Matolcsy György;MNB;MNB alapítványok;

Kiderült, hogyan próbálták átjátszani Matolcsy Ádám baráti körének a jegybanki alapítványok vagyonkezelő cégét

A trükkös kölcsönszerződést Matolcsy György utolsó előtti jegybankelnöki munkanapján kötötték meg.

Közérdekű adatigénylés útján kikérte a 444 a kölcsönszerződést, amellyel Matolcsy György utolsó előtti MNB-elnöki munkanapján, az előző alapítványi kuratórium és céges menedzsment utolsó napjaiban megpróbálták átjátszani a jegybanki PADME alapítvány vagyonkezelőjének cégét, az Optima Befektetési Zrt.-t a Közép-Európai III Magántőkealapnak.

A portál felidézi, ezt a tőkealapot korábban a Matolcsy Ádám baráti és üzleti köréhez tartozó Száraz István érdekeltségeként azonosították, részben azért, mert a tőkealap alapkezelője a Száraz tulajdonában álló Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. Ugyanakkor a Közép-Európai III bejelentett elérhetősége azon a budai, Pusztaszeri úti címen van, amely Matolcsy családi cégbirodalmának központja.

A 444 birtokába került dokumentum alapján a február 28-án kötött Értékpapír-kölcsön-szerződést az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. képviseletében Stofa György vezérigazgató és Közép-Európai III alapkezelőjeként a Quartz Zrt. vezérigazgatója, Valkó Mihály írta alá. A szerződés egyik legfontosabb passzusa az, amelyben rögzítik, hogy miután a kölcsönadó Optima-anyavállalat áttranszferálja a részvényeket a Quartz értékpapír-számlájára,

„a részvények tulajdonjoga értékpapír-kölcsön jogcímén átszáll a kölcsönvevőre”.

Tehát Stofa az addigi tulajdonos nevében a részvényeket nemcsak a Közép-Európai III birtokába, hanem egyenesen annak tulajdonába adta. A kölcsönszerződést 60 hónapos, azaz ötéves meghatározott időtartamra kötötték az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. 100 darab, egyenként 1 millió forint névértékű részvényére, vagyis 

a társaság teljes részvényállományára.

A szerződés szerint „elsősorban menedzsment feladatok teljesüléséhez kötött célok megvalósítása reményében” állapodtak meg egymással. A dokumentumban az Optima nagyvonalúan rendelkezett a Quartz/Közép-Európai III által fizetendő kölcsönzési díjról, ugyanis a kölcsönadott részvényekért nem fix összeget kért. „A kölcsönzési díj mértéke az adott tárgyév vonatkozásában az OBA által a részvényekre – eredménytartalék igénybevétele nélkül megállapított – ténylegesen kifizetett osztalék 0,80-szorosa”, amit „évente az adott tárgyév éves beszámolójának elfogadását követő 60 napon belül” kellett megfizetni.

 A szerződésben három „elsődlegesen megoldandó célfeladatot” tűztek ki a kölcsönvevő Quartz/Közép-Európai III számára, ezek közül az egyik, hogy

megszülessen 2025. június 30-ig egy kötvényvisszaváltási megállapodás a Neumann János Egyetemért Alapítvány és az Optima Befektetési Alapkezelő között az „Optima2031 és 2031B kötvények tárgyában”.

A Neumann alapítványt még 2020-ban hozta létre az állam a kecskeméti egyetem közérdekű vagyonkezelő alapítványaként, és kapott közpénzből 44,4 milliárdot infrastruktúra-fejlesztésre, 100 milliárdot az egyetem fejlesztésére (továbbá a működéséhez évente 400 millió forintot). Az induló vagyonból 127,5 milliárd forintot három részletben a PADME Alapítvány Optima Befektetési Zrt.-jének vállalati kötvényébe fektetett be. Ezeket a kötvényeket az Optima aztán ez év elején nem tudta visszaváltani, helyette egy több lépésből álló, összetett konstrukciót kínált, de abban is csak két, összesen mintegy 20 milliárd forintnyi készpénzes tétel szerepelt.

A 444 kiemeli,

a kölcsönszerződés az aláírás napján hatályba is lépett, és az Optenben fellelhető cégnyilvántartási adatok szerint február 28-i dátummal be is jegyezték tulajdonosként a kölcsönvevőt, azaz a Quartz mögött álló Közép-Európai III Magántőkealapot.

Ugyanezen a napon beadták a cégbíróságra Stofa György aláírásával azt a nyilatkozatot, amellyel a kölcsönadó Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. hozzájárult ahhoz, hogy tulajdonosként a tőkealapot jegyezzék be a cégnyilvántartásba. Szintén február 28-i dátummal módosították az Optima alapszabályát is, abban is a tőkealapot megnevezve egyedüli részvényesként, a tulajdonosi képviselőként pedig a Quartzot feltüntetve.

Az értékpapír-szerződést néhány nappal az aláírását követően, miután a PADME kuratóriuma lecserélődött, már fel is bontották. A 444 úgy tudja, a kölcsönszerződés felbontását az Optima kezdeményezte többek között a kuratóriumi tagok lemondására hivatkozva. Az Opten adatai szerint mindössze két hét után, 2025. március 14-től már ismét az Optima-anyavállalat volt a társaság egyetlen tulajdonosa. Ezzel egyidejűleg aznap megszűnt a korábbi igazgatósági tagok aláírási joga a cégnél, amely egyetlen képviselője akkortól a már új jegybankelnök, Varga Mihály által kinevezett Hegedüs István vezérigazgató.

Piaci rést fedezett fel a miniszterelnök veje.