Izrael;Gáza;támadás;mentők;izraeli hadsereg;IDF;

Elismerte az IDF, hogy katonái hibát követtek el, miután megjelent egy videó, ahogy végeznek egy palesztin mentőalakulat 15 tagjával.

Utólag derült ki, hogy a gázai övezet elleni műveletek újraindítása után Rafah külterületén izraeli katonák egy konvoj 15 tagját meggyilkolták, a holttestüket egy homokba vájt tömegsírba vetették. Slobodan Milošević 2002-es perének vezető ügyésze háborús bűnnek nevezte, ami történt.

Miután a New York Times közzétett szombaton egy videófelvételt, ami cáfoja az izraeli hadsereg (IDF) 15 palesztin mentős megölésével kapcsolatos múlt heti, első magyarázatát, az IDF beismerte, hogy katonái „hibát” követtek el.

Amint arról a múlt héten a Népszava is beszámolt, utólag derült ki, hogy a gázai műveletek újraindítása után, március 23-án hajnalban Rafah külterületén izraeli katonák egy mentős konvoj 15 tagját likvidálták, majd a homokba dózerolták a holttesteket és a gépkocsikat is.

Az IDF első magyarázata szerint a konvoj  kivilágítás nélkül közeledett feléjük ott, ahol katonái korábban a Hamásszal vívtak tűzpárbajt. Amikor egy kiégett rendőrautó mellett megálló mentőalakulat tagjai kiszálltak a kocsijukból, a katonák fenyegetést észleltek és tüzet nyitottak, azok pedig, akikkel végeztek, nem civilek, hanem a terrorszervezet álcázott tagjai voltak. Az IDF most is azzal védekezett, hogy a Hamász rendszeresen az egészségügyi intézményeket és szervezeteket használja fedezékül. A megöltek közül hatról azt állították, hogy a Hamász, illetve az Iszlám Dzsihád tagjai voltak. Ezeket az állításokat a videó cáfolta.  A nemzetközi felháborodás nyomán az IDF vizsgálatot indított, a videó nyilvánosságra kerülése után pedig, szombaton közzétette saját első megállapításait. A BBC és az izraeli média beszámolója szerint az IDF is elismerte:

a palesztin mentők és tűzoltók bekapcsolt villogóval érkeztek, fegyver nem volt náluk. Továbbra is fenntartja azonban, hogy az áldozatok közül hat a Hamász és az Iszlám Dzsihád embere volt, bár bizonyítékot erre nem mutatott fel.

Cáfolják az állítólagos kivégzést, fenntartva azt, hogy a katonák messziről, a drónok irányításával vették tűz alá a mentősöket, nem közelről lőtték le őket. (A támadás egyetlen túlélője szerint, aki két társával érkezett a helyszínre, a katonák azután nyitottak tüzet, hogy elfogták őket.)

Az IDF emellett azt álltja, hogy miután az ott harcoló izraeli dandár begyűjtötte és elhantolta a holttesteket és az autóroncsokat, megjelölték a helyszínt és értesítették az ENSZ-t. Állításuk szerint ez bevett gyakorlat, így akadályozzák meg, hogy kóbor kutyák szétmarcangolják a tetemeket. 

Az ENSZ emberei elsőre nem találták meg a helyszínt, néhány nap múlva egy újbóli felszólítás után az IDF-el egyeztetve hantolták ki a 15 palesztin holttestét.

Az IDF részéről nem ez az első borzalmas hiba. Egy tavaly nyári esetben három olyan izraeli tússzal végeztek izraeli katonák, akik éppen a a Hamász fogságából szöktek meg és rohantak feléjük. Az izraeli katonák azt állították, abban a hiszemben lőttek, hogy a Hamász csapdájával állnak szemben.

Geoffrey Nice brit emberi jogi ügyvéd, aki a Slobodan Milošević 2002-es perének vezető ügyésze volt az al-Dzsazírának nyilatkozva vasárnap háborús bűnnek minősítette a 15 palesztin megölését, és felszólította a nemzetközi közösséget, gyakoroljon nagyobb nyomást az izraeli kormányra, hogy teljes körűen magyarázza el szerepét a történtekben.

A moszkvai parlament egészségvédelmi bizottságában több régióban meghozott intézkedés tapasztalatai alapján vetődött fel a javaslat, hétvégente is csak naponta két órán át lehetne vásárolni szeszesitalt.