Spanyolország;áramszünet;energiarendszer;

Kezd visszatérni Spanyolországban az áramszolgáltatás, a madridi kormány minden lehetőséget vizsgál

A repülőterek forgalma nagyrészt helyreállt, a pályaudvarokéra még várni kell.

Minden lehetőséget vizsgálunk, a legfontosabb, hogy minél előbb visszatérjünk a normális kerékvágásba –  idézi az El País Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bejelentését, aki az országát, Portugáliát és elhanyagolható mértékben Franciaországot is sújtó hatalmas hétfői áramszünet után állt a nyilvánosság elé. 

Mint arról korábban hírt adtunk, hétfőn nem sokkal dél után hatalmas áramszünet bénította meg Spanyolország és Portugália jelentős részét. Spanyolországban a helyi áramszolgáltató, a Red Eléctrica közölte, hogy dolgoznak a hiba elhárításán, és az energiacégekkel együttműködve igyekeznek helyreállítani az áramellátást. A Red Eléctrica végül fél 4 után egy tweetben jelentette be, hogy északon és keleten, a baszk autonóm tartományban és Galíciában kezd visszatérni az élet a normális kerékvágásba. Este háromnegyed 7-re Aragónia, Galícia, Asztúria, Navarra, Kasztília és León, Extremadura és Andalúzia nagy területein – nagyjából az egyharmadukon-egyharmadukon – helyreállt az áramszolgáltatás.

Pedro Sánchez nem kívánt találgatásokba bocsátkozni az áramszünet okairól. Hangsúlyozta, hogy minden lehetőséget vizsgálnak, és arra kérte a spanyolokat, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjanak. Elmondta, hogy a vízerőművek már üzemelnek, reményét fejezte ki, hogy az áramellátás is hamarosan teljes mértékben helyreáll,  konkrét időpontot nem tudott mondani. A miniszterelnök felszólította az embereket, hogy csak rövid hívásokra használják mobiltelefonjaikat, csak rövid hívásokat bonyolítsanak le, a 112-es segélyhívót kizárólag indokolt esetben hívják. Hangsúlyozta, tisztában van a megpróbáltatásokkal, de a hatóságok már dolgoznak a károk enyhítésén. 

Pedro Sánchez szerint hétfő délelőtt „jelentős ingadozás” lépett fel az európai energiahálózatban, amely nemcsak Spanyolországot, hanem Franciaország egyes részeit is érintette. A madridi kormány aktiválta a vészhelyzeti protokollokat, válsághelyzetet hirdetett, Andalúziában, Extremadurában és Madridban a polgári védelem riasztási szintjét hármas fokozatra emelték. A miniszterelnök megköszönte Franciaország és Marokkó támogatását, amely lehetővé tette, hogy Spanyolországban néhol már újrainduljon az áramellátás. 

A madridi közlekedési minisztérium közölte, hogy hétfőn már nem indítják el a közepes és nagy távolságot megtevő vonatokat, este 6 óra előtt viszont a repülőtereken nagyrészt helyreállt a forgalom, leszámítva egy 20 százalékos visszaesést a kommunikációs hálózatokon. A légikikötőket generátorokkal működtetik. Ami a vasúti közlekedést illeti, a spanyol infrastruktúra-kezelő, az Adif országszerte 10 pályaudvart nyit meg azoknak, akik a vasúti közlekedés leállása miatt nem tudnak utazni, de menniük sincs hova. Ez a tíz pályaudvar az Atocha és a Chamartín Madridban, a Sants Barcelonában, illetve Bilbao, Valencia, Sevilla, Córdoba, Zaragoza, Valladolid és Málaga vasútállomása.

Miközben sokhelyütt a városi tömegközlekedés is leállt a kihunyó jelzőlámpák miatt, az üzletekeben pedig hosszú sorok kezdtek el kígyózni, mert az ATM-ek sem működtek, csak készpénzzel lehetett fizetni, a 112-es segélyhívóra hétfőn Madridban délután fél 5-ig összesen 1 679 olyan riasztás futott be kifejezetten az áramszünet miatt. A fővároson kívüli településeken működő regionális tűzoltóság 210 alkalommal vonult ki, ezek többsége liftben rekedt emberek kiszabadítására irányult.

Az ukrán fővárost idén még nem érte ilyen pusztító támadás.