Mint beszámoltunk róla, 2025. április 21-én reggel 7 óra 35 perckor elhunyt Ferenc pápa. A katolikus egyházfő halála óta a szélrózsa minden irányából érkeznek a különböző részvétnyilvánító üzenetek: egy részükről már korábban említést tettünk, illetve Magyaroszágon is is sorra jelezték a politikai vezetők együttérzési szándékaikat.
A The Guardian élő hírfolyama alapján azóta is érkeznek az üzenetek, a világ szinte minden tájáról. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en például úgy fogalmazott: „Világszerte emberek milliói gyászolják Ferenc pápa halálának tragikus hírét. Életét Istennek, az embereknek és az egyháznak szentelte. Tudta, hogyan adjon reményt, enyhítse a szenvedést az imával, és hogyan erősítse az egységet. Imádkozott az ukrajnai békéért és az ukránokért. Együtt gyászolunk a katolikusokkal és minden kereszténnyel, aki Ferenc pápához lelki támogatásért fordult. Emléke örök!”
Vlagyimir Putyin orosz elnök is megszólalt, aki Kevin Farrell bíborosnak, camerlengónak fejezte ki részvétét. „Pápai hivatalának évei alatt aktívan támogatta az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszéd fejlesztését, valamint az Oroszország és a Szentszék közötti konstruktív együttműködést. Ebben a szomorú órában szeretném közvetíteni önnek és az egész katolikus papságnak együttérző és támogató szavaimat” - közölte.
Mahmud Abbász, a ciszjordániai Palesztin Hatóság elnöke részvétnyilvánításában Ferenc pápát a palesztin nép barátjának nevezte. „Ma elvesztettük a palesztin nép és törvényes jogainak hű barátját” - fogalmazott, méltatva, hogy a katolikus egyházfő elismerte a független palesztin államot, és engedélyezte a palesztin zászló használatát a Vatikánban.
Elment a szegények apostola, Ferenc pápa, aki új alapokra helyezte a Vatikán működésétRészvétét nyilvánította a pápa halála miatt Jichák Hercog izraeli köztársasági elnök is, mint fogalmazott, különös tekintettel a Szentföldön élő keresztény közösségekre. Az X-en közzétett bejegyzésében a katolikus egyházfőt mély hitű és határtalan együttérzésű emberként jellemezte, aki annak szentelte életét, hogy felemelje a szegényeket és békére szólítson a mai zaklatott világban. Méltatta a zsidó világgal való kapcsolat és a vallások közötti párbeszéd előmozdításában szerzett érdemeit, amely, mint fogalmazott, a nagyobb megértés és a kölcsönös tisztelet felé vezető út. Reményét fejezte ki, hogy a közel-keleti békéért és a túszok biztonságos visszatéréséért intézett imái meghallgatásra találnak.
Ferenc pápa szülőhazája, Argentína elnöke, Javier Milei korábban durva szavakkal bírálta a katolikus egyházfőt például a szociális érzékenysége miatt, most azonban azt írta, nézeteltéréseiket mára csekélynek véli, és igazi megtiszteltetés volt számára, hogy személyesen is megismerhette a katolikus egyházfő kedvességét és bölcsességét. Az argentin kormány bejelentette, hogy az országban egyhetes nemzeti gyászt tartanak Ferenc pápára emlékezve.
Brazília elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva szintén egyhetes nemzeti gyászt hirdetett. Lula közleményében úgy fogalmazott, az emberiség ma a mások iránti tisztelet és üdvözlés hangját veszítette el. „Isten vigasztalja meg azokat, akik ma, a világon mindenütt szenvednek ennek a hatalmas veszteségnek a fájdalmától. Emlékére és munkája előtt tisztelegve hétnapos gyászt rendelek el Brazíliában” - fogalmazott a brazil elnök.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”Megemlékezett Ferenc pápáról a dalai láma is, aki szerint, Ferenc pápa mások szolgálatának szentelte magát, saját cselekedeteivel következetesen feltárva, hogyan kell egyszerű, de tartalmas életet élni.
