2024 szeptemberében a Freeszfe Egyesület hirdetett pályázatot, amelyben a nyertesek 1-1 millió forintot kaptak új színházi produkciók létrehozására. A pályázatra 75-en jelentkeztek, de végül mindössze három projekt valósul meg idén májusban (Király Dániel Tamás: Mikromacsó a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban, KVTársulat: Partizánok az Örkény István Színházban és Fancsikai Péter: Amíg még világos van a Trafó House-ban). “Ez azt mutatja, hogy nagy baj van Magyarországon. Egymillió forint egy előadás elkészítéséhez, az azt jelenti, hogy nem kapnak pénzt az alkotók, nincs díszlet és nincs jelmez. Nyilván ezen felül is szükség lenne pénzre, hogy esetleg ne ingyen dolgozzanak.” - mondta el a kerekasztal-beszélgetés egyik apropóját Veszprémi Judit, a Freeszfe Egyesület képviselője - amely szervezet maga is a létezésért küzd jelenleg.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium tavaly novemberben több mint 4,4 milliárd forintos előadó-művészeti támogatásról beszélt, azt követően, hogy szeptemberben Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter így fogalmazott: – Azt senki ne várja tőlünk, hogy alapvető értékeket gyalázó produkcióknak örvendezzünk csak azért, mert most éppen ez az irány Európa más országaiban - utalva ezzel a független színházakra. Az állami mézes bödönhöz úgy látszik, valóban nehezen férnek hozzá ezek a művészeti társulatok, pedig számukra ez életmentő lenne: sokan a túlélésért küzdenek és a színészek másodállást kénytelenek vállalni, hogy meg tudjanak élni hivatásuk mellett. A FreeSzfe Egyesület ezért is kezdeményezett párbeszédet a színházi szakma és a pártok kulturális képviselői között: az eseményen részt vett Nagy Ervin (Tisza Párt), Döme Zsuzsanna Suzi (Magyar Kétfarkú Kutya Párt), Gréczy Zsolt (Demokratikus Koalíció) és Vajda Viktória (Momentum).
„Hiszek abban, hogy lehet változást elérni” – Színművészetisként kellett igazi jogásszá válnia az egykori egyetemfoglalónak„Nem láttam a kiutat” – Budapest helyett Salzburgban diplomázott, Stuttgartban rendezett és Londonban képzeli el a jövőt a Freeszfe ellenállójaAbban a képviselők egyetértettek, hogy jelenleg urambátyám rendszerben zajlik a támogatások kiosztása, ahol a megbízott politikusoknak a kulturális élet egy politikai játszótér. Pedig, ideális esetben egy önállóan működő kulturális minisztériumra lenne szükség, amelynek programját az állam a szakmai szervezetek bevonásával állítja össze. – Semmi átfogó kulturális koncepció nincs, azért történt ez a forráshiány. A Déryné programot ezzel szemben kitömték a támogatással. (A Vidnyánszky Attila ötlete alapján létrejött kezdeményezés színházi előadásokat juttat el az ország számos pontjára, a piacinál jóval alacsonyabb áron - a szerk.) Igazi kullancs az a politikai klientúra, amely ki lett építve. A kézivezérlésnek meg kell szűnnie - emelte ki Nagy Ervin. Abban is teljes volt az egyetértés, hogy politikai lojalitás alakítja a pozíciókat, ahelyett, hogy eredmények alapján mérnék a támogatásokat. Döme Zsuzsanna Suzi kiemelte a Magyarországon gyakorlatilag nem létező független mecenatúra kapcsán, hogy eleve súlyos problémát jelent az, hogy az oktatásban egyre kevesebb szó esik arról, mi is a művészet. (2024-től a Nemzeti Alaptantervnek választható tantárgyként sem része a művészettörténet.) A kérdésről annak kapcsán is szó esett, hogy a jelen lévő képviselők szerint eleve balga megközelítés az, hogy a kultúrát „le kell vinni vidékre” - ami például a Déryné program célja is. – Van kultúra vidéken, csak nem kap támogatást - hangsúlyozta Döme. Vajda Viktória, a Momentum képviseletében hozzátette, a kultúra életben tartásának záloga lenne, ha ez a cél fókuszáltan jelenne meg az oktatásban is. Mint elmondta, a Momentum szerint például a kulturális minisztériumnak szorosan együtt kellene dolgoznia az oktatási minisztériummal.
