Jogi kiskapukat kihasználva titkolja az MCC brüsszeli szervezete a költségvetését - állítja a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű, átláthatóságért küzdő civil szervezet. Bejelentésük nyomán elindította a hivatalos vizsgálatát az illetékes uniós szerv - tudta meg a Népszava.
Ahhoz, hogy valaki regisztrált lobbiszervezetként működhessen az EU-s intézményekkel együttműködve, különböző átláthatósági szabályoknak kell megfelelnie. A civileknek a teljes költségvetésüket, köztük a bevételeik forrását és az érdekképviseletre elköltött összegeket is fel kell tüntetni a nyilvános adatbázisban. Ez a feltétele annak, hogy az Európai Bizottság munkatársaival találkozzanak vagy az Európai Parlamentben (EP) rendezvényeket tarthassanak. Ahogy az EP-képviselőknek is csak akkor „javasolt” lobbistákkal találkozni, ha azok regisztráltak az intézményeknél. A szabályok azonban a regisztrálást követően csak később lépnek életbe, hogy a friss szervezeteknek legyen idejük megfelelni az elvárásoknak. Épp erre hivatkozva nem tette még elérhetővé az MCC Brussels a pénzügyi adatait.
A kormányközeli Mathias Corvinus Collegium oktatási szervezet még 2022 őszén jelentette be brüsszeli intézetének megnyitását, azzal a céllal, hogy „valódi vitára adjon teret példátlan politikai polarizáció idején”.
A belga jogi entitást csak 2023 augusztusában jegyezték be, a lobbiadatbázisba pedig csak 2024 elején regisztráltak, érvelésük szerint tehát csak 2026-ban kell feltüntetni pénzügyi adataikat az adatbázisban.
Állításuk szerint „időben” el fogják küldeni a 2023-ra vonatkozó pénzügyi beszámolójukat az illetékes belga szerveknek.
Éveket kell még várni az új MCC-campusraJohn O’ Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője lapunk kérdéseire személyeskedést sem nélkülöző válaszában úgy reagált: 2023 augusztusa előtt csak „előkészítő természetű” tevékenység folyt, és 2022 novemberében csak egy bemutatkozó eseményre került sor. Arra a kérdésünkre már nem reagált, hogy az ő személyes Linkedin professzionális közösségi oldalán miért szerepel az MCC Brussels munkahelyként 2022 szeptembere óta. 2022 ősze és 2023 augusztusa között kétségtelenül már aktív volt a csapat, konferenciákat szerveztek és kiadványokat is bemutattak, többek között az EU energiapolitikáját kritizálva, ezek mindegyike elérhető a honlapjukon. Ezek a klasszikus lobbitevékenységek így azonban egy szürke zónába esnek, és nem lesz elérhető a későbbiekben sem, hogy hogyan és mennyiből folytatták a munkát.
A fideszes MCC brüsszeli igazgatója, volt kommunista ideológus megfejtette, hogy egyes EP-képviselők veszélyt jelentenek a jogállamiságra Brüsszeli irodát nyit a közpénzmilliárdokon hizlalt fideszes elitképző, és még azt is megméri, mennyire félünkMindeközben az elmúlt hónapokban a magyar kormányzati kommunikációból ismerős szólamok alapján tettek közzé jelentéseket és sajtóközleményeket, amelyekben az átláthatatlan civilek „propaganda hálózatáról” értekeztek. Többek között a nyilvános pályázatokon, objektív kritériumok alapján odaítélt CERV program nyerteseit állították pellengérre, amely állampolgársági jogokkal és a demokratikus értékek érvényesülésével foglalkozik.
Sokkal többet kellene tennie az átláthatóságért az MCC-nek, amelyik más civileket támad azzal, hogy zavaros a pénzügyi hátterük - magyarázta lapunknak Olivier Hoedeman, a CEO munkatársa. A három fő intézmény (a Bizottság, a Parlament és a Tanács) által közösen vezetett lobbiadatbázis megszegésének vizsgálata első körben egy párbeszéd, vagyis adatokat fognak bekérni a brüsszeli MCC-től. A folyamat végén, ha úgy ítélik meg, hogy nem tartották be a szabályokat, akkor az MCC brüsszeli munkatársai legvégső esetben nem kaphatnak állandó EP-s belépőt, nem tarthatnak rendezvényt az EP-ben, és a Bizottság munkatársai sem mehetnek velük hivatalos találkozókra.
Nem azt kérjük, hogy ne lobbizzanak, csak tegyék azt átláthatóan. Jelenleg ugyanis nem tudjuk, milyen forrásból működnek.
Az nyilvánosan elérhető információ, hogy a magyarországi MCC bevételeinek egy része MOL-részvényekből származik. Ezt azért is érdemes lenne tisztán látni, mert jelenleg nem tudjuk, hogy amikor energiapolitikáról beszélnek, függ-e az ő bevételük az orosz olajból is profitáló magyar cég profitjától - magyarázta Olivier Hoedeman, aki már régóta lobbizik mindenkire vonatkozó szigorúbb átláthatósági szabályokért.