Csehország;szankciók;Karlovy Vary;ingatlanok;ortodox egyház;

A Szent Péter és Pál ortodox templom Karlovy Varyban

Úgy tűnik, átírták az orosz ortodox egyház cseh ingatlanjait a magyar egyházmegye nevére, hogy elkerüljék az esetleges szankciókat

Attól tarthatnak, hogy befagyaszthatják a Csehországban lévő vagyonukat.

A Magyar Ortodox Egyházmegye tulajdonába kerültek az orosz ortodox egyháznak a csehországi Karlovy Varyban található ingatlanjai – hívta fel a figyelmet a Telex Jiří Hynek cseh oknyomozó újságíró cikke alapján.

A Csehország észak-nyugati részén található fürdőváros egyik fő nevezetessége az orosz stílusban épült, aranyszínű hagymakupolákkal fedett ortodox templom. Hynek állítása szerint

idén év elején nemcsak a templom, de a plébánia és egy értékes villa is a magyar egyházmegye tulajdonába került. Cseh lapértesülések alapján ugyanis az orosz ortodox egyház attól tart, hogy Csehországban a jövőben esetleg befagyaszthatják a vagyonelemeiket, de egy ilyen lépéstől Magyarországon nem kell tartaniuk, ezért dönthettek a tulajdonjog átruházásáról.

A portál kiemelte, az orosz egyházi vezetők félelme, miszerint a cseh hatóságok esetleg rájuk szállnak, nem alaptalan. Az ortodox egyház köztudottan Putyin nyílt támogatója. Két évvel ezelőtt Csehország – Jan Lipavský külügyminiszter kezdeményezésére – a világon elsőként szankcióval sújtotta Kirill pátriárkát, aki be sem léphet Csehországba és üzleti tevékenységet sem végezhet ott. Lipavský arra hivatkozott, hogy orosz ortodoxia sokkal inkább állami, mintsem vallási szerepet tölt be. Az EU egyébként azért nem tudta egységesen szankcionálni Kirillt, mert Orbán Viktor a vallásszabadságra hivatkozva kiállt mellette és blokkolta a döntést.

Amikor a csehek felléptek Kirill pátriárka ellen, a vagyonát is befagyasztották, de az az intézkedés csak a magántulajdonát érintette.

A Karlovy Vary-i templom azonban nem tartozott ezek közé, az a cseh egyházmegye tulajdona volt egészen addig, amíg most a sajtóhírek szerint a magyar egyházmegyéhez nem került.

A cseh média szerint a prágai kormány valóban fontolóra vette az oroszbarát egyház vagyonának befagyasztását, a szankciók végrehajtásáért felelős pénzügyi elemző hivatal vizsgálódott is, de végül nem avatkozott közbe. A hivatal nyilvánosan nem indokolta meg a döntését.

Karlovy Vary nemcsak a magyarországi vagyonáthelyezés miatt érdekes, hanem azért is, mert jelenleg ott tevékenykedik a korábbi budapesti és magyarországi metropolita, Hilarion, polgári nevén Grigorij Alfejev – erről ebben a cikkben írtunk bővebben. Hilarion azután ment Karlovy Varyba, hogy Nyikolaj Liscsenyukot – aki addig az orosz egyház csehországi képviselője volt – a cseh kormány nemzetbiztonsági indokra hivatkozva kiutasította.

Tiborcz István hazugsággal vádolja a Tisza Párt elnökét, aki megkérdezte tőle, mi is a helyzet Orbán Ráhel