költségvetés;Orbán Viktor;Nagy Márton;

Elmaradt a repülőrajt, Orbán Viktor megmondta Nagy Mártonnak, hogy küzdjön keményebben

Június 16-án szavaznak a jövő évi költségvetésről.

A vártnál is rosszabb gazdasági mutatók után Orbán Viktor azt mondta Nagy Mártonnak, hogy küzdjön keményebben - derült ki a nemzetgazdasági miniszter ATV kérdésére adott válaszából. 

A tárcavezető kedden délután átadta a 2026. évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot Kövér Lászlónak, június 16-án szavaz róla a parlament. A Portfolio kérdésére Nagy Márton elismerte, mind az 2025-ös, mind a jövő évi kormányzati növekedési várakozást „lefelé mutató kockázatok” övezik. Ez magyarra fordítva nagyjából azt jelenti, hogy - miként arról már beszámoltunk - esetenként olyan irreális számokkal írják át a 2026-os költségvetést, aminek az esélye gyakorlatilag nulla. Ilyen például az a kormányzati várakozás, amely szerint 4,1 százalék lehet a jövő évi gazdasági növekedés.

Megismételte, hogy a hiánycél 3,7%-on, az infláció 3,6%-on fog megállni, a GDP-növekedés 4,1%, államadósság 72,3% lesz, 13%-kal nőhet a minimálbér és 400 forint körül mozog az euróárfolyam. Nagy Márton szerint a legfontosabb kérdés az, hogy Ukrajnába megy-e a költségvetési pénz. Tett is egy hangzatos ígéretetm hogy nem fog Ukrajnába menni a magyar költségvetési pénz, mert ez békeköltségvetés. 

Részletezte a választások előttre tervezett osztogatásokat is. Mint mondta, a családokra 4800 milliárd forintot költ a kormány, ehhez jön még a 800 milliárd forintnyi rezsicsökkentési kiadás, továbbá a következő tételek:

  • 320 milliárd forint lesz a 2 és 3 gyermekes anyák szja-mentessége,

  • 290 milliárd forint lesz a családi adókedvezmény duplázása,

  • a nyugdíjakra tervezett kifizetés tartalmazza az év elejei emelést, a 13. havi nyugdíjat és a nyugdíjprémiumot is,

Ezen kívül 1600 milliárd forint értékben kezdődnek, vagy valósulnak meg állami beruházások, az iparűzési adó növekményéből pedig 100 milliárd forinttal többet kapnak az érintett önkormányzatok.

Nagy Márton szerint annak ellenére, hogy a kormány is látja, hogy az első negyedéves gazdasági növekedés a piaci és kormányzati várakozásoknál is gyengébb lett, nem szükséges revideálni a várakozásokat, szerinte negyedévente ezt elegendő megtenni, a rosszabb növekedésből fakadó kockázatokat pedig a magasabb általános tartalékkal kívánja kezelni a az Orbán-kormány.

A javasolt intézkedéseket szerdán ismertetik.