Múlt pénteken, a délutáni órákban küldték meg a magyarországi bírák nagy többségének az igazságügyi törvények módosításáról szóló törvény tervezetét, amely a hétvégére is tekintettel várhatóan hétfőn lesz minden bíró számára megismerhető. A tervezet 26 törvény módosítására vonatkozó javaslatot tartalmaz, 75 oldalon keresztül, míg az indokolással együtt összesen 124 oldal a javaslat. Az észrevételek előterjesztésének határideje az Országos Bírósági Hivatal (OBH) felé szerdán lesz, míg egyes bíróságokon hétfőn vagy kedden – írja a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) a Facebook-oldalán.
A szervezet leszögezi, érdemi észrevételt tenni egy ekkora terjedelmű anyaggal kapcsolatban 3-4 nap alatt, amelyből 2 hétvégi nap, egyszerűen lehetetlen.
„Ez a határidő önmagában is azt üzeni, hogy a jogalkotó nem kíváncsi a bírák széles körének szakmai véleményére. Az ilyen eljárás csak a formális egyeztetés látszatát kelti, miközben tényleges párbeszédre, szakmai vitára vagy valódi módosításokra esély sincs”
– áll a bejegyzésben.
A Magyar Bírói Egyesület szerint a jelenlegi helyzet tökéletes példája annak a gyakorlatnak, amit hosszú ideje kifogásol:
a bírósági szervezetet nem partnerként kezelik a jogalkotásban, hanem csak utólag értesített szereplőként, akinek legfeljebb asszisztálni szabad a már előre eldöntött folyamatokhoz.
„Pontosan ez az a szemlélet és működésmód, amely miatt egyesületünk felszólalt februári demonstrációján, és amit most is kifogásol. Ez a mostani eset csak megerősíti, hogy a kritika jogos volt és a változásra valódi szándék a döntéshozók részéről továbbra sincs” – hangsúlyozza a szervezet.
Mint megírtuk, február végén tartották meg az első olyan demonstrációt, amelyet bírók szerveztek Magyarországon. A Magyar Bírói Egyesület tüntetésén a vártnál jóval nagyobb, tízezer főt is elérő tömeg gyűlt össze. A Mabie országos választmánya januárban döntött úgy, hogy a bírói függetlenség védelmében demonstrációt szervez. Követelései között szerepel, hogy a jogalkotó transzparensen, az érintettek véleményét figyelembe véve fogadjon el bármilyen igazságügyi reformot, továbbá része a bírói véleménynyilvánítás szabadsága, valamint a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan fizetési különbségek megszüntetése.
Kormányváltás sem elég, hogy itt újra jogállam legyen, méltatlannak tartják helyzetüket, a saját szervezeteikben sem bíznak Magyarországon a bírók„A függetlenség a bírónak létszükséglet, mint a levegő” Megfelelő fizetés, objektív szabályok – Uniós ítélet mondta ki, mi kell a bírák függetlenségének biztosításához