Később ugyanezen rendszer a fejlesztésének teljesítését úgy igazolták, hogy csak „mennyiségi átvétel” történt, ki se próbálták, hogy üzemel-e. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint a NEAK a nemzetközi elszámolással kapcsolatos működési informatikai kereteit olyan hiányosságokkal alakította ki, amely nem biztosította a szabályszerű teljesítést.
A Nemzeti Nyomozó Iroda mindezek ellenére nem talált semmi gyanúsat. Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő a Népszava – fenti beszerzésről szóló – cikke alapján március közepén tett fel írásbeli kérdést Kövér Lászlónak az országgyűlés elnökének, amelyet Polt Péter legfőbb ügyész feljelentésként értékelt és nyomozást rendelt el. Nem merültek bele mélyen, hiszen április első napjaiban már meg is született a határozat, amelyben a korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztály elutasította a közhatalom gyakorlásával vagy közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmény tárgyában tett feljelentést.
Bő 150 millióért vett NER-közeli cégektől a NEAK egy olyan informatikai rendszert, amely nem látta el alapfeladatai egy részétAhogy arról a Népszava beszámolt: a NEAK az egészségügyi elszámolások uniós tagállamok közötti teljesítése érdekében rendelte meg a Hydra informatikai rendszert. A rendszert 2019 júliusában azzal vették át, hogy a vállalkozó által is elismerten súlyos hibákat tartalmaz. A rendszer nem volt alkalmas a szabályszerű elszámolások készítésére, sem a kockázatok feltárására. Azért rendeltek hozzá 2023-ban egy fejlesztést, amelyért anélkül fizettek, hogy funkcionálisan tesztelték volna.
Aligha meglepő módon a rendszer továbbra sem biztosította a közpénzekkel való felelős gazdálkodást. A NEAK ugyanis se a beérkezett jóváírásokat, se a követeléseket nem rögzítette, mert nem volt hol. Ilyformán „a számviteli nyilvántartásban sem a valós összegek szerepelnek” , a vizsgált „2022-es évi költségvetési beszámolóban nemzetközi ellátásokra vonatkozó adatok valódisága nem volt biztosított”
– rögzítette év elején kiadott jelentésében az ÁSZ.
Ez már csak azért is súlyos megállapítás, mert a tervezett külföldi ellátások évi előirányzata mintegy 24 milliárd forintra rúgott. Az ÁSZ ellenőrei szerint a fejlesztés megvalósítására kötött szerződés, az informatikai szakalkalmazás beszerzése nem volt megfelelő.
A Nemzeti Nyomozó Iroda indoklása szerint mivel nem volt megjelölve, hogy mit is keressenek, hűtlen kezelés miatt kezdtek el nyomozni. Áttekintették a Népszava cikkét és az ÁSZ vizsgálati anyagát, hogy megállapítsák megfelelő volt-e a Hydra beszerzése és szabályszerű volt-e a mérleg, amiről az ÁSZ kimondta, hogy nem valós összegek szerepeltek benne. Végül arra jutottak: a Hydra csak egy része volt a feltárt problémáknak. Azt írták, hogy az ÁSZ 24 javaslatot tett a feltárt hiányosságok kezelésére, ezek ellenőrzése az ÁSZ dolga. Másrészt az ÁSZ köteles feljelentést tenni, ha bűncselekmény gyanúja merül fel, de nem tette, így nincs gyanú.
A Nemzeti Nyomozó Iroda így nem következtetett arra, hogy a fentiek miatt vagyoni hátrány ért volna bárkit is. Nyerni viszont nyertek rajta többen: a szoftver fejlesztését, üzemeltetését és karbantartását végző cégek a NER-birodalomból kerültek ki.
Például Tiborcz István testvérének üzleti partnere, a volt igazságügyi miniszter Varga Juditot alkalmazó, majd Magyar Péter volt élettársát Vogel Evelint befogadó Vertán György cége, vagy éppen a Magyar Államkincstár „házi” informatikus cége, a nemzeti adóhivatal elnökének, Vágujhelyi Ferenc államtitkárnak a mostohatestvérei által üzemeltetett NAS kft.