Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a jövőben szüntessék meg a gyógyszerek dobozában mellékelt papíralapú használati útmutatót, ehelyett egy QR-kódot helyezzenek el a csomagoláson, amelyet okostelefonnal beolvasva a betegek hozzájuthatnak minden szükséges információhoz – írta az Euractiv. A gyógyszergyártók azt állítják, hogy ez a lépés javíthatja a betegek biztonságát, a nyomtatási idő megtakarításával megelőzhető a gyógyszerhiány kialakulása, továbbá csökkenti a gyártási költségeket.
Az Európai Fogyasztói Csoport, a BEUC szerint azonban a papír alapú tájékoztatók megkönnyítik a gyógyszerek biztonságos használatával kapcsolatos információkhoz való hozzáférést. Valójában gyakran ez az egyetlen információforrás, amelyhez az emberek hozzájutnak a gyógyszereikkel, kapcsolatban különösen az olyan, vény nélkül kapható termékeknél, mint az általános fájdalomcsillapítók. Arra is felhívták a figyelmet, hogy az EU-ban a 75 év felettiek teszik ki a vényköteles gyógyszert szedő betegek körülbelül 82 százalékát, és számukra problémás lehet a papír alapú tájékoztató hiánya, hiszen nem biztos, hogy rendelkeznek megfelelő digitális készségekkel. Ez hátrányos helyzetbe hozná az időseket, és túlságosan függővé tenné a társadalmat az internettől – tették hozzá. A Medical Leaflets Patient Safety szervezet (egy európai szintű kezdeményezés, amely a gyógyszerekhez mellékelt papíralapú betegtájékoztatók fontosságát hangsúlyozza a betegek biztonsága érdekében) meggyőződése, hogy a nyomtatott információk elengedhetetlenek a betegek biztonsága érdekében. A tervezettel kapcsolatban úgy vélik: „Nem szabad kockáztatnunk a betegek életét a mindenáron a digitalizáció felé vezető vak menetben.” Szerintük annak ellenére, hogy a digitális korban élünk, az európaiak hozzávetőleg 32 százaléka még mindig nem rendelkezik alapvető digitális készségekkel. A gyógyszerészek szerint felmerül még egy probléma: a betegek kérésére nekik kellene kinyomtatniuk a betegtájékoztatókat. „A szórólapok gyógyszertári nyomtatása nem praktikus, nem gazdaságos és nem környezetbarát megoldás” – mondta Ilaria Passarani, az Európai Unió Gyógyszerészeti Csoportjának (PGEU) képviselője. Hozzátette: a nyomtató-, tinta- és papírköltségeken túl ez további terheket róna az amúgy is túlterhelt gyógyszerészekre.
Nem kell attól tartani, hogy holnaptól nem lesz betegtájékoztató a gyógyszerek dobozaiban. Ez egy jogszabálytervezet, és nem gondolom, hogy nagyon rövid időn belül teljeskörűen bevezetnének egy ilyen változtatást
– nyugtatott meg Csontos Ildikó, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének alelnöke. Úgy tudja, hogy ilyenkor minden esetben egy kísérleti projekt keretében vizsgálják a hatásokat, majd ezt követően társadalmi egyeztetés előzi meg a törvények bevezetését. A szakember hozzátette: a betegek 80 százaléka nem olvassa el a betegtájékoztatót, ennek ellenére ezek nagyon fontos információkat tartalmaznak, amelyek nélkülözhetetlenek a betegek számára. Ezeknek megvannak a kötelező formai és tartalmi elemei, az adagoláson kívül fel kell tüntetni a lehetséges mellékhatásokat, az alkalmazás módját, az ellenjavallatokat, más gyógyszerekkel való kölcsönhatásokat. „Nem gondolom, hogy az emberek egy részének a digitális fejlettsége már elért arra a szintre, hogy egy QR-kód alapján tájékozódjanak ilyen fontos témakörben. Az idősebbek jó részének okozhat ez nehézséget. Egy generáció múlva talán eljutunk arra a szintre, hogy biztonságosan tudja mindenki használni a mesterséges intelligencia vívmányait.”