tánc világnapja;

74 pár táncos adta elő a Karöltve című koreográfiát a Millenáris füvén

Különleges eseménnyel indult a Tánc Világnapja a Millenáris Parkban

Mozgásba hozott generációk.

A Millenáris Parkban különleges eseménnyel indult a Tánc Világnapja: hetvennégy fiatal táncospár adta elő a Karöltve című koreográfiát, amely az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” programsorozat részeként született. Az előadást a magyar táncélet jelentős alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs közösen álmodták meg, a nemzedékek közötti összetartozásnak és a műfaj közösségteremtő erejének szimbólumaként. A Tánc Világnapját 1983 óta rendezik meg, tisztelegve Jean-Georges Noverre, a klasszikus balett egyik legnagyobb reformere előtt. Magyarországon a Nemzeti Táncszínház hagyományosan kiemelt szereplője az ünnepnek, idén a Budapest Táncfesztivál részeként egy nagyszabású sajtótájékoztatón emlékeztek meg a tánc jelenéről és jövőjéről.

A Nemzeti Táncszínházban tartott keddi sajtóeseményen a magyar táncélet meghatározó vezetői, a Magyar Táncművészek Szövetségének elnökségi tagjai – Velekei László, Ertl Péter, Fodor Zoltán és Vincze Balázs – mindannyian a műfaj önállóságára és fontosságára hívták fel a figyelmet. A megszólalásaikban  a táncművészet társadalmi szerepe, a professzionális és amatőr közösségek összekapcsolása, valamint a generációk közötti párbeszéd kapott hangsúlyt. 

Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára kiemelte: a cél nem pusztán az értékek megőrzése, hanem a táncművészet intézmény rendszerének fejlesztése, amely lehetővé teszi, hogy megyei jogú városokba is eljussanak színvonalas produkciók, és a profi művészek mellett a helyi tanulók is színpadra léphessenek. Úgy fogalmazott: a kultúra megélésére ma nagyobb szükség van, mint valaha, hiszen a társadalom egyre inkább passzív kultúrafogyasztóvá vált.

A sajtótájékoztatón bejelentették a Magyar Táncművészek Szövetségének idei díjazottjait is, akiket az esti gálaesten ünnepélyes keretek között tüntettek ki. A legjobb alkotó elismerését Juronics Tamás, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője kapta a Fekete hattyú című előadásáért. Életműdíjban részesült Kiss János, a Magyar Táncművészeti Egyetemért Alapítvány elnöke és posztumusz emlékműdíjat adományoznak Fügedi János kinetográfusnak. Ezen felül a Roboz Ágnes, vagyis 2025 legjobb végzős növendéke-díjat, az Imre Zoltán alapítvány díját, az idei év legjobb férfi valamint női táncművésze, a legjobb pályakezdő táncművésze, a táncművészetért, a táncoktatásért, a tánctudományért és a nagy alakításért járó díjakat is kiosztják.

Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója elmondta, országimázs-film készül, amely 30 táncegyüttes életébe nyújt bepillantást. A forgatás Magyarország ikonikus helyszínein zajlik, célja, hogy a tánc segítségével mutassa be az ország kulturális gazdagságát. A film premierje  szeptemberben várható. 

A Londonban élő zongorista, zeneszerző, hangszerelő és producer, Tomi Balogh hosszú idő után koncertezik újra Magyarországon. A fiatal nemzedék esélyeiről is kérdeztük.