Ha a kilenc hónapra fennragadt űrhajósok tehetnék, újra felülnének a Boeing Starliner űrkapszulájára, hogy azzal menjenek fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – derült ki Sunita Williams és Barry Wilmore két héttel visszatérésük után Houstonban tartott sajtótájékoztatójukon. Mint ismert, a NASA két űrhajósa nyolc napra tervezett útja végül kilenc hónapig tartott a Boeing Starliner űrhajó meghibásodása miatt. „Jól vagyok, amióta leszálltunk" – mondta Williams. ,,Szinte minden nap futok, tegnap már három mérföldet (körülbelül 5 km) teljesítettem. Amikor leszálltunk és hazaértem, egy sajtos szendvics volt az első étel, amit elfogyasztottam, ezzel is tisztelegtem édesapám emléke előtt, aki vegetáriánus volt. Korábban kétszer voltam már a világűrben, ezért tudtam, mire lehet számítani a visszatérésem után. Kellett egy-két nap, amíg fölvettem a földi élet ritmusát, de nem ijedtem meg ettől az időszaktól, minden épp úgy történt, mint korábban. Úgy érzem, most már teljesen rendben vagyok.”
„Mindig egy újabb apró célt tűztünk ki magunk elé és ennek elérésére koncentráltunk" – hangsúlyozta Barry Wilmore. ,,Eljutott hozzánk is az információ, hogy micsoda politikai botrány lett az űrutazásunkból, de nem foglalkoztunk ezzel.
Visszautasítjuk azt a kiejelentést, hogy a Biden-adminisztráció hibájából maradtunk kilenc hónapig a világűrben. Akkor is visszautasítanánk, ha más politikust hibáztatnának. Az az állítás sem igaz, hogy fellőttek minket a világűrbe, aztán magunkra hagytak.
Sajnos sok valótlanság jelent meg az utunkról, sajnáljuk, hogy egyesek politikai ügyet csináltak a történetünkből, amiben nem volt semmi rendkívüli azon kívül, hogy nem akkor tértünk vissza, amikor terveztük. Volt egy projekt, amit gondosan előkészítettek, de mivel emberek terveztek és a végrehajtást is emberek végezték, ezért bármikor előfordulhat egy váratlan hiba. A mi esetünkben is volt egy sajnálatos technikai hiba, de erről senki sem tehetett. Aki a világűrbe utazik, az pontosan tudja, hogy bármikor adódhat olyan váratlan helyzet, ami felborítja az előre tervezett programot. Erre mindenkit fölkészítenek, nekünk sem volt ezzel semmi problémánk. A NASA-val közösen elemezzük a történteket, kértek tőlünk egy részletes beszámolót arról, hogyan éltük meg ezt a helyzetet, milyen javaslataink vannak a hasonló esetek elkerülése, illetve kezelése érdekében" - tette hozzá Wilmore.

Felmerül a kérdés, hogy az ilyen hosszú idő a világűrben, a Földtől eltérő gravitációs tér milyen egészségügyi változásokat okozhatnak az űrhajósok fizikai állapotában? Az amerikai űrügynökség kutatói megállapították, hogy „jelentős élettani változásokat” idézhet elő az űrben töltött idő. Ilyen például az, hogy megnyúlhat a gerincoszlop, gyorsuló ütemben csökken az izom- és csontsűrűség, zavarok léphetnek fel az immunrendszerben, gyengülhet a szív, és ezek a hatások párhuzamba állíthatók a Földön tapasztalható, természetes öregedési folyamattal.
A SpaceX eddigi egyik legegyedibb küldetésére készül, négy magánűrhajóst indít sarki pályáraMindezen változásokat teljes mértékben nem lehet kivédeni, de hatásukat jelentősen lehet csökkenteni. A NASA űrhajósai naponta két órát edzenek speciális futópadok és biciklik, valamint a földi gravitációs erőket utánzó ellenállási szalagok segítségével. „Ennek a módszernek a hatékonyságát igazolja, hogy az űrhajósaink szinte sosem szenvednek csonttöréses sérüléseket, de a röntgenfelvételeken az is látható sajnos, hogy az izmok sorvadását nem tudjuk megakadályozni, csak a mértékük csökkenthető” – jelentette ki a szakember.
