Az oroszok ragaszkodnak bizonyos feltételekhez, bizonyos engedményekhez. Hitünk szerint túl sokat akarnak – idézi a Politico, mit mondott JD Vance amerikai alelnök szerdán a müncheni biztonsági konferencia szervezete, a Munich Leaders Meeting egyik washingtoni pódiumbeszélgetésén.
A politikusnak ez a megjegyzése elég ékesszólóan árulkodik arról, hogy a Fehér Ház egyre ingerültebben figyeli Vlagyimir Putyin orosz elnök időhúzási kísérleteit. Ennek a jele volt az is, amit JD Vance újra nyomatékosított, vagyis hogy az Egyesült Államok kiszáll a közvetítésből Ukrajna és Oroszország között, ha nincs érdemi előrelépés, amitől függetlenül azért jelezte, Putyin-rezsim valószínűleg hajlandó lest engedményekre. Utóbbi azt vetíti előre, hogy a Fehér Ház kész nyomást gyakorolni a Putyin-rezsimre, amely elutasította az amerikaiak 30 napos tűzszüneti tervét. Az Egyesült Államok emiatt isa hosszú távú rendezésre fókuszál – jelentette ki JD Vance.
Trump: Lehet, hogy Putyin nem is akarja befejezni a háborút, hanem csak az időt húzza velem?!Mint ismert, Vlagyimir Putyin a többi között azt akarja, hogy Ukrajna területekről – a 20214-ben annektált Krím félszigeten kívül a négy megszállt megye, Donyeckről, Luhanszkról, Herszonról és Zaporizzsjáról – mondjon le a béke érdekében.
Vlagyimir Putyin bejelentette, milyen feltételekkel vetne véget a háborúnak Ukrajna ellenHa a Egyesült Államok kiszáll, az orosz-ukrán háború lezárásának a problémájával magára hagyja azt az Európát, amelyről JD Vance most azt mondta, ugyanannak a civilizációs csapatnak a tagja,mint az Egyesült Államok, kultúrájuk összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást. Szerinte a XXI. században Európának „egy kicsivel” nagyobb szerepet kellene vállalnia a védelemben – célzott Donald Trump amerikai elnök régi követelésére, hogy a NATO összes tagországa a GDP-je 2, aztán 5 százalékára emelje a védelmi kiadásait. Kitért az Egyesült Államok és Európa kereskedelmi-gazdasági kapcsolataira is, felszólítva, hogy az európai országok számolják fel az amerikai termékek európai piaci jelenlétét akadályozó vámokat és nem vámjellegű kereskedelmi akadályokat.
JD Vance-t azután hívták meg a washingtoni pódiumbeszélgetésre, hogy a februári müncheni biztonsági konferencián elég nagy felhördülést keltett a beszédével, amelyben szólásszabadság korlátozásával vádolta meg az európai országokat. Úgy tűnik, azóta megenyhült egy kicsit, legalábbis szerdán már arról azt mondta, minden ország a saját döntése alapján állítja fel, hogy milyen tartalom fér bele a politikai vitában, és elismerte, hogy ezek a határok egyes országokban máshol húzódnak, mint az Egyesült Államokban. Ezzel amúgy előremenekült egy kicsit, a washingtoni pódiumbeszélgetésen a Trump-adminisztráció rengeteg kritikusa is megjelent, a Politico azt írja, tapintani lehetett a feszültséget.