járvány;nemzeti parkok;Balaton-felvidéki Nemzeti Park;Duna-Dráva Nemzeti Park;korlátozások;Hortobágyi Nemzeti Park;Országos Kéktúra;tanösvény;Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság;Őrségi Nemzeti Park;száj- és körömfájás;

A Fertő-Hanság Nemzeti Park egyik lezárt  bejárata április 9-én

Száj- és körömfájás: korlátozásokat vezettek be a nemzeti parkokban is

Több magarországi nemzeti park is lezárásokat jelentett be a legelő állatállományok védelme érdekében, a korlátozások a túraútvonalakat is érintenek.

A legelő állatállományok védelmében sorra rendelik el a nemzetipark-igazgatóságok a korlátozásokat és lezárásokat a ragadós száj- és körömfájás miatt, ezek egy része turistautakat és tanösvényeket is érint – írja a Turista Magazin, amely egy összeállítást is készített a változásokról. 

Április 7-től a Duna–Dráva Nemzeti Park ideiglenesen lezárja a Homokpuszta, a Cikta, az Üde rétek és a Borókás tanösvényt, valamint az Ős-Dráva tanösvény egy szakaszát, március vége óta pedig a Duna–Ipoly Nemzeti Park Strázsa-hegyi tanösvénye és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyes területei sem látogathatók.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság április elején szintén tilalmat rendelt el: a Szentgotthárd-Farkasfa és Kondorfa között található piros sáv jelzésű turistautat határozatlan időre lezárták a párosujjú patás állatokat veszélyeztető ragadós száj- és körömfájás betegség terjedésének megakadályozása érdekében.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság március 8-ától vezetett be határozatlan ideig látogatási tilalmat a működési területén lévő vadasparkban. A lezárások az Országos Kéktúra Balaton-felvidéki, Tapolcához közeli szakaszát szintén érintik, a járvány miatt pedig Magyarország legnépszerűbb teljesítménytúráját, a Gerecse 50-et is elhalasztja a Magyar Természetjáró Szövetség.

Magyarországon ötven év után három héttel ezelőtt jelent meg a rendkívül ragályos, ám az emberre veszélytelen száj- és körömfájás. A fertőzés Kisbajcson ütötte fel a fejét, majd Szlovákiát is elérte, az ország pedig több határátkelőhelyet is lezárt, ahogy Ausztria is. Ahol igazolják a fertőzést, ott az állomány teljes felszámolására került sor a járvány megfékezéséért, ami hatalmas károkat okoz a mezőgazdaságnak. Az országban több állatkert is látogatási korlátozásokat vezetett be vagy ideiglenesen bezárt, mert a fajok jó része fogékony a fertőzésre. 

A feljelentők a szövetség két tagját, illetve a felügyelőbizottság korábbi elnökét nevezték meg, a beadvány írói szerint magánokirat-hamisítás is történt.