Szintén komoly gondot okoznak az egyensúlyi problémák a világűrből visszatérők számára. A belső fül többé-kevésbé kikapcsol a súlytalanságban, így amikor újra érzékelik a gravitációt, az zavarba ejtő lehet számukra.. A belső fülön belül található ugyanis az a rendszer, ami az egyensúly érzékeléséért felelős. A súlytalanságban ez a rendszer összezavarodik, ezért az űrhajós nehezen tájékozódik. Ezt kell helyreállítani a visszatérés után.
Komoly nehézséget okozhat a szervezet folyadékháztartásának felborulása is. A súlytalanság állapotában megváltozik a testnedvek eloszlása a szervezetben. Ennek következtében gyakran előfordul, hogy megnő például a vizelet kálciumtartalma, ami a vesekő kialakulását okozhatja. A testnedvek arányának felborulásának következtében nő az agyra nehezedő nyomás, az erre érzékenyeknek emiatt jelentősen romolhat a látásuk.
A kozmikus sugárzás is sokkal erősebb a világűrben, mint a földön, ahol a mágneses tér csökkenti ennek az intenzitását. A túl erős sugárhatás jelentősen növeli a rákbetegség kialakulásának kockázatát, különösen igaz ez azokra, akik a Holdon vagy a Mars közelében dolgoznak.
Megjavult a látása
Kivételes esetekben egészségjavító hatása is lehet a világűrben tartózkodásnak. Jessica Meir (ő volt az egyik első nő, aki 2019 októberében, a Nemzetközi Űrállomáson történő űrsétán részt vett) arról számolt be, hogy szemüveges volt, amikor elkezdett a világűrben dolgozni, a visszatérés után viszont olyan sokat javult a látása, hogy nem csupán a szemüveget hagyhatta el, de még kontaktlencsére sincs szüksége.
Az elszigeteltség és a bezártság továbbá depresszióhoz és alvászavarokhoz vezethet. Az űrhajóban kevés a hely, nincs egy hely, ahova vissza lehet vonulni, az űrhajósoknak nincs privát szférájuk. Újraaktiválódhatnak a szervezetben lappangó vírusok is. Az immunrendszer zavarai olyan tényezők miatt is kialakulhatnak, mint hogy az űrállomás túl steril.
„Függetlenül attól, hogy valaki mennyi időt töltött a világűrben, a leszállás után kötelezően részt kell vennie a 45 napos rehabilitációs programon, amelynek célja az egészségi károsodások minimalizálása és a földi lét ismételt megszokása" – jelentette ki Emmanuel Urquite, a floridai egyetem űrhajósok kezelésére szakosodott orvosa.
Ikerkísérlet
A NASA egyedülálló ikerprogramjában azt vizsgálták, hogy milyen változásokat okozhat az emberben az űrrepülés veszélyeinek való kitettség. Scott Kelly csaknem egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomáson, míg egypetéjű ikerpárja, a szintén asztronauta Mark Kelly a Földön teljesített szolgálatot. A legfontosabb eredményeket a Science publikálta. Egészségi állapotuk összehasonlítása során kiderült, a legnagyobb hatást a súlytalanság és a sugárzás jelenti, de azt egyelőre nem tudták a teljesen kideríteni, ezeknek pontosan milyen hatása van a testre és milyen hosszan maradnak fenn a változások.
A tanulmány szerint Scottnál megváltozott a génaktivitás a Földön lévő ikertestvéréhez képest. Különösen azoknak változott meg a kifejeződése, melyek az immunrendszerrel állnak összefüggésben. A gének felépítése ugyanakkor változatlan maradt. A gének több mint 90 százalékának aktivitása hat hónapon belül visszaállt a misszió előtti szintre.
Megváltozott Scott szemgolyója, többek között megvastagodott egy ideg a retinájában. A szellemi teljesítőképesség is csökkent bizonyos területeken. Ezek a változások azonban valószínűleg nem vezethetők vissza az űrben való tartózkodásra – hangsúlyozta a Francine Garrett-Bakelman, a New York-i Weill Cornell Medicine tudósa vezette kutatócsoport. Kiderült, hogy az űrben ugyanúgy hat az influenza elleni oltás, mint a Földön, és a bélflóra sem változott erőteljesebben, mint ahogyan a Földön stresszes körülmények között történt volna.