Szerda délután 3 órakor mutatják be azt a koalíciós megállapodást, amelyet a február 23-i parlamenti választáson győztes CDU/CSU kötött a Szociáldermokrata Párttal – derül ki a Die Zeit élő hírfolyamából. A megállapodás főbb pontjai a migráció, a gazdaság és a védelem reformjára irányulnak, ami pedig a tárcákat illeti, a szivárgó hírek szerint az SPD kapja meg a pénzügy- és a védelmi tárcát, a CDU-é lesz viszont a belügy- és a külügyminisztérium is. E szerint Johann Wadephul (CDU) vezetheti a külügyi tárcát a belügyminisztérium a bajor Keresztényszociális Unió politikusát, Alexander Dobrindtet akarják kinevezni. Boris Pistorius (SPD) marad a védelmi miniszter, párttársa, Lars Klingbeil pénzügyminiszterré avanzsálhat. Thorsten Frei (CDU) kancelláriaminiszter lesz.
Németország bekeményít, elvenné a szavazati jogot MagyarországtólMegváltozik Németország külpolitikája Friedrich Merz kancellársága alatt, ami semmi esetre sem jó hír Orbán ViktornakA koalííciós megállapodást németországi léptékekhez mérten aránylag gyorsan, 45 nappal a parlamenti választás után sikerült megkötni, azután, hogy mind a három érintett párt jóváhagyta, Friedrich Merz CDU-elnök elfoglalhatja a német kancellári széket. Megméretés után ő is tett ígéretet arra, hogy húsvétig összehozza a koalíciót az SPD-vel. Az SPD tagsági szavazására bocsátja a koalíciós megállapodást, ami időigényes folyamat, mivel mintegy 300 ezer tag postai úton adja le a voksát. A szavazásra tíz napot szánnak. A CDU esetében az országos bizottság dönt az eredményről, míg a CSU-nál a pártvezetés hozza meg a végső határozatot.
Csak azt követően, hogy mindhárom párt jóváhagyta a megállapodást, írják alá a koalíciós szerződést a pártelnökök, Friedrich Merz, Lars Klingbeil, Saskia Esken és Markus Söder. Ezt követően kerülhet sor az új szövetségi kancellár Bundestag általi megválasztására, amelyre május elején kerülhet sor.
Az erről szóló megállapodást a berlini Bundestagban mutatják be. A preambulumában szerepel, hogy
erőre kaptak az autoriter rezsimek, a szabadság a német liberális demokrácia külső ellenségeinek a támadása alatt áll.
Úgy tűnik egyébként, hogy, az új berlini kabinet bevándorlási szigorítással lép hivatalba, a családegyesítéseket két évre felfüggesztik, a határellenőrzéseket pedig fél évvel akarják meghosszabbítani. Svéd mintára bevezetik az önkéntes sorkatonai szolgálatot is.
Németország egy kicsit kettészakadt, CDU/CSU–SPD koalíció alakulhatHa most is sikerül megállapodni, az új berlini mindössze 52 százalékos, vagyis hétfős többséggel fog rendelkezni, ami nyilván alig haladja meg a kormányzáshoz szükséges határt. A CDU-nak, 208, az SPD-nek 120 képviselője lesz a 630 fős Bundestagban, szemben a többi között azzal az ellenzékkel, amelyet a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) és a 152 parlamenti politikusa jelent.
Omladozik a Németországban emelt tűzfal az AfD ellen