Ukrajna;Egyesült Államok;ásványkincs;

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter

Az amerikai pénzügyminiszter megerősítette, hamarosan aláírhatják az ásványkincsekről szóló megállapodást Ukrajnával

Scott Bessent közölte, az ukrán fél az utolsó pillanatban úgy döntött, változtatásokat hajt végre.

Az Egyesült Államok kész arra, hogy aláírja az ásványkincsekről szóló megállapodást Ukrajnával – írja a The Guardian Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter közlése alapján.

A Fehér Házban Donald Trumpnak tette fel az erről szóló kérdést egy újságíró. Az amerikai elnök ekkor adta át Scott Bessentnek a válaszadás lehetőségét, aki azt is mondta, hogy az ukrán fél úgy döntött, az utolsó pillanatban változtatásokat hajt végre. „Biztosak vagyunk abban, hogy át fogják gondolni ezt, és készek vagyunk, hogy délután aláírjuk” – jelentette ki. Közlése szerint az egyezményből semmit sem távolítottak el. A ukránok – írja a Politico – az utolsó pillanatban az amerikai-ukrán alap irányításán, illetve átláthatósági mechanizmuson akartak változtatni. 

Korábban a BBC és az AP hírügynökség számolt be arról, hogy Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán Kijevből Washingtonba indult, hogy aláírja a megállapodást. 

Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még februárban tervezte az ásványkincsekről szóló megállapodás jóváhagyását, de arra az Ovális Irodában folytatott nyilvános vitájuk után végül nem került sor. Mint akkor megírtuk, az amerikai-ukrán szerződés a béke egyik feltétele lehetne az orosz-ukrán háborúban. Részletei nem teljesen világosak, de arról szól, hogy Ukrajna amerikai befektetéseket kapna az ásványkincsei értékesítéséből származó bevétele 50 százalékáért. Az elvi megállapodás szerint a két ország alapot hozna létre, amelybe Ukrajna a jövőben befizeti az állami tulajdonban lévő erőforrásaiért kapott összeg 50 százalékát, beleértve a kőolaja és a földgáza monetizálásából származó pénzt, de a kikötői bevételeit is. Az alap aztán projektekbe fektet be, elősegítve a kelet-európai ország gazdasági fejlődését.

Ha elítélik, akár kilenc év börtönbüntetést is kaphat.