Oroszország;Európai Bizottság;energiafüggőség;Várhelyi Olivér;

Várhelyi Olivér annak az uniós javaslatnak az elfogadását késlelteti, amelynek célja az EU orosz energiától való függőségének csökkentése

Névtelenül nyilatkozó források szerint a beavatkozás mögött politikai megfontolások állhatnak.

A magyar uniós biztos késlelteti annak az uniós javaslatnak az elfogadását, amelynek célja az Európai Unió orosz energiától való függőségének csökkentése. Pár órával azelőtt, hogy az intézkedési csomagot nyilvánosságra hozták volna, Várhelyi Olivér kedden eljárásjogi kifogást nyújtott be a tervezettel szemben.

Minderről a Politico számolt be. A lépés annak fényében különösen meglepő, hogy a biztosoknak a hivatali előírások szerint függetlenül kell eljárniuk, és nem képviselhetnek nemzeti érdekeket. Névtelenül nyilatkozó források szerint a beavatkozás mögött politikai megfontolások állhatnak, jóllehet Várhelyi Olivér hivatalosan nem képviselheti a magyar kormányt. Bár az intézkedés valószínűleg nem akadályozza meg véglegesen a javaslat elfogadását, érezhetően lassítja a folyamatot.

Egyelőre nem világos, hogy a magyar biztos portfóliója – amely az egészségügyre és az állatjólétre terjed ki – milyen közvetlen kapcsolatban állhat az energiaügyekkel vagy az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokkal. A biztosok testületi ülésén kell majd dönteni arról, hogy figyelembe veszik-e az aggályokat, vagy változatlan formában folytatják a jogalkotási folyamatot. Az ilyen ülések során minden tagállam biztosának jelen kell lennie, és a döntés kollektív módon születik meg.

A magyar kormány nem reagált arra a kérdésre, hogy történt-e egyeztetés Várhelyi Olivérrel. Orbán Viktor korábban többször is egyértelművé tette, hogy ellenzi az orosz energiahordozókra vonatkozó újabb korlátozásokat, és különböző mentességek kihasználásával növelte az orosz olaj- és gázimportot. Az uniós biztosokra vonatkozó etikai szabályzat világosan előírja, hogy teljes mértékben függetlenül kell eljárniuk, és nem fogadhatnak el utasításokat sem kormányoktól, sem más szervezetektől.

A szóban forgó új terv bemutatását Dan Jørgensen energiaügyi biztos fogja vezetni. Ő és kollégái egyelőre nem kommentálták a történteket. A javaslat várhatóan több olyan intézkedést tartalmaz majd, amelyek lehetővé teszik az energiacégek számára, hogy megszakítsák kapcsolataikat Moszkvával – ideértve a meglévő szerződések felmondását és az új megállapodások megkötésének korlátozását is.

A kereset már megérkezett a törvényszékre.