Oroszország;Szijjártó Péter;szankciók;vétó;Kirill patriárka;EU-szankciók;

Szijjártó Péter elbüszkélkedett azzal, hogy megvétózta orosz személyek szankcionálását az Európai Unióban

Köztük a háborús uszító Kirill pátriárkáét is. Magyarország több kibúvót kapott a büntetőintézkedések alól.

A Facebookon elemezte ki az Európai Unió új, oroszellenes szankciós csomagját Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, majd miután elmondta az Orbán-kormány szokásos kommunikációs paneljeit arról, hogy a szankciók rosszak, nem működnek, arra jutott, hogy az új csomag egyébként könnyítéseket tartalmaz Magyarország számára.

Kiharcoltuk, hogy a 16. szankciós csomag tegye lehetővé azt, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni, nagymértékben javítva ezzel Magyarország energiabiztonságát - mondta. Sikerként könyvelte el azt is, hogy a Barátság kőolajvezeték karbantartásához szükséges eszközök is kikerülnek a szankciós rezsim alól. Különösen fontosnak nevezte azokat az eszközöket, amelyek a vezeték nemzetközi mérőállomásának fenntartásához, illetve karbantartásához szükségesek. Elmondása szerint „biztosítottuk, hogy a Barátság kőolajvezeték a jövőben is működőképes lesz fizikailag a kőolaj szállítására, tehát még egy lépést tettünk az energiabiztonságunk javítása érdekében”. A miniszter szerint sikerült azt is elérni, hogy a budapesti M3-as metró karbantartásához és garanciális javításához szükséges munkákat is el lehet végezni.

A tárcavezető úgy értékelt, hogy bár számos európai vezető szankciós csomagot akart, Magyarország szempontjából ez inkább egy könnyítő csomag mind a kőolajtermékek, mind a kőolajvezeték működése, mind pedig a budapesti 3-as metró fenntartása tekintetében.

Az orosz és immár kazah Barátság Érdemrenddel is honorált Szijjártó Péter elbüszkélkedett azzal is, hogy megvétózta 27 személy és szervezet szankcionálását, például ismét keresztbe feküdt annak, hogy szankciókat vessenek ki a nyíltan háborúpárt, volt KGB-ügynök Kirill pátriárkára. Megvétózta azt is, hogy az Orosz Olimpiai Bizottságot, illetve két orosz futballcsapatot szankciós listára helyezzenek. Ezt azzal indokolta, hogy „az már mégiscsak nevetségessé tette volna az egész Európai Unió működési mechanizmusát”, ha a világ távoli pontjain azt olvasták volna, hogy az Európai Unió a háború miatt orosz futballcsapatokat szankcionál. Elképzelése szerint ezért az Orbán-kormány „az EU maradék becsületét” mentette meg ezzel a vétóval. – A szankciós politikának azonban az ideje lejárt, egy új valóság alakult ki, hiszen az Egyesült Államok és Oroszország egyeztetései egészen biztatóan alakulnak, és őszintén reméljük, hogy az amerikai-orosz kapcsolatok a jövőben úgy fognak javulni, hogy ezt az egész szankciós politikát el lehet majd felejteni - adott hangot lelkesedésének a külgazdasági és külügyminiszter.

Itt az újabb Oroszország elleni szankciós csomag

Szerdán Brüsszelben megállapodtak a tagállamok nagykövetei a tizenhatodik orosz szankciós csomagról, amihez jövő hétfőn a tagállamok külügyminisztereinek egyhangú támogatása szükséges. Az korlátozó intézkedésekkel újabb olyan cégeket és személyeket zárnak ki az EU-ból és tiltják meg velük a kereskedést, amelyek közvetve vagy közvetlenül részt vesznek Oroszország Ukrajna elleni háborújában. Más eddig is célzott szektorokban is bővül a lista, így 13 bankot zárnak ki a SWIFT rendszerből, valamint 73 hajót tiltanak ki, amelyek az úgy nevezett árnyékflotta részeként szállítottak orosz olajat a korlátozásokat megkerülve. Ezen felül tilos lesz alumíniumot importálni Oroszországból az EU területére. A rendes ügymenet szerint a hétfői Külügyminiszterek Tanácsán vita nélkül fogadnák el a csomagot, a tagállamok esetleges vétóit vagy változási igényeit a nagyköveti megállapodás előtt szokták jelezni. - Papp Roland (Brüsszel)

Ez Donald Trumpnak az a követelése. Magyarországon aligha fog menni, Orbán Viktor legalábbis korábban azt mondta, hogy a tüdőlövést jelentené a magyar gazdaságnak.