Németország;SPD;CDU/CSU;koalíciós kormányzás;

Friedrich Merz, Markus Söder, Lars Klingbeil és Saskia Esken

Megvan a koalíciós megállapodás Németországban, azzal kezdődik, hogy erőre kaptak az autoriter rezsimek, a szabadság külső ellenségek támadása alatt áll

Megalakulhat a CDU-CSU/SPD-kormány Németországban. Friedrich Merz kancellár lesz, a CDU-é a belügy és a külügy, az SPD-é a védelmi és a pénzügyi tárca. Jön a bevándorlási szigor és az önkéntes katonai szolgálat.

Szerda délután 3 órakor mutatják be azt a koalíciós megállapodást, amelyet a február 23-i parlamenti választáson győztes CDU/CSU kötött a Szociáldermokrata Párttal – derül ki a Die Zeit élő hírfolyamából. A megállapodás főbb pontjai a migráció, a gazdaság és a védelem reformjára irányulnak, ami pedig a tárcákat illeti, a szivárgó hírek szerint az  SPD kapja meg a pénzügy- és a védelmi tárcát, a CDU-é lesz viszont a belügy- és a külügyminisztérium is. E szerint Johann Wadephul (CDU) vezetheti a külügyi tárcát a belügyminisztérium a bajor Keresztényszociális Unió politikusát,  Alexander Dobrindtet akarják kinevezni. Boris Pistorius (SPD) marad a védelmi miniszter, párttársa, Lars Klingbeil pénzügyminiszterré avanzsálhat. Thorsten Frei (CDU) kancelláriaminiszter lesz.

A koalííciós megállapodást németországi léptékekhez mérten aránylag gyorsan, 45 nappal a parlamenti választás után sikerült megkötni, azután, hogy mind a három érintett párt jóváhagyta, Friedrich Merz CDU-elnök elfoglalhatja a német kancellári széket. Megméretés után ő is tett ígéretet arra, hogy húsvétig összehozza a koalíciót az SPD-vel. Az SPD tagsági szavazására bocsátja a koalíciós megállapodást, ami időigényes folyamat, mivel mintegy 300 ezer tag postai úton adja le a voksát. A szavazásra tíz napot szánnak. A CDU esetében az országos bizottság dönt az eredményről, míg a CSU-nál a pártvezetés hozza meg a végső határozatot.

Csak azt követően, hogy mindhárom párt jóváhagyta a megállapodást, írják alá a koalíciós szerződést a pártelnökök, Friedrich Merz, Lars Klingbeil, Saskia Esken és Markus Söder. Ezt követően kerülhet sor az új szövetségi kancellár Bundestag általi megválasztására, amelyre május elején kerülhet sor.

Az erről szóló megállapodást a berlini Bundestagban mutatják be. A preambulumában szerepel, hogy

erőre kaptak az autoriter rezsimek, a szabadság a német liberális demokrácia külső ellenségeinek a támadása alatt áll.  

Úgy tűnik egyébként, hogy, az új berlini kabinet bevándorlási szigorítással lép hivatalba, a családegyesítéseket két évre felfüggesztik, a határellenőrzéseket pedig fél évvel akarják meghosszabbítani. Svéd mintára bevezetik az önkéntes sorkatonai szolgálatot is.

Ha most is sikerül megállapodni, az új berlini mindössze 52 százalékos, vagyis hétfős többséggel fog rendelkezni, ami nyilván alig haladja meg a kormányzáshoz szükséges határt. A CDU-nak, 208, az SPD-nek 120 képviselője lesz a 630 fős Bundestagban, szemben a többi között azzal az ellenzékkel, amelyet a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) és a 152 parlamenti politikusa jelent. 

Moszkva szerint Washington semmibe veszi a nemzetközi kereskedelmi normákat azzal, hogy 104 százalékos vámot vet ki a Kínából származó importra.