Spanyolország;Portugália;áramszünet;

Metrószerelvény hétfőn Madridban

„Úgy érezzük magunkat, mint egy filmben, amikor minden összeomlik” – Helyszíni beszámoló a hatalmas spanyol-portugál áramszünetről

Sokhelyütt, így Barcelonában, Madridban is generátorról működnek a kórházak, Lisszabonban leállt a repülőtér. A madridi kormány összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot. a portugál miniszterelnök a spanyolokra mutogat, és bár hivatalos bejelentés egyik részről sincs, a portugál áramszolgáltató szerint egy elég ritka légköri jelenség is állhat az összeomlás hátterében.

Hatalmas áramszünet bénította meg hétfőn nem sokkal dél után, 12 óra 33 perckor Spanyolország és Portugália jelentős részét. Spanyolországban a helyi áramszolgáltató, a Red Eléctrica bejelentése szerint próbálják elhárítani a hibát és az energiacégekkel együttműködve próbálja helyreállítani az áramellátást, és azt ígérte, az Ibériai-félsziget északi és déli részén nemsokára újra lesz áram.

A Red Eléctrica végül egy fél 4 utáni tweetben jelentette be, hogy északon és keleten, a baszk autonóm tartomány és Galícia területén kezd visszatérni az élet a normális kerékvágásba.

 Az áramszünet alatt leálltak a mobiltelefon-hálózatok, Madridban és Barcelonában a metró, a Madrid Open tenisztornát felfüggesztették, de nem volt áram Sevillában és Valenciában sem. Madridban az összes benzinkutat és metróállomást bezárták, a metróállomásokról evakuálják az utasokat, nem működnek jelzőlámpák, az Avenida de Américán több száz ember akar taxit fogni – derül ki az El País élő hírfolyamából. A madridi 1-es metró egyik állomásához, a Solhoz riasztották a rendőröket és a mentőket is, az egyik alagútban rekedt szerelvény utasaival ugyanis elveszett a kapcsolat, itt pedig egy videót lehet megnézni arról, hogy nézett ki a madridi tömegközlekedés jelzőlámpák nélkül.

Alant egy tweet arról, hogyan zuhant az internethasználat, de megszólalt a spanyol állami vasúttársaság, a Renfe is, amely szerint a vonatok szerte Spanyolországban ott vesztegelnek, ahol éppen tartottak, amikor jött az áramszünet. Sokhelyütt, így Barcelonában, Madridban és A Corunában generátorról kapnak áramot a kórházak, a Kanári-szigeteket és a Baleár-szigeteket viszont nem érintette az áramszünet, de ők más hálózaton is vannak. 

Azt a spanyol nemzeti kiberbiztonsági hivatal, az Incibe vizsgálja, hogy hackertámadásról van-e szó. Pedro Sánchez miniszterelnök este 6 óra előtt nyilvánosság elé állt.

Bár egyelőre semmilyen eshetőséget nem zárnak ki, a politikus mindenkit kért, ne keltsen pánikot kibertámadásról szóló összeesküvés-elméletek híresztelésével,

és lehetőleg rövid hívásokra használja a telefonját. Tisztában van azzal a gazdasági kárral – fűzte hozzá –, amelyet az áramhálózat összeomlása okozott és azzal is, hogy az emberek félnek, de Spanyolország biztonságát garantálják. Később további intézkedésekről döntenek.

Nem működő közlekedési lámpa  április 28-án Madridban

Az egyik leginkább érintett terület Katalónia, a Barcelonába vezető a B-10-es autópályán fél 3 körül már 17 kilométeres volt a kocsisor, a B-23-ason Molins de Rei és Barcelona között pedig 11 kilométeren állnak az autók. Eközben Gironában a polgári védelem arról tett bejelentést, hogy délután fél három körül elkezdett helyreállni az áramszolgáltatás. „Az üzletek egy kicsit olyanok, mint a pandémia alatt. Mindenki megrohanta őket, hogy vécépapírt, vizet, zöldséget-gyümölcsöt és gyertyákat vegyen” – írja az El País a barcelonai Mercadona szupermarketből.

Minden elsötétült

Elég nagy veszélyhelyzetről van szó, a Red Electrica székházában megjelent Pedro Sánchez miniszterelnök, délután három órára összehívták a politikus mellett működő nemzetbiztonsági tanácsot, a madridi önkormányzat másodfokú készültséget hirdetett, de válságtanácskozást tart a Salvador Illa vezette katalán tartományi kormány is. A Red Electrica  szerint 6-10 óra, amíg elhárítják a hibát, és helyreáll az áramszolgáltatás, ami kérdésessé teszi, hogyan bírja Madrid egyik legnagyobb kórháza, a La Paz, amely  szintén a generátoraiban tárolt áramtartalékait éli fel. 

