Orbán-kormány;Magyarország;befektetés;Standard & Poor's;gazdaságpolitika;negatív kilátás;

Negatívra rontotta a magyar gazdaság minősítésének a kilátásait a Standard & Poor's

Gyakorlatilag ez az utolsó figyelmeztetés, mielőtt Magyarországot bóvliba tennék.

Megerősítette Magyarország besorolását a befektetésre ajánlott kategória alsó, vagyis BBB-/A-3 szintjén, de stabilról negatívra rontotta a magyar gazdaság minősítésének a kilátásait a S&P Global Ratings – derül ki a hitelminősítő pénteki jelentéséből. Ez gyakorlatilag figyelmeztetésnek számít, mielőtt az S&P a befektetésre nem ajánlott kategóriába, búvliba tenné Magyarországot.

A hitelminősítő mindet a változékony külső gazdasági feltételekkel, az EU-s források bizonytalanságával és a növekvő infláció kockázataival indokolja, megjegyezve azt is, hogy a 2026-os parlamenti választás előtti pénzügyi lazítás hozzájárulhat az államadósság növekedéséhez. Magyarország  gazdasága sérülékeny, hiszen a GDP-jének a 75 százalékát a nagyrészt autóipari export teszi ki, a belföldi kereslet kilátásait visszafogják a magas kamatok, illetve a gyenge üzleti és lakossági bizalom. A S&P szerint a 2025-ös GDP-növekedés 1,5 százalékon fog megállni, ami a fele a legutóbbi, 2024. október 25-i országjelentésben szereplő mutatóhoz képest, és messze elmarad az Orbán-kormány várakozásaitól, 3–6 százalékos GDP-növekedés céljától.

Az S&P jelzi, akkor fogka újra stabilra módosítani a magyar gazdaság minősítésének a kilátásait, ha a költségvetés gyorsabban sikerül  konszolidálni, ha csökkenőpályára áll az államadósság GDP-arányos szintje és ha Magyarország előre tud lépni az EU-s források, a leginkább a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásainak a megszerzésében. Leminősítéshez vezethet azonban, ha mindez nem teljesül, vagyis ha Magyarország költségvetési még az előre jelzettnél is gyengébben teljesít, a nem megfelelő monetáris politika és a a külső hatások, a globális kereskedelmi háború begyűrűzése és az EU-s források visszavonása miatt, ami mind befolyásolhatja a forint árfolyamát.

A jelek szerint Trump vámháborúja miatt erősödött a magyar fizetőeszköz a dollárral szemben, de a forint-euró árfolyam január közepe óta nem látott szintre zuhant.