Meghátráltak a kormány nyomására a bankok és a tekelomcégek, amelyek kedd estétől egymás után jelentették be, hogy elállnak törvényileg megengedett 2025-ös díjemeléstől. A szabály szerint a két szektorban az árakat évente egyszer az előző évi infláció mértékével lehetne emelni. Mivel tavaly a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek a szolgáltatók idén tavasszal hasonló mértékű korrekciókra készültek. Ez a 3,7 százalékos emelés kiverte a biztosítékot Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternél, aki az elmúlt hetekben arról tárgyalt a bankok vezetőivel és a telekom cégek első embereivel, hogy tekintsenek el az emeléstől.
A kormányzati nyomás célt ért, az érintett cégek – szinte kartellbe tömörülve – vállalták, hogy 2026 júliusáig, vagyis az új Orbán-kormány megalakulásáig befagyasztják a díjaikat. Jobb később, mint soha, hisz erre a lépésre nem idén, hanem már 2023-ban, de legkésőbb tavaly sort kellett volna keríteni, amikor nem évi 3,7, hanem évente 15 százalékkal emelhették az áraikat a szolgáltatók.
A távközlési tarifák 2022-2024 közötti három évben - a kimagasló inflációnak köszönhetően - 27,3 százalékkal drágultak, a bankolás és biztosítások díjai ugyanezen időszakban összesen 26,3 százalékkal emelkedtek. Az állam sem akart kimaradni a pénzesőből, ezért tavaly drasztikusan, akár a duplájára emelte egyes banki műveleteket terhelő tranzakciós díjakat, amit a bankok az év elejétől továbbháríthattak a fogyasztókra, és ez további 11 százalékos áremelést jelentett.
Vagyis a kormánynak már 2022-ben lépni kellett volna, hogy megakadályozza a jelentős áremeléseket. Részben ennek is köszönhető, hogy a bankok tavaly rekordévet zártak, magyar bankrendszer profitja elérte a 2007 milliárd forintot. A telekom cégeknek is jó évük volt, igaz elérő mértékben: a piacot meghatározó Mtelekom nyeresége tavaly rekordszintre nőtt, elérte a 157 milliárd forintot. Ennél is többet mond azonban, hogy eközben cég részvényeinek árfolyama a 900 forintos szintről 1800 forint közelébe emelkedett, vagyis a cég értéke közel egy év alatt megduplázódott a rendkívüli jövedelmezőség következtében.
Orbán Viktor: 2026. július 1-ig nem emelnek árat a telekommunikációs szolgáltatókEbben a környezetben léptek vissza először a pénzintézetek. Az első bejelentést az OTP, mint piacvezető bank tette meg, amely közölte: a már meglépett a díjemeléseket felfüggeszti, így visszatér a 2025 januári bankszámla, kártya- és szolgáltatói díjakhoz. Ezt követően sorra jelentették be a bankok, hogy visszatérnek a januári áraikhoz. Erről még az Erste és a Gránit Bank is közlemény adott ki, holott idén nem is tervezték a díjaikat emelni. A CIB Bank annyival többet tett társainál, hogy a már beszedett díjakat vissza is téríti majd az ügyfeleknek.
2026 nyaráig nem emeli árait a One, havidíj-kedvezményről döntött a YettelAz Erste Bank önkéntes díjemelési korlátozást jelentett be jövő nyárigAz Orbán-kormány nyomására csökkenti a bankolás költségeit az OTPA bankok által vállalt „önkéntes” díjbefagyasztás, illetve részbeni visszatérítés arra elegendő, hogy a bankok visszatérnek 2025 eleji állapothoz, vagyis olyan mintha nem lett volna díjemelés. Ez is megtakarítást jelent az ügyfeleknek, de sokkal jelentősebb lenne, ha bankok a 2024. december 31-i díjszintekre térnének vissza, vagyis arra az időpontra, amikor még nem emelhették meg a lakossági tranzakciós díjakat a tavalyi adóemelésekkel. Nagy kérdés, hogy a bankok önkéntes vállalásaival elégedett lesz-e a kabinet, illetve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter – fejtette ki a Népszava kérdésre Korponai Levente, a money.hu vezetője, ezért még meg kell várni a Nemzetgazdasági Minisztérium reakcióját. A portál szakértői szerint
ha a banki díjak nem az év eleji, hanem a tavaly év végi szintekre állnának vissza, akkor akár 30-60 százalékkal is csökkenhetnének a bankolás díjai – márpedig volt egy ilyen felvetése is Nagy Márton miniszternek.
A mostani vállalások alapján a díjcsökkenés kisebb, de ha továbblépnének a bankok, akkor elemzéseink szerint bizonyos számlacsomagoknál az átutalás és a készpénzfelvétel díja legalább 20–30 százalékkal válna olcsóbbá – fogalmazott Korponai Levente.
Nemcsak a bankok, de szerdán a távközlési cégek is sorra jelentették be, hogy elállnak az idei inflációkövető díjemelésektől. Minő meglepetés, a telekom cégek is arra vállaltak „önként” kötelezettséget, hogy 2026 nyaráig - vagyis a következő kormány megalakulásáig - nem változtatnak a tarifáikon. A bejelentést telekom cégek között is a piacvezető, tehát az Mtelekom kezdte, a döntésüket azzal indokolták, hogy így segítik az infláció csökkenését és a gazdasági növekedés beindulását. A NER, illetve – illetve papíron - állami résztulajdonban lévő ONE (ex Vodafone Magyarország), illetve az egész cégcsoport (a 4iG, a Digi és a ONE, valamint az AH Média) is bejelentette, hogy az NGM felhívásra nem emelik lakossági előfizetői díjaikat 2026 júliusáig. A Yettel Magyarország hasonló tartalmú közleményt hozott nyilvánosságra. A díjak befagyasztása mobil és vezetékes internetes, televíziós és kommunikációs szolgáltatásokra is vonatkozik. A vállalások a lakossági szolgáltatásokra értendő, így nem lehet kizárni, hogy a bankok és a telekom cégek a céges előfizetéseknél próbálnak emelni, bár ennek valószínűségét csökkenti a gazdaság általános, gyenge állapota, illetve a két szektor magas jövedelmezősége.
OTP csökkentette inflációs előrejelzését
A infláció márciusban váratlanul nagyot esett, a 12 havi drágulás üteme 4,7 százalék volt, köszönhetően a szolgáltatások lassuló áremelkedésének, az élelmiszer-kiskereskedelemre kivetett árrés-stopnak és az üzemanyagárak jelentős csökkenésének. Az vártnál nagyobb csökkenés az elemzőket sorra az inflációs várakozásaik mérséklésére ösztökélik. Az OTP az elemzési központja által kiadott előrejelzésben jelezte, hogy múlt hónapban már 5,2 százalékról 5 százalékra mérsékelte az idei várható infláció mértékét, a márciusi adatok fényében ezt most 4,5 százalékra csökkentették, ami megegyezik a kormány idei, megemelt infláció prognózisával. Az OTP elemzői a döntésüket a jelentősen csökkenő olajárakkal, illetve a banki és telekom szolgáltatói árbefagyasztásokkal indokolták. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a száj- és körömfájás járvány emelheti a hús és tejtermékek árát, ami felfelé mutató inflációs kockázatot jelent, akárcsak a 2026-os választások elé időzített költségvetési osztogatások. Az elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a kormányzati beavatkozások rövid távon mérséklik az inflációt, de közép és hosszútávon növelik az inflációs nyomást.