Abd el-Fattáh esz-Szíszi, Egyiptom elnöke kivételes globális személyiségnek nevezte a katolikus egyházfőt, akinek elvesztése mély veszteséget jelent az egész világ számára. „Életét a béke és az igazságosság szolgálatának szentelte. Fáradhatatlanul dolgozott a tolerancia és a felekezetek közötti megértés előmozdításán, valamint a népek közötti párbeszéd hídjainak építésén. Emellett a palesztin ügy szószólója volt, megvédte a törvényes jogokat, és felszólított a konfliktusok befejezésére, valamint az igazságos és tartós béke elérésére” - méltatta a néhao katolikus egyházfőt az egyiptomi elnök.
Hasonlóképp nyilatkozott Recep Tayyip Erdogan török elnök is, részvétét nyilvánítva Ferenc pápa családjának és a katolikus világnak. Mint fogalmazott, Ferenc pápa tekintélyes államférfi és szellemi vezető, aki „fontosnak tartotta a különböző vallási csoportok közötti párbeszédet, és szót emelt a humanitárius tragédiák, különösen a palesztin kérdés és a gázai népirtás ellenében”.
Andrzej Duda lengyel elnök az X-en azt írta, Ferenc pápa az irgalmasság nagy apostola volt, aki meglátta a választ a modern világ kihívásaira, szolgálatát az alázat és a szerénység vezényelte.
Eltávozott a világ lelkiismerete – Ferenc pápa haláláraTermészetesen a világ volt hatalmasságai közül is többen megszólaltak: Joe Biden volt amerikai elnök az X-en úgy fogalmazott, Ferenc pápára mint korunk egyik legjelentősebb vezetőjére fognak emlékezni az emberek. „Évtizedeken át szolgálta Argentína legkiszolgáltatottabbjait, és küldetése, a szegények szolgálata, soha nem szűnt meg. Pápaként szerető lelkipásztor és kihívásokkal teli tanár volt” - írta, béke melletti kiállásán kívül méltatva azt is, hogy a pápa több ízben szót emelt a klímaváltozás megfékezése mellett, kiállt a hangtalanok és tehetetlenek mellett. „Ő volt a nép pápája – a hit, a remény és a szeretet fénye” - fogalmazott a volt amerikai elnök.
Barack Obama volt amerikai elnök is méltatta a katolikus egyházfőt. Ő azt írta: „Ferenc pápa volt az a ritka vezető, aki arra késztetett bennünket, hogy jobb emberek legyünk. Alázatával és egyszerre egyszerű és mély gesztusaival – betegek ölelése, hajléktalanok szolgálata, fiatal börtönfoglyok lábmosása – kizökkentett önelégültségünkből, és emlékeztetett arra, hogy mindannyiunkat erkölcsi kötelezettségek kötnek Isten és egymás iránt”. Bidenhez hasonlóan Obama is feleségével együtt fejezte ki őszinte részvétét, mondván, katolikusokkal és nem katolikusokkal együtt gyászolnak szerte a világon, mindazokkal, akik erőt és ihletet merítettek Ferenc pápa példájából.
A jelenlegi amerikai elnök, Donald Trump szűkszavúan fejezte ki részvétét a Truth Socialön. „Nyugodjon békében Ferenc pápa! Isten áldja őt, és mindazokat, akik szerették!” - írta.
Az európai uniós és más vezető politikusok, valamint a magyar politikai vezetők részvétnyilvánításait már összefoglaltuk egy körben:
„A katolikus egyházon túl is emberek millióit inspirálta” – Ferenc pápára emlékeznek a világ politikai vezetői„Akkor ment el, amikor a legnagyobb szükség lenne rá” – Búcsúznak a magyar politikai vezetők Ferenc pápától