Matolcsy György;műemlékvédelem;MNB;jegybank;MNB alapítványok;Matolcsy Ádám;Pallas Athéné alapítványok;

Matolcsy Ádám cégének a tulajdona lett az egykori budavári műemléki épület, amelyet közpénzből vett és újított fel az egyik MNB-alapítvány

A volt jegybankelnök fiának ráadásul az alapítvány azóta bérleti díjat fizet a korábban a saját pénzén felújított ingatlanért.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványa évekkel ezelőtt közpénzből megvásárolt egy nagy történelmi jelentőséggel bíró műemléki épületet a Budai Várnegyedben. Az egykori kincstárépületet a jegybankelnök fia baráti cégével közpénzből felújíttatta, majd pár évvel később az épület maga is Matolcsy Ádám cégéhez került, amely bérleti díjat szed attól az alapítványtól, amelynek az eredetileg épült – írja a 444.

A lap szerint az Úri utca 72. címen található Hasslinger-Scossa-háznak nagy múltja van: itt őrizték a második világháború során az ország aranytartalékának egy részét, és az sem zárható ki, hogy egykor a Szent Koronát is. A Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) tartozó, 28 milliárd forint alaptőkével létrehozott Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány (PAGEO) sok éve kutató és oktatási központot akart létrehozni a várnegyedben. Ehhez vettek két ingatlant, köztük az egyik volt az említett épület, amelyet nettó 795 millió forintért vásároltak meg 2015-ben.

A vételi áron felül még 3,4 milliárd forintot költöttek a restaurálásra. A kivitelező annak a Somlai Bálintnak a cége, a Raw Development Kft. volt, aki a Matolcsy-ügyek rendszeres szereplője, Matolcsy Ádám üzlettársa és barátja. Ennek a cégnek a neve közel hússzor szerepel az Állami Számvevőszék jelentésében, amely alapján nyomozás indult az MNB-alapítványok gazdálkodása miatt – írja a lap.

Az épület tulajdonjoga még kivitelezés közben, 2019-ben átkerült az MNB-alapítványok vagyonkezelő cégéhez, az Optimához. Majd 2021-ben magántulajdonba adták, mégpedig a Matolcsy Ádámhoz köthető Skygreen Kft.-nek, azt viszont nem tudni, hogy pontosan mennyiért. Amikor az üzlet lezárult, az új tulajdonos ráadásul szinte azonnal hitelt vett fel az ország egykori kincstárára.

A tulajdoni lap szerint ugyanis egy hónappal a Skygreen birtokba lépése után az épület egy 11 millió eurós, majd nem sokkal később még egymillió eurós (összesen csaknem ötmilliárd forintnyi) hitel fedezete lett. Az épület pedig azóta is a PAGEO-t magába olvasztó másik MNB-s alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) „fenntarthatósági tudásközpontjának” ad otthont, az alapítvány ugyanis visszabérli a korábban a saját pénzén felújított ingatlant. Utóbbi már az idézett ÁSZ-jelentésből derül ki, amely szerint 2023-ban havonta átlagosan, az üzemeltetéssel együtt 43 millió forintot fizettek.

A Magyar Helsinki Bizottság szerint gyaníthatóan jogellenes volt a fogvatartás, az állam felelőssége is fennállhat.