Ukrajna;Grönland;Donald Trump;Panama-csatorna;világpolitika;

Mindent, vagy amit akartok

Nézelődő

Valahogy úgy van manapság a világpolitika, mint Galvani a békacombbal: rángatózik összevissza minden logika nélkül, pontosabban, egyetlen ember akarata szerint – ma így, holnap úgy.

Ismert, Donald Trump Grönlandot Amerikának követeli. Mára a hivatalos amerikai politika részévé vált, hogy a szigetet Dániától megszerezzék. Grönland gazdasági és stratégiai értéke növekszik, mióta a hőmérséklet felmelegedése miatt olvad a sarkvidéki jég. A sziget ugyan 600 év óta Dánia része, de az amerikai elnök szerint a régi gyarmati akaratnak nincs jelentősége. A helyi lakosságot nem biztos, hogy könnyű meggyőzni, miközben Trump a történelem egyik legnagyobb ingatlanüzletét próbálja nyélbe ütni. Ami jelzi egyrészt a teljes szakítást a történelmi hagyományokkal, másrészt az új kurzus, az üzleti szemlélet győzelmét a Fehér Házban. „Szükségünk van Grönlandra a nemzetbiztonság, sőt a nemzetközi biztonság szempontjából is” – mondta Trump a kongresszusban. „Így vagy úgy, de meg fogjuk szerezni” – tette hozzá, ami semmi jót nem ígér, és nem más, mint ócska imperializmus. Visszaélés az erővel, amiről a nemzetközi viszonyrendszerben már leszokni reméltünk.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsa többször is összeült, hogy Trump tervét tettekre váltsa – írja a New York Times. A terv részletei nem világosak, de egyértelműnek tűnik, hogy nem számolnak a sziget inváziójával. A kényszerítés helyett meggyőznék Grönland 57 ezer fős lakosságát arról, hogy kérjék az Egyesült Államokhoz való csatlakozást. Trump tanácsadói megvitatták, hogy reklám- és közösségi médiakampányokkal próbálják befolyásolni a közvéleményt.

Ez nem tűnik könnyűnek, bár az amerikai kampányban a grönlandiak számára fejenként tízezer dolláros juttatás is szerepet kapna, valamint arra is hivatkoznának, hogy Alaszka őslakos inuit népe közös örökséget ápol a grönlandiakkal, 

így természetesebb lenne a csatlakozásuk az USA-hoz, mintsem Dániához tartozni – mondta a lapnak egy amerikai tisztviselő.

Grönland nincs egyedül. A múlt héten találkoztak amerikai és ukrán tisztviselők, hogy megvitassák a Fehér Ház ukrán ásványi anyagokra vonatkozó javaslatait. Februárban még arról volt szó, hogy 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfémeket, valamint olajat és gázt kérnek az eddigi és jövőbeni segítségért cserébe. Most viszont a Reuters szerint ennél is tovább ment az amerikai igény: követelik az Ukrajnán áthaladó, Európába orosz gázt szállító kulcsfontosságú vezeték irányítását. Az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság (International Development Finance Corporation) venné át a vezetéket, amely az oroszországi Szudzsa városából indul, és a kárpátaljai Ungvárig tart, mintegy 1200 kilométer hosszan. Ott átlép Szlovákiába és Magyarországra.

Közben a világ másik végén Panama engedélyezi az amerikai csapatok telepítését a csatornához – derült ki a panamai kormány által közzétett kétoldalú megállapodásból. Trump indoka: a kínai befolyás növekedése.

A torta felvágása lassan véget ér, az oroszok meg Ukrajnában „alszanak”.