Orbán-kormány;készpénz;kereskedők;törvénytervezet;Országos Kereskedelmi Szövetség;

Indokolatlannak és veszélyesnek tartják a kereskedők a készpénzhasználatról szóló törvényjavaslatot

A törvénytervezet módosítását kéri az Orbán-kormánytól az Országos Kereskedelmi Szövetség, miután az súlyos terheket ró az ágazat szereplőire.

A készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól az Országos Kereskedelmi Szövetség, miután az súlyos terheket ró az ágazat szereplőire – áll az OKSZ pénteki, lapunkhoz is eljuttatott közleményében.

Az OKSZ szerint a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénzhasználat biztosítását, ahol arra nincs értelmezhető lakossági igény, a megvalósítás nem életszerű, indokolatlan költségekbe veri a kereskedőket, és veszélynek teszi ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.

A közlemény kiemeli, a tervezet mindemellett hátrányba hozza a magyar cégeket, mert a külföldiekre nem vonatkozik. Ez a probléma tovább növeli a versenyképességi szakadékot a magyar és külföldi e-kereskedők között, amivel hosszabb távon nemcsak a magyar kereskedők, de a magyar termékek is kiszorulnak a piacról – olvasható az OKSZ közleményében.

A szövetség szerint a készpénzhasználatról szóló törvénytervezet nem veszi figyelembe, hogy a kiskereskedelem szereplői – a piaci versenyt szem előtt tartva – eleve a vásárlók igényei szerint alakították ki a különböző vásárlási pontokon alkalmazható fizetési formákat. Ha tehát valahol jelenleg nem adott a készpénzes fizetés lehetősége, az azért van így, mert nincs rá vásárlói igény, adottak az alternatív, készpénzes vásárlási lehetőségek, vagy a készpénzhasználat egyéb súlyos problémákat vet fel – magyarázza az OKSZ.

Kozák Tamás, a szövetség főtitkára szerint „a javaslat az élet számos területén konkrétan visszalépést jelentene a lakosság által megszokott, és előszeretettel használt megoldásokhoz képest.” 

Februárban az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8 százaléklakkal elmaradt az egy évvel korábbitól – közölte a KSH. A termelés januárhoz képest 1,3 százalékkal csökkent – és ezekben a rendkívül gyenge adatokban még nincsenek benne az amerikai vámok hatásai, amelyek tovább rontják a kilábalás esélyeit.