Donald Trump elrendelte a szövetségi támogatások megvonását a Public Broadcasting Service (PBS) és a National Public Radio (NPR) intézményeitől – írja a BBC.
Az elnök döntését azzal indokolta, hogy szerinte ezek a médiumok nem objektíven, hanem részrehajlóan tájékoztatnak. A rendelet utasítja a közszolgálati műsorszórás forrásait kezelő Corporation of Public Broadcasting (CPB) igazgatótanácsát, hogy a lehető legnagyobb mértékben szüntesse meg az NPR és a PBS számára nyújtott közvetlen támogatásokat, valamint utasítsa el az ezen médiumoktól érkező jövőbeni támogatási kérelmeket.
A dokumentumban az áll: nem az a probléma, hogy milyen véleményt képviselnek ezek a csatornák, hanem az, hogy az állampolgároknak nem nyújtanak kiegyensúlyozott és hiteles tájékoztatást a világ eseményeiről, miközben közpénzből működnek. A Fehér Ház közleménye szerint az állami pénzből fenntartott hírszolgáltatás nemcsak elavult és felesleges, hanem árt a független újságírás megítélésének is – különösen egy olyan médiakörnyezetben, amely ma már sokkal változatosabb.
Mindeközben a Corporation of Public Broadcasting költségvetését a Kongresszus már 2027-ig jóváhagyta, így az elnöki rendelet jogi és politikai következményei egyelőre nem világosak. A becslések szerint hetente több mint 40 millióan hallgatják az NPR adásait, míg a PBS hálózatához tartozó helyi tévécsatornák havonta körülbelül 36 millió nézőt érnek el. Katherine Maher, az NPR vezetője márciusban úgy nyilatkozott: a csatorna 2025-ben várhatóan 120 millió dollárt kap a CPB-től, ami a teljes költségvetésének kevesebb mint 5 százalékát teszi ki.
Mindkét médium korábban figyelmeztetett: az állami források megvonása komoly hatással lehet azokra az emberekre, akik megbízható információforrásként támaszkodnak rájuk, különösen válsághelyzetekben. A Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi sajtószabadság-figyelő szervezet aggodalmát fejezte ki a fejlemények miatt, és hangsúlyozta: az Egyesült Államokban romlik a sajtószabadság helyzete Trump elnöksége alatt, miközben világszerte egyre nehezebb körülmények között dolgoznak a független újságírók.
Nyomás alatt a sajtószabadság: Tavaly 266 esetet jegyeztek föl Európában, ahol újságírókat megfélemlítettek, letartóztattak vagy fizikai erőszak érte őketDonald Trump második elnöki ciklusa alatt jelentős lépéseket tett a független sajtó finanszírozásának visszaszorítására, különös tekintettel a közszolgálati médiumokra és a nemzetközi tájékoztatást végző szervezetekre – például a Szabad Európára (RFE/RL). Ezzel párhuzamosan 2025 márciusában az Egyesült Államok Globális Médiaügynöksége (USAGM) bejelentette, hogy megszünteti az RFE/RL és más hasonló médiumok támogatását, amit a Trump-adminisztráció költségcsökkentési intézkedéseivel indokolt. A döntés súlyos működési zavarokat okozott a médiumnál, többek között munkatársak fizetés nélküli szabadságra küldését és programok felfüggesztését eredményezve.
Átmenetileg fellélegezhet a Szabad Európa, elhasalt Donald Trump rendelete Donald Trump tett még egy lépést a sajtószabadság korlátozása felé, a Szabad Európa Rádiót az EU mentheti megAz Szabad Európa jogi úton támadta meg a finanszírozás megszüntetését, és 2025. április 29-én egy amerikai szövetségi bíró ideiglenes intézkedést hozott, amely kötelezte az USAGM-et a Kongresszus által jóváhagyott támogatás folyósítására. A bíróság megállapította, hogy az adminisztráció nem hagyhatja figyelmen kívül a törvényhozás által elfogadott költségvetési előírásokat.
Az intézkedések nemcsak az Egyesült Államokban, hanem nemzetközi szinten is aggodalmat keltettek a sajtószabadság jövőjét illetően. A Cseh Köztársaság kormánya – ahol az RFE/RL székhelye található – bejelentette, hogy támogatást nyújt a finanszírozási válság idején. Több európai ország szintén jelezte, hogy készek segíteni a Szabad Európa működésének fenntartásában.