A Magyar Hang mögött álló cég, az Alhambra Press egy másik, egyelőre névtelenségét megőrizni kívánó hazai médiavállalkozással együtt április 28-án, hétfő reggel egy panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz tiltott állami támogatás miatt – írja a kormányfüggetlen lap oldalán Lukács Csaba lapigazgató. A magyar állam elleni panasz elsősorban a kormánypárti lapokat, a Kesmához és a Mediaworks-höz tartozó médiumokat érinti. – Amennyiben a Bizottság helyt ad a panaszunknak, a tiltott állami támogatást kapó cégeknek vissza kell fizetniük legalább 1,1 milliárd eurót, mintegy 450 milliárd forintot a magyar költségvetésbe – olvasható a cikkben.
A panaszosokat az Euclid Law, egy brüsszeli és londoni székhelyű, uniós versenyjogra szakosodott ügyvédi iroda képviseli. A panaszt alátámasztó gazdasági és adatelemzést Kai-Uwe Kühn professzor, a Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának korábbi vezető közgazdásza végezte, a munkát egy kutatócsoport támogatta. A beadvány ötlete 2020 őszéig, a pandémia második hullámának idejéig nyúlik vissza. Ekkor futott a magyar kormány úgynevezett társadalmi célú hirdetése – többek között – négy kormánypárti hetilapban Minden élet számít címmel, azonban a kormányfüggetlen hetilapok olvasóit nem tájékoztatták a veszélyről.
Néhány évvel később a lapigazgató közel száz munkaórát töltött el azzal, hogy átlapozza tíz kiadvány közel ötszáz megjelent újságjának 35 ezer oldalát. – Négy kormánypárti újságban 2020-ban 300 oldal közvetlen kormányzati, valamint további 213 oldal állami cég által feladott hirdetés jelent meg (listaáron, felárak és kedvezmények nélkül 1,04 milliárd forint értékben). Ezzel szemben a hat kormányfüggetlen lapban nem volt egyetlen oldal kormányhirdetés sem – tette hozzá.
Elkészült a sajtószabadságot szabályozó törvény, az Európai Bizottság jogosítványokat kapMegoldották, hogy ne kelljen az ellenzéki hirdetéseket befogadnia a kormánysajtónakUgyan 2023 októberében a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) tettek bejelentést gazdasági erőfölénnyel való visszaélés ügyében a Mediaworks kapcsán, amit azonban fél év múlva elutasítottak, eljárást nem indítottak. Ekkor döntötték el, hogy nemzetközi szintre viszik az ügyet. Kutatásuk, az általuk feltárt bizonyítékok és összegyűjtött adatok szerint a magyarországi médiatérképet súlyosan torzította az állami reklámbevételek elosztása, és a kormányközeli médiumokat 2015 óta több mint 1,1 milliárd euróval támogatták.
Nyomozhatnak az ál- és rémhíreket közlő kormánypárti médiumok ellenA Mediaworks most a Médiatanácshoz fordul a szuverenitásvédelmi törvény ellen tiltakozó lapkiadók egyesülete miatt„Színvonalasan, nagyon körültekintően tudnak tájékoztatást adni” - Kommunikációs nívódíjat kapott a Mediaworks vármegyei lapjainak szerkesztősége