korlátozások;Fővárosi Állat- és Növénykert;száj- és körömfájás;

Száj- és körömfájás: a budapesti állatkertben korlátozásokat vezettek be

A Fővárosi Állat- és Növénykert 730 állatfajából 540 faj fogékony a ragadós száj- és körömfájásjárványra, ezért korlátozásokról döntöttek.

A Fővárosi Állat- és Növénykert 730 állatfajából 540 faj fogékony a ragadós száj- és körömfájásjárványra – tudta meg a Telex Sós Endrétől, az állatkert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatójától. A fogékony állatfajok közé tartoznak a marhafélék, az antilopok, az elefántok vagy a tapírok is, védelmük érdekében az állatkertben korlátozásokat vezettek be.

A létesítmény nem zár be a látogatók előtt, de csökkentették a közvetlen kontaktusokat az állatokkal (megszüntették az állatsimogatást), nem szállítanak fogékony fajokat se ki, se be, a gazdasági udvarba pedig már csak fertőtlenítő szőnyegen lehet behajtani.

Sós Endre hozzátette, hogy a korlátozásokat a fővárosi állatkert önkéntesen vezette be, ellentétben például a győri állatkerttel, amit azért kellett bezárni, mert az egyik fertőzésgóc tíz kilométeres védőkörzetén belül esett. Megjegyezte azt is, hogy ha megfertőződne valamelyik állat az állatkertben, a veszélyeztetett fajok esetében törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen leölni, hanem hermetikusan elzárják és kezeljék, de remélhetőleg erre nem kerül sor.

Magyarországon ötven év után három héttel ezelőtt jelent meg a rendkívül ragályos, ám az emberre veszélytelen száj- és körömfájás. A fertőzés Kisbajcson ütötte fel a fejét, majd Szlovákiát is elérte, az ország pedig lezárta az átkelőhelyeket a magyar határon. Ahol igazolják a fertőzést, ott az állomány teljes felszámolására került sor a járvány megfékezéséért. Szerdán két újabb hazai településen üthette fel a fejét a száj- és körömfájás, majd Nagy István agrárminiszter új intézkedéseket jelentett be.

Szijjártó Péter bejelentése szerint a megvalósíthatósági tanulmány már el is készült, így a 130 milliárdos beruházás 2028-ra le is zárulhat.