„Radikalizálódni kényszerültünk” – Megjelent a könyv az SZFE autonómiaharcárólBeszédes, hogy a budapesti független színházak támogatása az elmúlt három évben látványosan fogyatkozott: míg 2022-ben összesen több mint 530 millió forinthoz jutottak, addig tavaly ez az összeg viszont már csak 286 millió forintra, vagyis majdnem a felére csökkent. Ahogyan az a beszélgetésen kiderült, ez annak fényében is elgondolkodtató, hogy létezik olyan független színház Budapesten, amelynek az éves jegybevétele 400 millió forint fölé rúg - vagyis a nézők szeretete tartja sokkal inkább életben, nem a kegyes állami támogatás. – Ami független, az ennek a hatalomnak gyanús. Ebben a kilátástalan helyzetben pedig ránk marad, hogy eldöntsük, mi számít függetlennek: az-e például egy alternatív színház és az marad-e, aki a megmaradás érdekében állami támogatásra pályázik? - vetette fel a kérdést Gréczy Zsolt.
„Megtettem, amit a közösségért tenni tudtam” – Lehet, hogy egyszer könyvet ír az ellenállásról az SZFE hallgatói önkormányzatának volt elnökeBagossy Júlia számára sok szempontból volt felszabadító élmény mindaz, ami 2020 őszén a Vas utcában történtA beszélgetés egy pontján a Freeszfe Egyesület képviselője kérdezte Nagy Ervint, a Tisza Párt elnökének, Magyar Péternek egy korábbi kijelentéséről, amely szerint hatalomra kerülésével a párt helyrehozza a modellváltó egyetemek helyzetét. (A Freeszfe azt követően jött létre 2021-ben, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem áldozatául esett a modellváltásnak.) Nagy úgy tartotta fairnek, ha Magyar Péter kijelentését nem ő legitimálja: – Nem akarok úgy tenni, mintha kijártam volna a Mindentudás Egyetemét. A kérdéshez nem értek, így nem tartanám egyenesnek, hogy beszéljek róla. Viszont azt vállaltam, hogy akármennyire hülyének is néznek, az előadói réteget anyagilag biztonságba szeretném helyezni, hogy végre a szakmában majdnem harminc éve tapasztalt toldozás-foltozás helyett méltó helyükre kerüljenek a támogatások. Nincs annál szívszorítóbb, mikor kollégák mennek el másodállásba, csak hogy meg tudjanak élni - emelte ki a színész.
Bajban a Freeszfe
Nincs saját helyük, ezért további képzéseket nem tudnak elindítani, egy megítélt pályázatot vissza kellett utalniuk, a workshopjaink közül négyet nem tudtak elindítani, mert nem volt elég jelentkező - mindezek miatt veszélybe került a Freeszfe Egyesület működése, amelynek augusztus 12 millió forintra van szüksége, mielőtt ősszel - számításaik szerint - talpra tudnak állni. Az egyesület szervez szabadegyetemi előadásokat: ma Nádasdy Ádám lesz a vendégük, május 5-én pedig Lady Dömper, alias Petróczi Zoltán mondja el, hogy mit gondol a Pride betiltásáról.
Az egyesület beadta pályázatát a Szabolcs utca 27. alatti ingatlanra, közösen a Kolibri Színházból felállt 30 alkotóval. Szeretnék létrehozni a Freeszfe Házat, ami a fiatal művészek és független alkotók bázisa lesz, valódi segítséggel, képzésekkel, pályázatokkal. Ígéretük szerint a pályázati anyagot és az üzleti tervet nyilvánossá teszik, amint engedélyt kapnak rá a Fővárostól.