KSH;ipari termelés;vámháború;

Szabadesésben az ipari termelés, de ez még csak a kezdet

Februárban az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8 százaléklakkal elmaradt az egy évvel korábbitól – közölte a KSH. A termelés januárhoz képest 1,3 százalékkal csökkent – és ezekben a rendkívül gyenge adatokban még nincsenek benne az amerikai vámok hatásai, amelyek tovább rontják a kilábalás esélyeit.

Tavaly az ipari termelés éves szinten 4 százalékkal, 2023-ban 5,5 százalékkal csökkent, vagyis évek óta mélyrepülésben van az ágazat. A gödörből való kimászást az elemzők idénre várták, arra számítva, hogy most már tényleg összeszedi magát a német ipari, az autógyártás, így a magyar ipari termelés is nőni tud. Ezeket a növekedési reményeket nullázta le Donald Trump az eszetlen vámháborújával, emiatt idén sem a német ipar, sem a német gazdaság nem tud nőni, hanem csökkenés várható. A német iparhoz ezer szállal kötődő magyar ipar ezért jó eséllyel az idén talán pozitív nullára tudja a teljesítményét hozni, de a kockázatok lefele mutatnak.

A KSH adatai szerint idén februárban az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8 százaléklakkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az ipari export 5,5 százalékkal volt kisebb, mint tavaly, a feldolgozóipar 34 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 9,4 százalékkal visszaesett, míg a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,3 százalékkal emelkedett. Az ipar belföldi értékestései 2 százalékkal csökkentek – vagyis itt sincs, ami húzná a termelés.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 14,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,3 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legkevésbé – 0,6 százalékkal mérséklődött. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,3 százalékkal kisebb, a számítógép, perifériás egység gyártása 1,0 százalékkal nagyobb lett.

A 8,9 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 24 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 37, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 17,1 százalékkal visszaesett. De minden további feldolgozóipari alágazatban termeléscsökkenést mértek.

A kilátások is rendkívül sanyarúak, a ipari cégek rendelésállománya 10 százalékkal kisebb, mint volt egy évvel korábban, vagyis a termelésben még további csökkenés várható – mindezt februárban mérte a KSH, amikor még a cégvezetők legrosszabb álmaiban sem szerepelt az az vámháború, amit az USA elnöke indított az elmúlt napokban a világgazdaság ellen, és amely jelentős mértékben átalakítja az ellátási láncokat, visszaveti a világgazdasági keresletet.