A szándékosságot egyelőre kizárják

Kollégánk, Simon Zoltán családjával a Sevilla-Cordóba vonalon közlekedő InterCity vonaton rekedt. Elmondása szerint először azt észlelték, hogy lassít a jármű, majd megállt a nyílt pályán. – Ezután egy kalauz végigment a szerelvényen és elmondta, hogy Andalúziában nincs áram, ezért mi sem tudunk tovább menni. Az ablakokat nem lehet kinyitni, a vagonok végén az ajtók vannak nyitva. Valaki hívta a rendőröket, akik vizet és üdítőt osztottak szét az utasok között.

Nincs pánik, mindenki nyugodtan várja, hogy mi lesz. 

Nekünk Sevillában van minden cuccunk a szálláshelyünkön, holnap indulnánk vissza Magyarországra, egyelőre nem tudjuk, hogyan lehet ezt megoldani. A telefonok is akadoznak, mindenki próbál a családtagjaitól, ismerőseitől friss információhoz jutni. Nemzetközi a társaság, ha valaki hall valami újat, akkor elmondja a többieknek. Úgy érezzük magunkat, mint egy sci-fi-filmben, amikor egyik pillanatról a másikra összeomlik minden és semmit sem lehet csinálni – mesélte. Információ-áramlás eleinte hatósági szinten sem igazán volt, a vizet osztó rendőrök sem tudták, hogy mi történik. Délután fél 1-től még el kellett telnie 4-5 órának, mire szóltak, hogy kocsival elvisznek mindenkit a legközelebbi buszállomásig. Ezt meg is tették, még rögtönzött földutat is tapostak hozzá néhol kerítéseken át, de végül mind a semmi közepéről mind a 300 utast elvitték valameddig 4-5 fős csoportokban.

Rendőrök a semmi közepén álló córdobai vonat mellett

A buszállomásnál már lehetett választani, hogy Córdoba felé mennek tovább vagy visszatérnek Sevillába, kollégánk pedig az utóbbit választotta, mert holnap kora délután repülne vissza Budapestre Malagából. Ennek az akadálya csak az, hogy Sevillából Malagába vonattal menne, az viszont nem biztos, hogy a járatát el is indítják. 

Ami Portugáliát illeti, a lisszaboni repülőtéren megbénult a közlekedés, több ezer ember nem tudja, mit lépjen. Ott egyelőre a Redes Energéticas Nacionais (REN) tett bejelentést, hogy elkezdte a helyreállítási munkálatokat. A lisszaboni repülőtéren nincs folyóvíz, az italautomaták nem üzemelnek, a légkondicionáló nem működik, kártyával fizetni sem lehet. Rendőrségi felszólítás szerint senki ne induljon útnak, ha csak nem feltétlenül szükséges, aki autóba ül, mindenképpen ügyeljen arra, hogy figyelmesen és nyugodtan vezessen. A portugál fővárosban nyilván állnak a villamosok is.

Villamos hétfőn Lisszabonban

Luís Montenegro portugál miniszterelnök azt mondta, a portugál áramszünet csak a spanyolországi következménye volt, hiszen a két ország áramhálózata össze van kapcsolva, a REN pedig hivatalosan azt gyanítja, hogy a nagy hőingás miatt bekövetkezett elég ritka légköri jelenség, „indukált légköri vibráció” állhat az áramhálózat összeomlása mögött.

Az ügyben megszólalt az Európai Bizottság is, amelynek a spanyol alelnöke, Teresa Ribera versenyképességi biztos azt írta, konzultált a spanyol és a portugál hatóságokkal is, a szándékosságot egyelőre kizárják. Michael McGrath demokráciáért, igazságszolgáltatásért és jogállamiságért felelős biztos az incidens miatt elhalasztotta a madridi útját. 

A francia áramszolgáltató, az RTE segítséget ajánlott Spanyolországnak, a cég jelenleg 700 megawattnyit küld, de a franciák készek ezt 950-ig emelni, amint képes lesz fogadni a szomszéd ország áramhálózata. 

Ha Aleksandar Vučić elnök azt remélte, hogy az új kormányfő, Đuro Macut kinevezésével sikerül árrá lennie a szinte példátlan belpolitikai válságon, vagy a két héttel ezelőtti belgrádi megmozdulásával elhitetni az emberekkel azt, micsoda hatalmas népszerűségnek örvend hazájában, csalódnia kellett.