Radikálisabb fellépést és jogi lépéseket is kilátásba helyezett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) arra az esetre, ha az érdekképviseletet kizárja a kormány az egyeztetési folyamatokból - erről Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője beszélt lapunknak, miután Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a napokban egy Facebook-videóban is bejelentette, a kormány „új alapokra helyezi” az egyeztetést a pedagógus szakszervezetekkel: egy rendelettervezet szerint a jövőben csak annak az érdekképviseletnek lenne konzultációs joga, amelyik nagyobb taglétszámmal rendelkezik.
Az államtitkár szerint erre azért van szükség, mert a szakszervezetek taglétszáma az utóbbi években a törvényben rögzített 10 százalékos „reprezentativitási küszöb” alá csökkent. Érdeklődtünk a Belügyminisztériumnál, hogy ezt pontosan milyen adatok alapján állítják, válaszukban azonban elismerték, a tárca nem rendelkezik a szakszervezetek mostani taglétszámára vonatkozó adatokkal. - A PDSZ évek óta nem közölt adatot, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) 2022-ben 9079 fős taglétszámról nyilatkozott, ami 5,13 százalékos képviseletet jelent - közölték, hozzátéve: ennek ellenére a köznevelési államtitkárság saját kezdeményezésére, valamint a szakszervezetek kérésére rendszeresen folytat egyeztetéseket.
„Egyértelmű, hogy a rendeletmódosításnak a PDSZ ellehetetlenítése a célja”- Legutóbb két hete kértük az államtitkárságtól, hogy folytassuk az egyeztetéseket egyebek mellett a „bosszútörvénynek” is nevezett pedagógus életpályatörvény felülvizsgálatáról, a nevelést-oktatást segítők bérrendezéséről vagy az elmaradt jubileumi jutalmakról, de választ mindmáig nem kaptunk – mondta a PDSZ ügyvivője, aki szerint egyértelmű, hogy az új rendelettel a gyakran „második legnagyobb pedagógus szakszervezetként” emlegetett PDSZ-t akarják kiszorítani a tárgyalóasztal mellől.
- Minden lehetséges eszközzel küzdeni fogunk ez ellen, ha kell, minden további egyeztetést a sztrájktörvényre alapozva fogunk kezdeményezni - fogalmazott Nagy Erzsébet.
A PSZ elnöke, Totyik Tamás azt mondta a Népszavának: az elmúlt három évben nem nyilatkoztak a taglétszámról, hiszen ez nem is volt kötelességük. A tárca által közölt szám szerinte az Államkincstártól származhat, amit az automatikus munkáltatói tagdíjbefizetések alapján állíthattak össze - ám ebben nincsenek benne a nyugdíjasok, a fizetés nélküli szabadságon, GYES-en vagy GYED-en lévők. - De már ezek az adatok sem állnak rendelkezésre, mert tavaly épp ez a kormány szüntette meg annak a lehetőségét, hogy a munkáltatók automatikusan levonhassák a szakszervezeti tagdíjakat a munkavállalók béréből - tette hozzá. Totyik Tamás szerint a rendelettervezet célja lehet az is, hogy megpróbálja megosztani, egymás ellen fordítani a pedagógus szakszervezeteket.