tűzpárbajt vívnak egymással. A szerdai események óta hozzávetőlegesen 48 ember vesztette életét, de ezeket az adatokat független forrásból eddig nem erősítették meg.

India és Pakisztán egyaránt atomhatalom: előbbi 170, utóbbi 172 nukleáris robbanófejjel rendelkezik. India hivatalosan a „no first use” (NFU), vagyis az első csapás kizárását valló nukleáris doktrínát követi, amely szerint egy esetleges konfliktus során nem vetne be elsőként nukleáris fegyvert. Ezzel szemben Pakisztán nem tett ilyen kötelezettségvállalást, és nukleáris kapacitásait elsősorban arra használja, hogy ellensúlyozza India hagyományos haderejének fölényét.

Az ukrajnai Lviv városában uniós tagállamok miniszterei amellett tették le a voksukat, hogy az orosz felső vezetés tettei nem maradhatnak büntetlenül.