Mátyás király;Magyarságkutató Intézet;

Mandiner: a Kásler-féle Magyarságkutató Intézet megtalálhatta Mátyás király csontvázát

A kormánypárti lap egy anonim dosszié alapján ír erről, amely szerint külföldi szakvélemény is erősíti a felfedezést.

Nagy valószínűséggel azonosították Hunyadi Mátyás király földi maradványait a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika helyén kialakított nemzeti emlékhely osszáriumában – értesült a Mandiner.

Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet alapítója már 2021-ben beszélt a felvidéki Ma7 portálnak egy hasonló célú kutatásról.

A középkori magyar királyokat többnyire a székesfehérvári bazilikában helyezték örök nyugalomra, ám a török hódoltság idején a sírokat feldúlták, és a templom a XIX. század elejére teljesen megsemmisült. A 19–20. század folyamán több emberi csontváz is előkerült a területről, amelyeket különböző helyszíneken helyeztek el.

A jelenlegi nemzeti emlékhely a fehérvári Szent István Múzeumhoz tartozik. Az itt végzett feltárások során előkerült koponyák alapján eddig tizenegy arcrekonstrukció készült a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívuma közreműködésével, ezek közül több tudományos publikációban is megjelent.

A Mandinerhez eljuttatott, névtelenül küldött dokumentumban részletesen ismertetik, hogy 2024-ben Gábor Emese, a kutatóközpont munkatársa több grafikus rekonstrukciót készített az osszáriumban talált csontleletekről. A munka során felfigyelt egy különösen érdekes egyezésre: az I/10-es számú koponya arcvonásai meglepő hasonlóságot mutattak Corvin János, Hunyadi Mátyás fia koponyájával, amelyet korábban a horvátországi Lepoglavánál tártak fel. Ez felvetette a szoros rokoni kapcsolat lehetőségét.

Ezt követően háromdimenziós modell és tudományos arcrekonstrukció is készült a leletről. A dokumentációt elküldték Martin Trautmann igazságügyi antropológusnak, aki az azonosítási előzmények ismerete nélkül vizsgálta meg az anyagot. Végül ő is arra a következtetésre jutott, hogy a két koponya egykori tulajdonosai szoros rokoni kapcsolatban állhattak.

Mivel Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére, Hunyadi János pedig ismerten a gyulafehérvári katedrálisban nyugszik, és figyelembe véve, hogy az I/10-es csontváz egy királyi temetkezési helyről származik, a kutatók szerint az egyetlen logikus következtetés az, hogy Hunyadi Mátyás király maradványait találták meg. A dokumentum ez alapján jut arra a következtetésre, hogy minden jel szerint az I/10-es lelet Mátyás király csontváza lehet.

Úgy véli, az elmúlt időszak eseményei a legnagyobb ellenzéki pártnak segítettek.