Változik az örökbefogadás folyamata, legalábbis ez derül ki egy parlament előtt lévő tervezetből. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be az Egyes családügyi és családtámogatási vonatkozású törvények módosításáról szóló javaslatot, ebben van szó arról, hogy az „egyszintes országos örökbefogadási rendszer” kidolgozása a cél. Illetve, a gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter kap felhatalmazást arra, hogy kidolgozza, és rendeletben szabályozza az országos örökbefogadást elősegítő szervezet feladataival, működésével összefüggő részleteket.
Mivel a felkérést Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter kapta, a tervezeten is az ő neve szerepel előadóként, írásban kérdéseket küldtünk a tárcának arról, mindez mit is jelent pontosan. Ahogy az már ennél a minisztériumnál gyakorlattá vált, kérdéseinkre nem kaptunk választ.
Így több területen dolgozó szakembert kerestük meg, de mindenkitől hasonló válasz érkezett: hallottak a módosításról, de mivel semmilyen konkrétum nem derült ki, így nem tudnak róla nyilatkozni.
Csődöt mondott a magyar gyermekvédelem, egyik kórházból költöztetik a másikba az elhagyott kisbabákatEgy, neve elhallgatását kérő, a gyermekvédelmi rendszert már elhagyó, korábban kifejezetten az örökbefogadással foglalkozó, szakmai körökben ismert és elismert szakember azt mondta, csak sejti, mit jelenthet az egyszintes rendszerré alakítás. Vélhetően arról van szó - mondta, hogy a jövőben nem lesz feltétel, hogy először a gyermek lakóhelye szerinti megyében keressenek számára örökbefogadó szülőt, és csak akkor értesítik az országos örökbefogadást segítő szervezeteket, ha ez a folyamat sikertelen volt. A szakember szerint ezt a listát egységesíthetik majd. Úgy fogalmazott: – Én ezzel egyáltalán nem értek egyet, hiszen
az érdemi ismerkedés, úgynevezett barátkozás folyamatát kifejezetten nehezítheti, sőt gátolhatja, ha ezért többször akár több száz kilométert kell utazniuk a lehetséges szülőknek.
Mint mondta, az örökbefogadás többről szól, mint hogy minél gyorsabban új családba kerüljön egy gyerek. Ez igaz a kórházban rekedt kisbabákra is. Fontos, hogy ha nincs visszaút a családba, örökbefogadókhoz kerüljenek. De egy ilyen döntés hatalmas körültekintést igényelne, aminek a feltételei ma hiányoznak. Korábban kötelező volt az örökbefogadásra felkészítő tanfolyam elvégzése, de ezt 2020-tól választhatóvá tette a kormány, ami szerinte hatalmas hiba. Elfogadhatatlannak és felelőtlenségnek tartja, hogy ma úgy kerülhet egy családjától elszakított, intézetben élő gyerek örökbefogadókhoz, hogy a felnőtteknek fogalmuk sincs arról, milyen nehézségekkel, traumákkal, sérülésekkel, fejlődési lemaradásokkal küzdenek, és ezeket mikét lehet kezelni.
Egyre valószínűbb, hogy a kórházban hagyott kisbabák többségéről nem mondtak le a szüleik, hazavinnék őket, de ezt a gyámhatóság akadályozzaAz örökbefogadók oldaláról is sok a nehézség hiszen sokan gyászolnak még a hosszú évek küzdelme után, amit a vér szerint gyerekért folytattak. Gyakran a meg nem született kisbabájuk pótlékaként akarnak kisgyereket. Ha ezeket nem veszi figyelembe a rendszer, és nem nyújt kellő segítséget, támogatást a felelős döntéshez, akkor a statisztikában jobb számok szerepelnek ugyan, csakhogy itt emberi sorsokról van szó. Úgy magyarázta: az örökbefogadó szülőség más kompetenciákat feltételez, mint egy vér szerinti gyerek vállalása. Azt is fel kell ismerni, és el kell fogadni, hogy bármennyire szeretne valaki családot, nem biztos, hogy erre ebben a formában alkalmas.
Úgy fogalmazott: az örökbefogadót terápiás szülőnek tartja. Olyan embernek, aki segíti a sérült, traumatizált kisgyerek gyógyulását, és nem a meg nem született gyermekét látja benne. Ez az a szemlélet, ami ma hiányzik a rendszerből. „Most is tudok olyan szülőkről, akik elveszítették a kislányukat, és engedték nekik, hogy kislányt fogadjanak örökbe. Ez szakmailag teljesen elhibázott lépés. Csak a gyászuk feldolgozása után, és csak kisfiú költözhetett volna hozzájuk. Nem így történt.”
Kevés az örökbefogadás, minisztériumok között hánykódnak a kórházakban hagyott magyar csecsemőkÖrökbefogadás számokban
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2024-ben 2095 gyermek volt örökbe fogadható, és 1902 örökbefogadásra alkalmas személyt tartottak nyilván a rendszerben, 1 291 örökbefogadás valósult meg. Egy évvel korábban, 2023-ban az örökbe fogadható gyerekek száma kevesebb, 1998 volt, az örökbefogadásra alkalmas személyek viszont 2 733 voltak. Mégis kevesebb, 837 örökbefogadás történt. 2021-ben pedig, amikor bevezette a kormány, hogy egyedülállók – így az azonos neműek – örökbefogadását csak kivételes esetben támogatják, és alkalmasságukat a családokért felelős miniszter bírálja felül, 1 693-an kerülhettek volna új szülőkhöz, 3 046-an felnőtt fogadta is volna őket, ám ez csak 645 esetben sikerült.